Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie wszyscy,

Pewnie część z was mnie kojarzy tutaj z forum z różnorakich tematów i wpisów czasem bardziej, czasem mniej upierdliwych natomiast zakładam ten temat w celu podziękowania całej ekipie będącej tutaj na forum która wspomagała mnie i edukowała w kwestii zakładania pierwszego w życiu malawi :)

W szczególności chciałbym podziękować:

@suricade 

@deccorativo

@AndrzejGłuszyca

@rafalniski

@egon44

@Bartek_De

@Jerry_jerry

I innym o których nie wspomniałem powyżej za pomocne wpisy a także chęć pomocy takiemu początkującemu akwaryście :)

Obecnie akwarium prezentuje się tak jak na zdjęciach w załączniku :) Obsada Rdzawy 16 + Saulosi 16 :)  Problemów jak na razie na szczęście brak :) Karmię dwa razy dziennie około 9 i drugi raz około 22 // Rano mięsny granulat naturefood  wieczorem spirulina płatki + ciutkę roślinnego naturefood.  Kupek stosunkowo nie wiele kumulują się od strony salony (od strony wlotów rurek) tutaj muszę pomyśleć co zrobić aby je wywiać w stronę zasysów i do wewnętrznego filtra...

Co do planów na przyszłość to na pewno:

1. Wymiana rur wodnych na sylikonowe.
2. Zakupić prefiltr eheim do wewnętrznego filterka, dodać falownik aby wymiatał kupki z tej jednej strony akwarium 

3. Zrobić absorber NO3
4. Przy pierwszej czyszczeniu rur skrócić ten dinks zasysający od dołu jest faktycznie za wysoko ale mimo to zbiera dużo odchodów 

5.  Zrobić ewentualnie mini odmulacz aby zachować lepszą jakość podłoża. 

I tutaj najważniejsze :) Mój ociec przesiaduje ciągle u mnie patrząc na akwarium. Obecnie ma już prawie 7 dych na karku a za niedługo będzie miał urodziny i myśli aby sobie zrobić taki malutki baniaczek około 60l  chcę mu pomóc w tym mam i stare akwarium starą grzałkę filtr inny i proponuje mu na ten litraż założyć krewetki + neonki ale muszę z nim pogadać i najwyżej mu pomogę zrobić ten jego baniaczek :)

Pozdrawiam i będę od czasu do czasu dawał tutaj update i pewnie pisał z prośbami o pomoc w niektórych kwestiach :)

 

 

IMG_4490.JPG

IMG_4489.JPG

IMG_4488.JPG

IMG_4477.JPG

  • Lubię to 6
Opublikowano

Kurcze, no ostatecznie fajnie to wyszło z tym oświetleniem wygląda jak full opti white Gratuluję wytrwałości Nie rezygnuj z forum, nie zaglądaj tu tylko żeby zrobić update tematu. Twórz z nami tę społeczność

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 3
Opublikowano

Super!

Choć i tak mam inne zdanie na temat aranżacji :P :D ,to wiem że akwarium ma się Tobie podobać,a nie nam.

Cieszę się bardzo że mogłem do tego projektu dołożyć małą cegiełkę :);) 

 

  W dniu 19.01.2019 o 22:19, Bartek_De napisał(a):

 emoji123.png Nie rezygnuj z forum, nie zaglądaj tu tylko żeby zrobić update tematu. Twórz z nami tę społeczność emoji3.png

Rozwiń  

Święta prawda Bartku! 💪

  • Lubię to 1
Opublikowano

Z pewnością będę tutaj zaglądał :) i w miarę zdobywania doświadczenia również będę wtrącał się w różnego typu dyskusje :) 

Co do aranżacji na razie zauważyłem parę potyczek o jakieś tam szparki natomiast ciekawym efektem tego rozmieszczenia jest też fakt, że pewne ryby siedzą od strony kuchni a część tylko od strony salonu :)

I w sumie nie wiem czy to też normalny objaw ale chyba z tego co czytałem w innych tematach to tak bo chodzi o to że są strasznie łakome na żarcie i co zauważą mnie lub żonę to żebrzą pod powierzchnią... nie dokarmiam ich poza wyznaczonymi porami ale też patrząc po ich brzuszkach są lekko zaokrąglone tzn nie przekarmione bo pamiętam jak wyglądały te miałem x lat temu  więc wnioskuję że młode mają jakieś przyzwyczajenie z hodowli i po prostu są takie żarłoczne :)

Natomiast moi drodzy jakbyście mogli podpowiedzieć pewne rzeczy bo jako początkujący to jeszcze nie wiem :)

1. Kiedy zrobić pierwszą podmiankę wody ? Wpuściłem je 17
2. Czy PH zwiększyć sodką oczyszczoną czy może zainwestować w preparat ? Bo zauważyłem że PH mam 7,5-7,6 (Woda w kranie 7,4-7,6) w tych granicach ale chciałbym docelowo mieć około 8 ?

 

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 20.01.2019 o 09:13, Ertos napisał(a):

pamiętam jak wyglądały te miałem x lat temu  więc wnioskuję że młode mają jakieś przyzwyczajenie z hodowli i po prostu są takie żarłoczne :)

Rozwiń  

Żarłoczność to ich drugie imię:)

 

  W dniu 20.01.2019 o 09:13, Ertos napisał(a):

1. Kiedy zrobić pierwszą podmiankę wody ? Wpuściłem je 17

Rozwiń  

To uzależnij od wyników ( ewentualnych ) testów. Bez testów to przez jakiś miesiąc rób w granicach 10-15 % . Zbyt duże na  samym początku mogą wywołać pierwotniaki. Potem zwiększ do 20% a za jakieś 2-3 miesiące możesz w zależności od wysokości parametrów robić nawet 1/3 słupa wody. Ale to uzależnij tak jak mówiłem od NO2 NO3. Gdyby czasami Ci się wydało , że zrobiłeś zbyt wielką podmianę  bo woda zbyt długo nie jest krystaliczna tylko lekko biaława to możesz (ale nie musisz ) dodać ampułkę prodibio biodigest. Oczywiście to wszystko dotyczy akwa nie do końca stabilnego . Za jakieś 6 miesięcy  nie będziesz miał tego typu rozterek.

  W dniu 20.01.2019 o 09:13, Ertos napisał(a):

2. Czy PH zwiększyć sodką oczyszczoną czy może zainwestować w preparat ? Bo zauważyłem że PH mam 7,5-7,6 (Woda w kranie 7,4-7,6) w tych granicach ale chciałbym docelowo mieć około 8 ?

Rozwiń  

Teoretycznie pH na poziomie 7.5 - 7.6  może być akceptowalne przez ryby ( zależy jakie pH było u ich źródła) . Ja osobiście jednak w swoim utrzymuje na poziomie 8 i robię to od lat sodą. Na temat innych preparatów się nie wypowiem bo ich nie używam a w związku z tym nie znam:)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.