Skocz do zawartości

zakladanie akwarium 450 l od podstaw razem z wami opinie pomoc uwagi


kpaprocki

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, kpaprocki napisał:

 podkladem pod akwarium bedzie albo przeroczysta pleksa albo kratki malarskie. 

jeszcze się zastanawiam

Podejrzewam ,że tutaj co innego pomyślałeś a co innego napisałeś. Jeżeli chcesz to dać pod akwarium jak napisałeś to popełnisz kardynalny błąd stąd podejrzewam ,że chciałeś napisać ,że dasz je pod kamienie do akwarium?

Pod kamienie do akwa też nie polecam z dwóch powodów

- kratka po odkopaniu przez pysie będzie  bardzo brzydko wyglądać. A ,że będzie odkopana to pewne na 100% . To tylko kwestia jak ryby podrosną i będą szykować się do tarła. No chyba ,że nie zależy Tobie na estetyce.

-  pleksa jest niby OK  ale ma twardą strukturę i w momencie jak dostanie się pod nią piasek ,będzie Ci niszczyć dno. Wiem..nie widać..ale nigdy nie wiesz jaki duży kamyk tam się dostanie i co zrobi z szybą. Dlatego polecamy spienione PCV bo jest w miarę sztywne i  miękką ma strukturę. Ziarenko piasku pod nim nie rysuje bo wbija się w jego powierzchnię. Nie musi to być spienione PCV..Ale musi być w miarę sztywne i miękkie w strukturze. Są takie płytki pod panele..i to się nadaje. Oczywiście to jest przykład. Jest też pod panela taka zwijana cienka ( nie wiem  jak to nazwać ) pianka. Ale ona jest zbyt cienka  i się podwija jak ryby Ci na rogach odkopią. Ale coś tego typu..sztywne i z miękką powierzchnią

 

I jeszcze prośba moja jako moderatora: zaczynaj zdania z dużej litery a będziemy Ci wdzięczni:)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, AndrzejGłuszyca said:

Podejrzewam ,że tutaj co innego pomyślałeś a co innego napisałeś. Jeżeli chcesz to dać pod akwarium jak napisałeś to popełnisz kardynalny błąd stąd podejrzewam ,że chciałeś napisać ,że dasz je pod kamienie do akwarium?

Pod kamienie do akwa też nie polecam z dwóch powodów

- kratka po odkopaniu przez pysie będzie  bardzo brzydko wyglądać. A ,że będzie odkopana to pewne na 100% . To tylko kwestia jak ryby podrosną i będą szykować się do tarła. No chyba ,że nie zależy Tobie na estetyce.

-  pleksa jest niby OK  ale ma twardą strukturę i w momencie jak dostanie się pod nią piasek ,będzie Ci niszczyć dno. Wiem..nie widać..ale nigdy nie wiesz jaki duży kamyk tam się dostanie i co zrobi z szybą. Dlatego polecamy spienione PCV bo jest w miarę sztywne i  miękką ma strukturę. Ziarenko piasku pod nim nie rysuje bo wbija się w jego powierzchnię. Nie musi to być spienione PCV..Ale musi być w miarę sztywne i miękkie w strukturze. Są takie płytki pod panele..i to się nadaje. Oczywiście to jest przykład. Jest też pod panela taka zwijana cienka ( nie wiem  jak to nazwać ) pianka. Ale ona jest zbyt cienka  i się podwija jak ryby Ci na rogach odkopią. Ale coś tego typu..sztywne i z miękką powierzchnią

 

I jeszcze prośba moja jako moderatora: zaczynaj zdania z dużej litery a będziemy Ci wdzięczni:)

Witam.

Jasne myslalem pod kamienie a nie pod akwarium. Pomiedzu akwarium a szafka jest gąbka. 

Co do literek jak najbardziej się poprawie oczywiscie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kpaprocki napisał:

Witam..

uff post ruszyl  bardzo dziekuje za odpowiedzi.

w zwiazku z pytaniami 

- MAtrixa Sachema posiadam dwa litry 

- w eheimie 2275 sa wkłady eheima ktore przychodza z filtrem ( eheim media set ) bo filtr jest nowy

- z tym ustrojstwem do nalewania wody jest problem bo ja mieszkam w irlandii i ceizko mi to zamowic w Polsce dopiero jak bede za jakies wa miesiace to wtedy sobie to zakupie. ( wode do akwarium przygotuje bufferem i sola sachema. na podsawie filu z yourube Aqua lobuza )

- stary szlam już wylalem :) do kwaitkow podobnie szybciej rosna :P

- tak testy kropelkowe JBL zamowione i to ph w przedziale i GH tez 

- Bakterie startowe to bedza sachem stability .  ( ze starym sprzetem dostalem cos takiego jeszcze )

W takim razie dałbym jako złoże biologiczne tylko te dwa litry Matrixa...I tak będzie go już z zapasem,bo na każde 200l wody w akwarium zaleca się stosować 500ml wkładu Matrix...Granulacja wkładu Matrix jest na tyle duża, że może być używany luzem w filtrze,więc darowałbym sobie wkładanie go do siatek filtracyjnych...

Co do ustrojstwa to będąc w Polsce wszystko Sobie na spokojnie skompletujesz.Nie zapomnij Sobie zakupić parę szt wkładów węglowych na zapas...W kwestii przygotowania wody solami,buforami sachema to też bym się narazie wstrzymał dopóki,nie będziesz wiedział na 100% jakie masz parametry wody w kranie...Tak więc czekamy na testy i wyniki pomiarów :) 

Bakterie Sachema wydają się być ok,ale dodatkowo zakupiłbym jeszcze parę szt fiolek Prodibio Digest https://erybka.pl/product-pol-835-Prodibio-Biodigest-1-ampulka.html bo okażą się zapewne pomocne...

Co do kamieni to szczerze napiszę że nie widzę abyś coś ciekawego i w miarę naturalnego z nich ułożył,no chyba że nie zależy Tobie aby w jakimś tam stopniu odwzorować warunki bytowe jakie pyszczaki mają w naturalnym środowisku...Może poszukaj kamieni w kształcie brył,z których ułożysz w miarę naturalną aranżację...Popatrz na aranżacje w naszej galerii http://forum.klub-malawi.pl/gallery/category/15-akwaria/  lub po prostu zobacz filmiki tego Pana jak to wygląda w naturze i na tym się wzoruj ;) 

https://www.youtube.com/user/Peterift/videos 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. 

Egon44 dziekuje za informacje rowniez mysle ze tak wlasnie zrobie ... szkoda tych mediow co już mam ale w sumie ok bo pozniej w jednym z filtrow wloze Purigena i Phosguard (. wtym niejszym w drugim koszu bo w pierwszym bedzie matrix z substretem eheima wymiezany

jesli chodzi o przygotowanie wody to się wstrzymam bo testy kropelkowe przyjda dopiero we wtorek sroda  a baniak zalany zostanie w sobote lub w niedziele ( bo tylko wtedy mam na to mozliwosc ze wzgledu na prace ) i uwazam ze bakterie moga poczekac

kupie 4 sztuki fiolki Prodibio.  mysleze wystarczy

Jesli chodzi o kamienie to powiem szczerze ze już mam dosyc wybierania szukania i kupowania ( mysle ze gruzowisko się sprawdzi )

efekt jakie bede chail osognac w azanzacji jest taki:

tylko bez roslinek

51n2M-80kDL.jpg.a4450f211629021150a454aabd377e40.jpg51u7VTQRFpL._SX355_.jpg.93a3c45a1b790d3890ef9c747864c618.jpg

large.gallery_16353_15_1469462593_14614.jpg.d77545ab4299951b732ca7ba60581236.thumb.jpg.3ea3e9767bd0a74c521e7fb372d8036d.jpg

zrezygnowalem z tla 3d do akwarium mam takie ale.. jest brzydkie stare i wogole be... tlo bedzie czarne

 

Edytowane przez kpaprocki
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry.

już jestem zmeczony... amazon zgubil paczki ktore mialy byc dzis i nie bede mial paru rzeczy na czas.. hmm start zbiornika się przedluzy. zrobimy hydraulike aranzacje i zalejemy go na weekendzie ale start ( sachem bakterie nie dojda na czas wiec start odbedzie się ze 3 dni pozniej. chcialem zrobic start z Amoniakalna woda i jest problem bo tu w irlandii takiej wody nie dostane,  a z Anglii nie wysla do mnie tego ( zadna firma  bo to niby nie jest dozwolone posiadac amoniak 25% w Irl. 

Pytanie:  mam nasikac do tego akwarium ?? :) by się rozpoczal proces azotowy ? 

Suricade. 

oprocz matrixa 2L i biobals 40 kulek  posiadam  media ktore dostalem z filtrem 

IMG_0967.thumb.JPG.f7a3cdea526033a62b4d1a7f4bdbc8f3.JPG

IMG_0968.thumb.JPG.843faedc6dc2468bdd1030aa6d9006b7.JPG

oraz z takniem bylo jeszcze 250ml 

 

IMG_0966.thumb.JPG.6223d44cd98efeb1e5e7e0525b6ddb1f.JPG

 

1. do mniejszego eheima na poczatek chce wlozyc tylko Matrix ewentualnie pomieszany z substratem eheima i już po starcie i zamknieciu cyklu kiedy mieszkancy się zadomowia chce dolozyc do drugiego kosza tylko purigen i phosguard

2. w eheimie 2275 mialem zostawic orginalny uklad.  ( lub ewentualnie wymieszac MAtric z substratem w koszu ostatnim  4  albo wywalic jeden kosz z Mechem Eheima  i tam dolozyc Matrixa z Bio mechem albo z substratem. ) 

Dodam ze obydwa filtry beda mialy prefitry z gabkami i wata ( te chinczyki 603 )

IMG_0969.thumb.JPG.9a6490b653f583187541d24eea268b10.JPG

 

jakies sugestie co do rozlozenia mediow ?

 

Edytowane przez kpaprocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli razem masz:

- 2 litry matrixa;

- 40 sztuk bioballi;

- 250ml Substrat;

- ileś tam Substratu;

- ileś tam Biomech;

- ileś tam Mech;

Do Eheima 2126 zapodaj 1 litr mieszanki Matrixa plus Substratu.

Do Eheima 2275 zapodaj 1 litr mixa: Matrixa, Substratu oraz Biomech. Samego Mecha czyli czarne spirale na najniższy koszyk w 2275 w ilości przykrywającej dno. Według mnie z Mecha możesz równie dobrze w ogóle zrezygnować ale ostateczną decyzję zostawiam Tobie. Możesz również rozważyć opcję wymieszania Mecha z Bioballami i zasypać najniższy koszyk w ilości zakrywającej dno. W nim nie stosowałbym gąbki. Jeżeli będziesz miał prefiltry HW z gąbkami i watą to ja bym w żadnym z filtrów już nic innego niż ceramiki nie dawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kpaprocki napisał:

A co z tym amoniakiem...? Bo raczej go nie dostanę.   Rybek testowych nie chce kupować ;) a sypanie jedzenia... hmm No nie wiem 

Jeżeli nie wystartujesz na WA a ryb startowych szkoda to pozostaje Tobie tylko jedzenie. Bakterie bez pożywki plus łyżeczka karmy i niech cykl rusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.