Skocz do zawartości

240 => 500 litrów


karold

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zmieniam akwa 240 na 500 i mam pytanie odnośnie wody. Czy przelać wodę z mmniejszego akwa i powoli uzupełniać do uzyskania pełnego akwa, czy zacząć cały cykl azotowy od początku. Parametry wody są ok. Wodę wylatującą z filtra bio przelałbym do większego akwa. Co wy na to - jakieś propozycje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak robiłem..tzn nie wiem w jakiej dokładnie jestes sytuacji i czy wyłączałeś kubeł. Przy zmianie akwa miałem tylko jeden kubeł i ryby także musiałem zrobić to w jeden dzień.

Założyłem nowe akwa, dodałem na start (pierwszy tydzień) starych kamieni, a ponadto piasku starego coś tam też było. Potem przelałem całą wode ze starego baniaka (bez bródów oczywiście) i dolałem jeszcze 30% świeżej. Następnie co 2 dzień dolewałem gdzieś po 30-40% aż do całkowitego napełnienia. Parametry nie skoczyły bardzo i ogólnie przeprowadzka się udała. Po tygodniu wyjąłem stare kamienie które leżały dla buforu. Dodatkowo lałem nitrivec i uzdatniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bylem w nieco lepszej sytuacji bo zminialem tez kubelek wiec kupilem pare dni wczesniej filtr podpiolem do starego aqwa aby zassalo bakterie itd. odlalem 3/4 wody z 200 wlewajac ja do nowego 450 przelozylem nowy i stary kubel do nowego akwarium a wode uzupenialem tylko w nowym co 2 dni 40l, a 200 uzypelnilem do polowy i ryby trzymalem na samym mechanicznym tzn fluval 4+ troche to ryzykowne bylo... ale zadzialalo.

ryby wpuscilem po niecalych 2 tyg razem z mechanicznym czyli mailem 3 filtry (wspomniany fluval4+, fluval 205, eheim 2228)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suminie mnie meczy...dodam ze ja jestem w trakcie tego zabiegu wiec nic przesadzonego ale jestem dobrej mysli...martwi mnie troche ta filtracja na mechniacznym (troche zminiam temat) Jak sie uda to dam znac w odpowiednim czasie narazie jest na to za wczesnie (takie male sprostowanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo wydaje mi sie że lepiej przenieść ryby do nowego baniaka gdzie 50% wody jest starej i kubły stare. Małe ryzyko że coś znacząco podskoczy.

Zgadzam się. No chyba, że na samym mechanicznym będą krótko. Ale to raczej niemożliwe, jeżeli jest do uzupełnienia ponad 200l. Jeśli przelejesz całą starą wodę do baniaka, np z 200l do 500l, spokojnie możesz dolać ok.100l świeżej, bo to będzie 1/3 całości. Takie podmiany też czasem się robi. A później na spokojnie wodę stopniowo dolewać. I nie martwisz się o filtry. A ryby nie powinny mieć problemów w akwa, które do końca nie jest zalane :wink:

Mimo wszystko Zbychu życzę powodzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np z 200l do 500l, spokojnie możesz dolać ok.100l świeżej, bo to będzie 1/3 całości. Takie podmiany też czasem się robi.


Przy dolewce 100 litrowej nie zmieniamy 1/3, tylko dolewamy 50% wody, nie licz z calosci z 500, bazuj na 200. Zeby byly podmianki "takie jak sie robi" ewentulanie 60 litrow, mniej wiecej 1/3 z 200 ktore mamy ze starego akwa. Ja bym dolewal 20-30 litrow co 2 dni.

Czyli po okolo 20 dniach zalac akwa do pelna, mozna z czaem np po tygodniu dolewac wieksze ilosci wody(co dwa dni 50 litrow). Jednak ze 100 litrami na poczatek bym nie ryzykowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, ze ja na to nie wpadlem ( kabinowalem i mialem duzo roznych pomyslow) przeciez niemusze miec calego zbiornika tylko czesc i teraz dolewac. Duzo szybsze rozwiazanie... Forum to swietna sparwa,a popelniam glupie bledy bo za emocjonalnie do tego podchodze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Na okrzemki znakomite są ślimaki helmet. U mnie kilka sztuk załatwiło temat w parę dni w 540 litrach.
    • @lukBB a gdzie kupowałeś kształtki K1?  
    • Dobra opcja, polecam. Np. Fabertec wytnie Ci na wymiar paski z twardego PCV - ale o szerokości nie mniejszej, niż 50 mm - idealnie się to nadaje na takie maskowanie. Mam tak u siebie, oklejałem te paski okleiną w kolorze szafki. 👍
    • Dwa tygodnie mnie nie było w domu, zostawiłem lampę żeby świeciła do oporu 16 godzin dziennie i całkiem ładnie zarosło. Głównie okrzemki, ale zielenice też sobie nitkują. Było trochę sinic - do przewidzenia, bo niskie NO3 ale już je zmiotłem. Dodałem kolejną porcję płatków, żeby glony i bakterie w filtrze miały co jeść i teraz tylko się zastanawiam czy dać nawozu - mam resztki ferropolu od JBL, który w żadnym innym baniaku mi się nie przyda. Niby na opakowaniu jest napisane, że powstrzymuje porost glonów bo wspiera żytko roślin, ale roślin tam nie mam a glon też człowiek i może też chciałby czasem pojeść żelaza, potasu, siarki, kobaltu czy boronu?   EDIT: Duży kamień z prawej strony jest uwalony czymś czarnym. Nie schodziło toto ani pod myjką ani paznokciami, nie śmierdzi, nie barwi wody a kamień pasuje optycznie do wystroju, więc zostawiłem. Jak się przyjrzeć z bliska to zarasta okrzemkami ale dość wolno. Z drugiej strony dostaje mniej światła, na tym z lewej też wolniej się glony pojawiają. Myślę że zejdzie jeszcze minimum dwa tygodnie zanim wpuszczę pierwsze rybki, więc na razie niech sobie zarasta spokojnie, jeśli wyjdzie że glonom nie leży to go wywalę żeby nie ryzykować wprowadzania niepotrzebnego syfu do wody.     
    • @PikczerJest jeszcze druga opcja. Jeżeli widok Ci przeszkadza,  możesz to po prostu zasłonić naklejając pasek okleiny/taśmy na szybę. 
    • Niezły patent, widzę, że nic się zmarnuje👍 Może na zdjęciu nie widać ale kratka miała oczka 2x2 więc musiałem i tak dołożyć do niej siatkę rabatową żeby K1 nie pływało po całym sumpie. W późniejszym czasie gdy złoża będą już zasiedlone, miałem w planie wsadzić w przegrody też kratkę rabatową uformowaną w "ceownik" 
    • Widzę, że kratki masz już te z nóżkami, ale jakby co to dla uzyskania odpowiedniego dystansu pod kratką, idealnie nadają się resztki rur pvc no i oczywiście niezastąpione trytytki😁 Dla dodatkowego zabezpieczenia włóż sobie pod przegrody rurki z wkładów sznurkowych.
    • Mała aktualizacja prac przygotowawczych: -drobne pracę hydrauliczne  -docinanie kratek ratrasowych do sumpa  -kolejna porcja kamieni, tym razem już wstępne malowanie🙂 -przymiarki mediów filtracyjnych (już się moczą u znajomego-jego sump ma pojemność mojego akwarium💪 Zostaje wsiąść się za tło i będzie już ostatnia prosta😁
    • @triamond dzięki za komentarz. Pomyślę nad tym wkładem. Szkoda, że tylko brązowe glony są stymulowane. Można u mnie znaleźć może kilka malutkich punktów gdzie widać glony zielone, ale to szczerze max 3-5% powierzchni. 
    • Masz żelazo lub mangan w wodzie. Pomyśl o 'wkładzie odżelaziającym' - to raczej nie droga zabawa, jak tylko do podmian wody. Żelazo stymuluje glony, a pod prysznicem utlenia się dając osady. U mnie woda dobra. Za 2 tygodnie minie rok, od kiedy ostatni raz czyściłem szybę.... Patrząc z boku., wzdłuż długiej szyby, widać subtelny nalot, ale od przodu jest super. Oświetlenie o bardzo małym natężeniu i rozjaśnia się - gdy ktoś jest w okolicy akwarium. Średnio 5-6W (na dobę) na 1000l.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.