Skocz do zawartości

Docelowa obsada w 240l


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

prosze Was o pomoc w doborze obsady w akwarium 240l 120x40x50 Filtracja ultramax 1500 + prefiltr kubełek 2l. Falownik 2000l/h. 

Chciałbym hodować gatunki takie jak:

- cynotilapia Afra hara

- pseudotropheus elongatus mpanga

- Pseudotropheus Red Red

- Pseudotropheus saulosi

- labidochromis nhkata

Ile gatunków spośród tych moge wybrac?

Jakie z nich mogę hodować razem?

Ile sztuk docelowo można trzymać w 240l ?

 

Najbardziej zależy mi na cynotilapia Afra hara, pseudotropheus saulosi i pseudotropheus elongatus.

Wiem że są to gatunki dość agresywne ale słyszałem że wychowane razem i w większej ilości będą łagodniejsze. Co wy na ten temat sądzicie?

Proszę Was o rady bo ja bym chcial je wszystkie ;) i nie potrafie się zdecydować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Zacznijmy od poprawnych nazw ryb  🙂

Cynotilapia sp Hara Gallireya Reef

Chindongo Elongatus Mpanga

Metriaclima Estherae ( Red Red)

Cindongo Saulosi

Labidochromis Caeruleus Nkhata Bay

 

Myślę że może próbować z tymi trzema które wymieniłeś, czyli Hara, Saulosi i Mpanga, aczkolwiek samce Saulosi i Mpanga są w pionowe niebieski pasy i mogą dość podobnie wyglądać w zbiorniku. Na początek możesz wziąć po 10 maluchów i później redukować w zależności od tego co się będzie działo w zbiorniku.

Inną opcją jest pójście w dwa gatunki i tu wybrałbym Harę i Mpangę,  albo jeszcze inna opcja to Saulosi i Labidochromis Perlmutt. Możesz też zobaczyć układ Hara i Labidochromis caeruleus Kakusa. Opcji jest sporo  🙂

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, To Masz napisał:

Jezeli zdecyduje się właśnie na te 3 gatunki i na początek bede ich miał 3 x 10 szt to czy schodząc z ilości moge dodać jeszcze dwa pozostałe ? Tak zeby bylo np 5 x 6 szt? 

Zdecydowanie nie, 3 gatunki to max na taki zbiornik, wiele osób poleca 2 gatunki a są i tacy co mówią że tylko 1. Nie wiem jakie masz doświadczenie z malawi i myślę że bezpieczniej byłoby jakbyś zdecydował się na 2 gatunki, ale z tymi rybami nigdy nic nie wiadomo także możesz próbować z trzema, ale nie więcej.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już nadejdzie ten czas, to sam zauważysz, że masz spore przerybienie w akwarium.

Ja startowałem od 18 szt i wydawało się pusto, teraz po pół roku mam 13 i wydaje mi się, że niedługo będę miał za dużo.

Edytowane przez Falcowski
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. Czyli zaczne od 3 gatunków kazdego po 10 szt. Jak już zobacze, że jest im ciasno to zrobie redukcje i tu mam pytanie jakie zestawienia i ilosci samiec/samica byloby najlepiej zostawić przy tych gatunkach ? Saulosi, Mpanga i Hara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, To Masz napisał:

Jak już zobacze, że jest im ciasno to zrobie redukcje i tu mam pytanie jakie zestawienia i ilosci samiec/samica byloby najlepiej zostawić przy tych gatunkach ? Saulosi, Mpanga i Hara.

O tym zdecydujesz jak ryby już trochę podrosną, będziesz wiedział ile masz samców ile samic i jakie są ich zachowania względem siebie. Do 240 litrów musisz jednak myśleć o max 18 dorosłych rybach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniosłem do właściwego działu.

 

7 godzin temu, To Masz napisał:

Ok rozumiem. Czyli zaczne od 3 gatunków kazdego po 10 szt.

Tomek...też miałem w 240  trzy gatunki. Owszem..można  ale jest to kosztem  ilości sztuk danego gatunku.  Wg mnie lepiej mieć dwa gatunki i np. po dwa samce z gatunku  nawet jak kiedyś będziesz musiał je zredukować  ale więcej samic. Takie Saulosi jest stadną rybą..i układ przykładowo !+4 jest bez sensu. Może nasze rady są na wyrost ...próbuj z  trzema..potem takie doświadczenie będzie wartością dodaną.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, ja mam w 240l 3 gatunki, narazie niedługo bo leci ósmy miesiąc, ale jak narazie bez jakiejś specjalnej agresji. U mnie pływa Cynotilapia Hara Galileya Reef, Labidochromis Caeruleus i Pseudotropheus cyaneorhabdos. Jeśli chcesz Harę to właśnie Yellow fajnie uzupełnia ten gatunek kolorystycznie, ale również pod względem "wypełnienia" zbiornika - Hara pływa bardziej w toni, a Yellow trzyma się skał 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.