Skocz do zawartości

60h czy 50h?


benjam

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, benjam napisał:

Które gatunki potrzebują 60h ?

W przypadku mbuny, te które nie są przywiązane do substratu i lubią przebywać w toni wodnej np. Labeoteopheusy lub stadne Pseudotropheus acei. A non mbuna z wiadomych względów - im najwyższe tym lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz myśleć perpektywicznie. To jest zakup na lata. Jeśli teraz chcesz trzymać mbunę, to te 50cm. wystarczy, ale jeśli za jakiś czas będziesz chciał zmienić obsadę na wymagającą wyższego akwarium, to będziesz miał problem. Piszę to jako posiadacz właśnie akwarium 50cm. wysokości i od dawna żałuję, że postawiłam takie niskie. 60cm. to minimum, jakie powinieneś rozważać. Co do kleju, to rzecz gustu. Podobno czarny jest mocniejszy, ale to już niech ktoś lepiej zorientowany się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie tyle że czarny jest mocniejszy tylko technika klejenia czarnym jest inna od bezbarwnego. Pytanie tylko czy z bezbarwnego nie zrobi się zielony? 

Kolego @pozner mógłbyś mi naswietlic sprawę jakie gatunki ryb potrzebują 60cm wysokości? Może wcale mi się nie spodobają i wtedy będę przekonany na 50h:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, benjam napisał:

Kolego @pozner mógłbyś mi naswietlic sprawę jakie gatunki ryb potrzebują 60cm wysokości? Może wcale mi się nie spodobają i wtedy będę przekonany na 50h:)

Choćby non mbuna. Może też Ci się odwidzieć Malawi i zapragniesz trzymać np. Paletki. Powinieneś postawić największe (w tym najwyższe), na jakie możesz sobie pozwolić. Zwiększysz w ten sposób zakres gatunków, jakie będziesz mógł trzymać w akwarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pozner napisał:

Choćby non mbuna. Może też Ci się odwidzieć Malawi i zapragniesz trzymać np. Paletki. Powinieneś postawić największe (w tym najwyższe), na jakie możesz sobie pozwolić. Zwiększysz w ten sposób zakres gatunków, jakie będziesz mógł trzymać w akwarium. 

Masz może jakiś mądry artykuł o non buna? Paletki to napewno nie te ryby stoją w miejscu:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, benjam napisał:

Masz może jakiś mądry artykuł o non buna?

Nie ma jednego mądrego artykułu. To jest grupa składająca się z bardzo wielu gatunków o różnych potrzebach i zachowaniach. Musisz szukać informacji i czytać. Zacznij od listy gatunków zaliczanych do tej grupy i szukaj informacji na ich temat.

32 minuty temu, benjam napisał:

Paletki to napewno nie te ryby stoją w miejscu:) 

Podałem je jako przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie ma co się kłócić ;)  Każdy ma prawo do własnego zdania.Jakieś dwa tygodnie temu przywieziono do mnie akwarium z oceanarium Swinujście( już go nie ma obecnie) celem naprawy.

W transporcie uległ znieszczeniu bok. Ale do meritum,akwarium o przepięknych wymiarach 160x80x100h.

Doznałem lekkiego szoku.Ktoś je zbudował z szkła 10mm!  I podobno stało tam przez kilka lat.W tym wypadku powinno być szkło minimum 15mm.Nie róbcie tego w domu ;) 

Odnośnie  szkła 10 mm dla słupa wody 60cm.Naprawdę to nie jest problem.Nawet około cztery lata temu robiłem dla znajmego akwarium 300x60x60 z szkła 10mm.Użytkował je przez ten czas i sprzedał dalej.

 

Podstawą w budowie akwarium jest przemyślana konstrukcja.Popatrzcie na dziśiejsze samochody z jakiej blaszki są budowane.Ale wszystko odpowiedni zgrzane do kupy daje wytrzymałość.I podobnie jest z szkłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2019 o 10:59, pozner napisał:

 

Ale nr czyli jednak może być szkło 10 mm @przemek wieczorek przemyślana konstrukcja? Nad czym tu myśleć? 4 szyby połączyć z dnem plus spinki i wzmocnienia podluzne:) chyba że jest jakaś tajemnica:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki @TomekT Tło na filtr ładnie zakryło dziurę, w tamtym kącie będzie pewnie największe gruzowisko, więc najbardziej zakryję te łączenia kamieniami.   Potem przyszedł czas na piankę i jej docinanie. Póki co wygląda mocno nienaturalnie, bo jest jak od linijki. Wolałem nie dawać zbyt dużo pianki na pionowe łączenia, bo nie wiem czy pod ciężarem betonu, którym będę je pacykował nie wezmą i się nie urwą. Dół spróbuję zamaskować jakimiś płaskimi kamieniami opartymi o tło. W kilku miejscach ściąłem piankę do zera, żeby maskowała tylko samo łączenie, mam nadzieję że po zabetonowaniu będzie wyglądać ok.      
    • Panie, nie tak źle - zerknij w mój wątek, kamieni mam mniej, ale większe. 😉 A poważnie pisząc - OK, po prostu na jednym zdjęciu wygląda na hałdę. 😜
    • Dziękuję, że napisałeś, iż sprawia wrażenie, że kamienie są usypane - hihi cały tydzień je układałem, z myślą, aby zrobić groty jak największe. Tu np. na fotce (gdzie btw widać zasys ), od tego małego kamyka do ścianki tła jest ponad 30 cm. Za kamieniami zostawiłem taką pustą przestrzeń 10-15 cm. Tło ma na dole tylko 3-4cm, a górą robi się taki  pseudo nawis skalny, bo tu na forum przeczytałem, ze dno jest święte... Pewnie bę∂ę grzebać jeszcze choć też patrzę coby się stało, jak rybcie zaczną kopać... sprawdzałem stabilność konstrukcji.
    • Wiem kombinuję, sam do końca nie wiem, ale i w tym cały urok   Staram się dużo czytać, pytać itp. Dziękuję. Byłem w Aquahaus-gaus. koło Frankfurtu nad Menem w maju i po wizycie mam kocioł w głowie. Spędziłem tak cały dzień prawie i wiem jedno, że wszystkiego co chciałbym mieć się nie da.
    • Tak to moje pierwsze Malawi. (choć od 20 lat o tym myślę, a nie miałem warunków). Chce kupić młode ryby, tak jak piszesz, ale pytanie zadałem z myślą, że może jest jakiś argument, którego nie znam za drugą opcją.
    • I ja bym doradził drugi wariant - tym bardziej, że tło wygląda na masywne i wypierające sporo wody. Liczyłeś przy nalewaniu, ile masz wody netto? Doradziłbym jeszcze coś, to co i mnie radzono przy układaniu aranżacji. Twój zbiornik wygląda efektownie, ale też sprawia wrażenie, że kamienie zostały wsypane na kupę, na chybił-trafił. Wierzę, że starałeś się zrobić dużo grot i kryjowek, ale ryby będą funkcjonować nad kamieniami, nie między nimi.  U mnie doszedł ostatnio harem podrośniętych już ryb, które mają 9-12 cm, podczas gdy największe dotychczasowe mają 7-8 cm. I te nowe pływają sobie spokojnie w konstrukcji, którą zbudowałem z kamieni. To jest wg mnie sprawdzian, czy aranżacja została ułożona perspektywicznie - pomyśl, czy 10-12 centymetrowa ryba będzie miała swobodę ruchu w Twojej konstrukcji. Nie tylko jedna, ale np. dwie, którym się zbierze na amory albo ustawkę. 😉 Powodzenia. 👍
    • Ale żeś obsadę wybrał. Demasoni to niezły wariat i delikatna ryba, musisz większą ilość sztuk kupić niz zazwyczaj się kupuje więc ograniczyłbym się do  dwóch gatunków na początek w przypadku 1 wariantu obsady. Zdecydowanie bardziej byłbym za drugim wariantem. Przy Lions Cave moze być tak ze trafia ci się rybki z białymi brzuszkami ale niekoniecznie.
    • Wystrój i wielkość raczej wskazują na mbune. Chociaż kamienie zawsze można wyjść to akwarium nie rozciągniesz🙂 Jeżeli jest to Twoje pierwsze Malawi to wg. mnie aż się prosi aby kupić młode ryby i cieszyć się ich wzrostem, wybarwianiem, tworzeniem haremów, itd... później nadejście czas redukcji lub natura sama zrobi swoje...
    • Cześć. Na non mbunę mam moim zdaniem za mało miejsca. (Proszę o potwierdzenie czy dobrze myślę), poza tym starałem się zrobić sporo kryjówek i grot... Myślę o trzech gatunkach. na początku miałem koncepcję na: 1. Chindongo demasoni. 2. Pseudotropheus interruptus i tu nie mam koncepcji... Lub 1. labidochromis caeruleus i tu mam pytanie czym różni się Kakusa od Lion’s Cove? 2. Pseudotropheus cyaneorhabdos Maingano. i 3. Metriaclima estherae - podobają mi się OB - I stare pytanie jak zawsze kupić od razu samca i parę (kilka nie dwie samic), czy po 10 szt z każdego gatunku i obserwować i być światkiem wzrostu, wybarwiania itp...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.