Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium


lary84

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kolego zaczynałem z akwarium 112 l też miałem na początku 2 gatunki,według mnie było wszystko ok.

Po jakimś czasie się rozumie wszystko w Biotopie Malawi i łapie się doświadczenie z obserwacji ryb.

Zrób jak uważasz za słuszne 112 l na jeden gatunek starczy.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lary84 To nie jest tak jak Ty to odbierasz co koledzy piszą. Jasne...możesz mieć akwa 112 litrów i  1+4/5. Ale intencję kolegów jest to , że chcą Ci po prostu przekazać jedną zasadę w naszym biotopie: im większe akwa tym lepiej. No niestety...ale wielkość akwa albo ogranicza Ci możliwości obserwacji ciekawych zachowań , możliwości posiadania ciekawych ryb albo  Ci je zwiększa. Im większe akwa tym więcej możliwości . Z naszego doświadczenia wynika jedna rzecz: często robimy akwa "małe" motywując to wieloma przeszkodami . A potem w miarę upływu czasu dochodzimy do wniosku , że jednak mogliśmy wygospodarować większe  . Decydujemy się na nie ale to już generuje koszty. Stąd rady abyś przemyślał czy faktycznie nie masz możliwości na  inne, większe? Jak jesteś pewny , że nie dasz rady z większym to stawiaj 112l .

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie z tego doskonale zdaje sprawę, im większe tym lepsze, ale moim kompromisem będzie 112l lub 160l wszystko będzie zależało od funduszy. Nie jestem aż tak zapalonym akwarystom, po prostu spodobało mi takie akwarium i pomyślałem że mógłbym takie mieć w salonie, nie jestem głupi i dlatego trafiłem na forum, żeby doczytać jak się za to zabrać żeby to miało ręce i nogi.

Liczę na waszą pomoc i podpowiedzi, raczej zdecyduję się na 160 l ale to wszystko po kolei, najpierw szafka, mam już projekt bo i tak miałem robić komodę, tylko muszę ją troszkę powiększyć :) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lary84 napisał:

Ja sobie z tego doskonale zdaje sprawę, im większe tym lepsze, ale moim kompromisem będzie 112l lub 160l wszystko będzie zależało od funduszy. Nie jestem aż tak zapalonym akwarystom, po prostu spodobało mi takie akwarium i pomyślałem że mógłbym takie mieć w salonie, nie jestem głupi i dlatego trafiłem na forum, żeby doczytać jak się za to zabrać żeby to miało ręce i nogi.

Liczę na waszą pomoc i podpowiedzi, raczej zdecyduję się na 160 l ale to wszystko po kolei, najpierw szafka, mam już projekt bo i tak miałem robić komodę, tylko muszę ją troszkę powiększyć :) 

W takim razie poszukaj 160 l samo szkło nowe powinieneś dostać za jakieś 170-180 zł. Na forum znajdziesz tematy jak zrobić filtr kasetrowy, pokrywę i oświetlenie. Czyli sprzęty tanie w budowie i eksploatacji.

A na początek polecam podstawy http://www.klub-malawi.pl/?page_id=146

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lary84 akwarium stawiaj takie na jakie sobie możesz pozwolić. Oczywiście 112 litrów to bardzo mało i tylko pod saulosi jednak dopóki nie będziesz wiedział czy faktycznie akwarystyka to jest to co lubisz to nie myśl o 200-300. Jasne, że im więcej tym lepiej ale kolega dopiero zaczyna. Każdy taki cwaniak i pisze "meble usuń", stawiaj 1000 litrów a sami mają coś koło 300. Nie ukladajmy komuś życia a jedynie podpowiadamy. Jeśli dasz 200 to możesz myśleć o 2 gatunkach a jeżeli 112 tylko jeden i to w układzie 1+4/5. 

Sprzęt kup gotowca. Możesz iść po kosztach i sam kleić różne rzeczy jednak gdyby akwarystyka Ci się znudziła to łatwiej sprzedaż kubeł niż kaseciaka. Do 112 litrów kaseciaka to już kompletny bezsens. Wody mało a tutaj jeszcze cegłę wkładać. 

Kostka w malawi, w ogóle akwarium kostka do mnie nie przemawia. W większości przypadków akwarium stoi tak byśmy go widzieli np. z kanapy. A co mi z tego, że mam 100 głębokości jak tego kompletnie nie widać. Co innego jak wraz z glebokoscia idzie długość tj. takie 300 to bajka ale budować 100x100 to sorki ale nie na większość warunków mieszkaniowych.

Dlatego @lary84jeżeli faktycznie myślisz, że dasz radę aby mieć 100 ale głębokość max 40 to chociaż wysokość 50-60. Jeżeli nie to stawiaj 112 a za rok lub dwa gdy już się wciagniesz a żona faktycznie zobaczy czym jest akwarystyka to i 300 postawisz. ;) Małymi kroczkami a nie basen na dzień dobry a później płacz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa miesiące temu postawiłem 112l, na początku była radość ale szybko dla mnie jak i dla żony zbiornik stał się mały, o obsadzie nie wspominając. Decyzja zapadła że w tym roku bedzie większy, oboje z żoną myślimy o 240 l, oczywiście jest miejsce i na 450l ale koszty też odgrywają rolę. 112l zostanie przerobiony na roślinniak a obok stanie Malawi 240l a w nim 3 gatunki. Kolego przemyśl dwa razy zakup, jeśli masz ograniczenia miejscowe i kasa tez odgrywa rolę to postaw chociaż te 160l, koszty niewiele większe a więcej przestrzeni do pływania i twojej obserwacji.

Edytowane przez Awek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła i jak będę stawiał baniak to 160l, jak pisałem wcześniej mam już projekt na komodę jaką będę wykonywał, jedyne co muszę zmienić w projekcie to gabaryt tak żeby zmieściło się szkło. Cały projekt będzie raczej długoterminowy nie spieszy mi się a mam co robić z gotówką ale małymi kroczkami do celu. Choć jak znam sam siebie to jak już zrobię komodę to będzie kusiło na resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
    • 1000 litrowy sump, ja p*****lę. 🤩 Myślę, że czymś takim przefiltrowałbyś zbiornik Malawi we wrocławskim zoo. 😉 A pisząc poważnie, te 30% objętości zbiornika to wg mnie skala dotycząca akwariów o jedno "0" mniejszych od tego, co planujesz. Jeśli dobrze pamiętam, @triamond filtruje swoje 1000 litrów tylko i wyłącznie 40 litrami ruchomego K1, a klarowność i jakość wody ma godną pozazdroszczenia. Chyba nie ma co ściśle trzymać się proporcji, bo zrobią się monstrualne wielkości.
    • Że szkła to dobre są kieliszki i krewetkarium 😁
    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
    • Mateusz, tak z doopy to można strzelać pojemnościami Najpierw musisz wiedzieć jaka będzie pojemność komina, ile pod powierzchnią wody będzie krawędź grzebienia i wtedy dokładnie policzyć ile wody spadnie do sumpa w przypadku braku zasilania pompy. W Twoim przypadku 1cm wysokości słupa wody to jakieś 75l. Przyjmując, że krawędź grzebienia będziesz miał zanurzoną, strzelam, 3cm to potrzebujesz w sumpie około 225l wolnej pojemności plus pojemność komina. Niech to będzie (umownie) połowa całkowitej pojemności sumpa, czyli potrzebujesz zbiornik minimum 450l. Oczywiście nie można zakładać, że po spłynięciu wody z akwarium sump wypełni się po brzegi, musisz zostawić jeszcze jakiś bufor bezpieczeństwa. Sam sump nie musi być wysoki, ważne aby miał odpowiednią pojemność. Na pewno musisz sobie to zwizualizować i dokładnie policzyć.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.