Skocz do zawartości

Stelaż metalowy pod 325x80x70h


Rekomendowane odpowiedzi

Wracam, bo w końcu znalazłem chwilę, żeby narysować stelaż...

Jak już @adus20zauważył, ciężko o profil 35x35. :) Do wyboru więc opcja 30x30x3, 30x30x4 lub 30x40x3. I chyba ku tej ostatniej bym się skłaniał...

 

1259600325_samstelaz.thumb.jpg.f96c3a19323dd77e4004b3056a37137e.jpg

Jak widać skrajne nóżki obu profili są cofnięte. Wymyśliłem sobie, że pośrodku, pomiędzy stelażami będzie płyta. Dzięki temu nie będzie problemu z mocowaniem drzwi i od frontu będzie widać same płyty.

1271027369_calystelaz.thumb.jpg.a54cc67346307457ae497acdc8dd9730.jpg

 

@przemek wieczorek, @adus20 no i @pozner- co o tym sądzicie?

No i nowe info dla @sabotage- mała zmiana - będę spawać inwertorówką - sprawiłem sobie prezent i muszę przyznać, że to zupełnie inna kultura pracy... :)

Edytowane przez spiochu
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu możesz zrezygnować z jednej wsporki pionowej nie ma sensu, pomiędzy nie dawał bym płyty tylko przewiercil dziury przez dwa profile i skręcił ze soba oba stelaże. Odnośnie montażu drzwiczek przyspawaj sobie kawałki plaskownika i to tego przykrecisz zawiasy.

Jeśli chodzi o profil 30x40 nic nie zmieni, patrząc od strony ściskania swobodnie postawisz 2 tony na profilu 20x20x2 😉  Spokojnie wytrzyma profil 30x30x3. Przed całkowitym pospawaniem poszczepiaj sobie wszystkie profile minimum w 2 rogach i posprawdzaj przekatne, jak Ci się zwichruje rama a będzie pospawane to już nic nie zrobisz. Pamiętaj że spawy ściągają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.03.2019 o 12:47, spiochu napisał:

Spawarką :D;)
A poważnie - zwykłe MMA, zwykłą transformatorówką. Czemu pytasz?

Teraz widzę, ze planujesz dwa, niezależne stelaże. Pytam o metodę spawania, bo sam zamierzam pospawać to elektroda zasadowa oraz zwyklym inwerterem i trochę  martwię się o naprężenia powstałe podczas spawania. Nawet jeśli odpowiednio to poszczepiam, tak, aby nie zgubić geometrii to boje się, ze 3 cm spoiny bedą gieły profile (  mimo zastosowania wyprzedzeń, odpowiedniej kolejności spawania itd). Nie wiem, jakoś martwię o to, ze wyjdzie mi banan po najdłuższych krawędziach. Może rozbicie stelaża na dwa jest dobrym pomysłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Teraz widzę, ze planujesz dwa, niezależne stelaże. Pytam o metodę spawania, bo sam zamierzam pospawać to elektroda zasadowa oraz zwyklym inwerterem i trochę  martwię się o naprężenia powstałe podczas spawania. Nawet jeśli odpowiednio to poszczepiam, tak, aby nie zgubić geometrii to boje się, ze 3 cm spoiny bedą gieły profile (  mimo zastosowania wyprzedzeń, odpowiedniej kolejności spawania itd). Nie wiem, jakoś martwię o to, ze wyjdzie mi banan po najdłuższych krawędziach. Może rozbicie stelaża na dwa jest dobrym pomysłem?

Będziesz suszył elektrody?
Też się martwię, ale z drugiej strony najważniejsze, żeby taka miała "poziom", jak się gdzieś po długości lekko wygnie to przecież tragedii nie będzie ;)

Z tyłu możesz zrezygnować z jednej wsporki pionowej nie ma sensu, pomiędzy nie dawał bym płyty tylko przewiercil dziury przez dwa profile i skręcił ze soba oba stelaże. Odnośnie montażu drzwiczek przyspawaj sobie kawałki plaskownika i to tego przykrecisz zawiasy.
Jeśli chodzi o profil 30x40 nic nie zmieni, patrząc od strony ściskania swobodnie postawisz 2 tony na profilu 20x20x2  Spokojnie wytrzyma profil 30x30x3. Przed całkowitym pospawaniem poszczepiaj sobie wszystkie profile minimum w 2 rogach i posprawdzaj przekatne, jak Ci się zwichruje rama a będzie pospawane to już nic nie zrobisz. Pamiętaj że spawy ściągają.


Ok, to 30x30x3.
Dokładnie tak chciałem spawać - złożyć ramę, zrobić szczepy i sprawdzić całość. Mam stół 1x2m więc akurat wystarczy, żeby położyć na nim ramę. Muszę do tylko wypoziomować. :)
Mimo wszystko wolę, żeby płyta była pośrodku - poznerowi łatwiej będzie przykręcić zawiasy. Zresztą, niech on decyduje. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede wygrzewal w piekarniku ;) nie, na poważnie to tym akurat się nie martwię. Przyjmijmy, ze każda spoina „pociagnie” 1,5 mm, to na takiej długości przy choćby 4 poprzeczkach uzyskam banana 6mm, co wydaje się być potężnym problemem dla nacisku dna na stelaż. Co kładziesz na stelaż? Czym wykładasz stelaż od góry, bo na pewno nie stawiasz szkła prosto na stal? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.