Skocz do zawartości

Środek na odbarwienie wody


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Tak jak w temacie. Szukam środka do klarowania wody. Obecnie stosuję w bloku absorberów Microbe Lift Phos-Out 4, węgiel do wybarwienia wody i 0,75 puro. Z racji tego, że zaczynam walkę aby akwarium dostało zieleniny w postaci glonów pozbędę się puro i węgla. Podobno właśnie węgiel skutecznie blokuje glony. Zatem co zastosować na odbarwienie wody? Planowałem zastosować purigen jednak ten u niektórych lubi zbijać azotany. Ja planuję azotany kontrolować podmianami więc szukam dobrej alternatywy dla węgla i purigena. Ma ktoś jakiś pomysł?

Edytowane przez Gość
Opublikowano

Bezpieczne i przetestowane (przez siebie) środki na czyszczenie wody z przebarwień to:

Węgiel - finalnie woda biała

Żywice jonowymienne kiedyś Purigen, teraz Purolite A520E - finalnie woda błękitnawa. Innych niestety nie znam.

Stosowawałem grubo przez pół roku węgiel+purolite+phosEx ultra (moim zdaniem to to samo co ML phos-Out 4) i glony zielone nie miały problemu z rośnięciem tam gdzie jest mniejszy nurt. Tam gdzie jest największy prąd ( przy falowniku ) rosną brunatnice.

PO4 trzymam na max 0,2 PPM i NO3 purolite mi trzyma na 20 PPM. Przy tych parametrach, 2 blokach chemii 0,5l purolite + 0,2 absorbera żelazowego + 0.2 wegla i 12h świecienia 24W T5 Power Glo mam uważam, optymalnie i przyjemnie dla oka zielono. Rezygnujac z węgla na 2-3 miesiące nic się nie zmieniło.

Jak blok się zatka i no3 urośnie ponad 30 zaczynają dominować brunatnice i wtedy bez testów wiem, że czas na regenerację. Nadmiar brzydkich brunatnic zeskrobuję szczoteczką do zębów i po 2 tyg już kamienie pokryte łądnie nowymi zielenicami - okrzemek przy absorberach żelazowych PO4/Si wymienianych regularnie  i podmiankach 15% co 2 tyg raczej nie uświadczysz.

Pointa jest taka, że chyba nie warto czegokolwiek zmieniać w Twoim prowadzeniu baniaka, jeśli za cel stawiasz ładne zielenice, tylko dostosować ilości używanych absorberów do parametrów i poszukać dobrego widma światła dla zielenic. 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Obecnie w HW-603 mam 250ml Microbe, 250ml węgla i 750ml puro. PO4 na poziomie 0.5 a NO3=25. Jako światło używam 6:00-22:00 Aquael Retrofit Plan 16W, 8:00-17:00 Aquael Retrofit Sunny 16W oraz JBL Ultra Marine Day 15000k 39W.

Czytałem na różnych forach, że węgiel lubi blokować zielenice dlatego też zastanawiałem się nad jego zamiennikiem. Puro obecnie stosuję tylko w celach klarowania wody. Microbe oprócz zbijania fosforu jako jedyny zbija również krzemiany oraz siarczany dlatego też zdecydowałem się na jego stosowanie.

Opublikowano (edytowane)
18 godzin temu, M4L4WI_F4N napisał:

Czytałem na różnych forach, że węgiel lubi blokować zielenice dlatego też zastanawiałem się nad jego zamiennikiem.

Wiesz jak to z tymi opiniami na necie bywa "Marcin powiedział, że jego tata powiedział .... " cyt. z klasyka, bez żadnych aluzji do Marcinów ;) .

Ja ze swojej strony mogę zapewnić, że węgiel, nawet świeży nie wpływał na rozwój zielenic w żaden sposób w moim baniaku (żeby doprecyzować używam zarówno aquael'a i seachem'a płukanego 1 wrzącą, 1 zimną, wodą demineralizowaną z marketu - być może jak, ktoś wrzuca węgiel no-name, kupiony po kosztach w woreczku strunowym, w którym niewiadomo co siedzi i go nie płucze, to blokuje mu zielenice i szereg innych poprawnych procesow w baniaku przy okazji oraz wypowiada się jako ekspert od węgla). 

Co innego jeśli chodzi o brunatnice i krasnale. Zasugeruję wręcz, żeby ograniczyć przerosty brązowych i dać miejsce zdecydowanie słabszym ekspansyjnie zielonym, wskazane jest jego stosowanie w baniaku 1 rok +. Na początku jak nie masz krzemianów i ryby są małe to dość długo się utrzymują same.

W sobotę akurat robiłem najbardziej złożone prace porządkowe, co 3-miesięczne: skrobanie przerostów brązowych po niedomagających już absorberach, miejscami "do gołego kamienia", regeneracja purolite, nowy wegiel, nowy asorber PO4/SiOx. Wczoraj już "goły kamień" pokrył się zielenicami, a w zakamarkrach niedokladnie wyczyszczonych oczywiście powłoka z brązowych została. Pokusiłbym się może nawet o stwierdzenie, że w Malawi zielenice są trudniejsze w utrzymaniu w dobrej kondycji niż same Pyszczaki :D

18 godzin temu, M4L4WI_F4N napisał:

Microbe oprócz zbijania fosforu jako jedyny zbija również krzemiany oraz siarczany dlatego też zdecydowałem się na jego stosowanie.

W jako jedynym otwarcie producent o tym pisze bo wydał największą kasę na kompleksowe badania /marketing zapewne i może. W praktyce Używałem ML, Drak Phosreduc i wspominanego wcześniej JBL. Wyglądają identycznie pod względem struktury/koloru sposobu namakania, uwalniania "rdzy" do wody przy płukaniu i związku nazwijmy to "aktywnego" na ktorym bazują (każdy producent jedynie o tym pisze, czyli tlenku żelaza). 
W działaniu purolite ( zapewne również wszystkie kontrolują poziam siarczanów ) redukcji fosforanów oraz krzemianów rożnicy nie zauważyłem . Kupuję ten, który aktualnie trafiam w atrakcyjnej promocji, w swoich "ulubionych" sklepach - ostatnio ML wychodził zdecydowanie najtaniej.

No ale - zawsze musi być jakieś, to co u mnie działa niekoniecznie musi u Ciebie, także jak ze wszystkim dokąd nie sprawdzisz na własnym tyłku to się pewnie nie przekonasz.

Sorry za OT, aczkolwiek nie mogłem się powstrzymać ze wzgledu na efekt do jakiego dążysz, a nie temat wątku (zawsze można go zmienić :D)

Edytowane przez Xime

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.