Skocz do zawartości

Powrót, nowe 1050l mbuna + non-mbuna ?


florek91

Rekomendowane odpowiedzi

I znów mnóstwo dylematów . Mdoki są piękne, ale gatunki do niej pasujące z Mbuna są już mniej ciekawe niż na przykład gatunki pasujące do Protomelasy . 

Sam nie wiem jak zgryźć ten temat, chyba znów czekają mnie godziny przed galerią i opisem ryb .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, co myślicie na temat nowego pomysłu

 

Placidochromis phenochilus Mdoka

Protomelas sp. ” steveni taiwan” Taiwan Reef

Labidochromis caeruleus Lion’s Cove

A. kandensis

Cyrtocara moori

 

Pytanie tylko po ile ryb kupować ryb na początek i jaką zostawić docelową obsadę ? 

Akwarium już prawi dojrzało więc do wielkiej chwili już coraz bliżej . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protomelas steveni to raczej roślinożerca, więc nie łączył bym go z  resztą proponowanej obsady. Poza tym to silna i agresywna ryba. Miałem mdoki ze steveni i Protomelas "zaraził" agresją i terytorializmem mdoki. Po prostu musiały tak zacząć się zachowywać, jeśli chciały jakoś funkcjonować w akwarium. Masz 2 razy większe akwarium, więc u Ciebie może być inaczej, ale agresji i terytorializmu to nie wyeliminuje. Protomelas może zdominować dużą część akwarium, przez co reszta obsady zostanie zepchnięta. Możesz go zastąpić np. Protomelasem sp. johnstoni solo. Chyba nie tak agresywny gatunek, z ładnymi samicami.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na dietę Protomelasa bym czymś zastąpił. Copadichromis Borley był by ekstra do tego zestawu. Moori to duża i silna ryba i powinna stawiać skuteczny opór i odpowiednio ustawić potencjalnego agresora. Co do ilości to będzie chyba zależało od wielkości dostępnych ryb oraz dostawcy który określi czy jest w stanie z pewną dozą prawdopodobieństwa dobrać układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, florek91 napisał:

Placidochromis phenochilus Mdoka

Protomelas sp. ” steveni taiwan” Taiwan Reef

Labidochromis caeruleus Lion’s Cove

A. kandensis

Cyrtocara moori

+

W dniu 11.09.2016 o 00:38, tom77 napisał:

Deser dla amatorów mniej spokojnej obsady Non-mbuna z roślinolubnymi Protomelasami (poza głównym nurtem i założeniami artykułu)
Koncepcja eksperymentalna  X + Y + Z + coś? czyli

roślinolubny Protomelas + silny „wyjadacz” + „adoptowana” piaskowa mbuna + (coś?)
1/  ryba „X” to harem któregoś z potencjalnie agresywnych, wszystkożernych (z przewagą roślin) Protomelasów:
……. E2/  Protomelas sp. „steveni imperial”
……. E3/  Protomelas sp. „steveni taiwan”
……. E4/  Protomelas taeniolatus Boadzulu "Red"
2/  ryba „Y” to grupa silnych i asertywnych, niekoniecznie agresywnych, wszystkożernych (z przewagą mięsa) „wyjadaczy”, spośród:
……. E9/  Cyrtocara moorii

……. A1/  Placidochromis phenochilus Mdoka („white lips”)
……. A2/  Placidochromis sp. „phenochilus tanzania”
3/  ryba „Z” to układ kilkusamcowy niewielkiej ale asertywnej, wszystkożernej (z przewagą roślin), nietypowej bo piaskowej mbuny, nazwanej przez Ada Koningsa „przesiewaczem”- w roli „grzebac
za”
....... Gephyrochromis lawsi  („przesiewacz piasku”, wszystkożerny i to raczej w stronę roślinek, samice średnioładne, samiec 11cm) – 3+6

8447f029dd64cd52med.jpg  zdjęcie toma77:icon_smile:
 Patrz wątek  http://forum.klub-malawi.pl/topic/15588-gephyrochromis-lawsi-opis-i-spostrze%C5%BCenia-hodowcy/

4/  ryba („coś?”)  to na przykład drugi gatunek Protomelasa „X”, lub wielosamcowość „X” lub nic? lub .....

=

Protomelas sp. ” steveni taiwan” Taiwan Reef - harem

Cyrtocara moori lub Placidochromis phenochilus Mdoka - duża grupa

Labidochromis caeruleus Lion’s Cove -np 5szt

Gephyrochromis lawsi - np 3 samcowo

dieta wszystkożerna (kompromisowa) ciut w stronę mięsa albo remis

Ale to tylko moje zdanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gephyrochromis lawsi to gatunek ciężki do zakupienia z tego co się orientowałem, ale ryba bardzo ciekawa . 

Widzę za to, że zdania odnoście Protomelasa są dosyć podzielone . 

Dziękuje wam bardzo za pomoc ponieważ można podzielić się przemyśleniami i rozjaśnić sobie temat . 

Jak narazie sprawa wyglądała by tak  

Placidochromis phenochilus Mdoka

Labidochromis caeruleus Lion’s Cove

A. kandensis

Cyrtocara moori

Pytanie co dołożyć do tej obsady, aby było ok żywieniowo i ciekawie . 

Jako propozycje piątego gatunku mamy jak narazie : Gephyrochromis lawsi , Copadichromis borley,  Protomelas sp. johstoni solo 

 

Ryby zdecydowałem zakupić u Pana Dariusza Gaży więc nie ukrywam, że pasuje mi dobierać ryby z jego oferty aby mieć wszystko z jednego źródła . 

 

Czekam z niecierpliwością na wsze sugestie co do gatunków i może uda się zamknąć temat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, florek91 napisał:

Ryby zdecydowałem zakupić u Pana Dariusza Gaży więc nie ukrywam, że pasuje mi dobierać ryby z jego oferty aby mieć wszystko z jednego źródła .

No to pozostaje borleyi. Nic ciekawszego nie ma w ofercie.

Możnaby się jeszcze zastanowić nad którymś z Nimbochromisów, ale tu musiałby wypowiedzieć się ktoś chowający te gatunki, a po wtóre, nie wiem czy Aulonocary (właściwie samice), ze względu na swoją wielkość, nie stałyby się deserkiem.

Jest jeszcze Otopharynx, ale niebieskiego koloru już jest sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pozner napisał:

No to pozostaje borleyi. Nic ciekawszego nie ma w ofercie.

Możnaby się jeszcze zastanowić nad którymś z Nimbochromisów, ale tu musiałby wypowiedzieć się ktoś chowający te gatunki, a po wtóre, nie wiem czy Aulonocary (właściwie samice), ze względu na swoją wielkość, nie stałyby się deserkiem.

Jest jeszcze Otopharynx, ale niebieskiego koloru już jest sporo.

Jeżeli nimbo to tylko linii albo venustus ale ,że jak piszesz już sporo niebieskiego to venustus w układzie 1+2 do 1+4 (samice ładne). Nie powinno być problemu z potencjalnym zjedzeniem mniejszej ryby jeżeli będą ze sobą od początku i nie będą głodować. Venustus to nie taki typowy killer...u mnie w dni głodówki ochoczo obgryzają kamienie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce chyba ryzykować z venustus choć to bardzo ładna ryba . 

Myślę, że zostanie coś takiego : 

 

Placidochromis phenochilus Mdoka

Copadichromis borleyi Kadango

Labidochromis caeruleus Lion’s Cove

A. kandensis

Cyrtocara moori

Idotropheus sprengerae Makokola Reef

 

Mam nadzieję, że taka obsada się sprawdzi .

 
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.