Jump to content

powrót do Malawi przygotowania do akwarium 260x70x70


Junior8

Recommended Posts

witam wszystkich na początku.

akwarystyką zajmuje się już od wielu wielu lat przerabiałem już wiele biotopów i wiele rozmiarów akwariów.

obecnie posiadam:

75x30x35 mała amazonka jednogatunkowa.

140x60x55 tanganika roslinozerna tropheus ikola i eretmodusy oraz mastacembelus plagiostoma.

170x65x60 frontosy moba synodontisy.

wybudowałem dom i mam miejsce w centralnej części domu w przedpokoju na akwarium 260x70x70. długo się zastanawiałem jakie ryby tam dać i jaki biotop na pewno jakieś kapcie min 20 cm. będąc w Warszawie na wystawie w SGGW zobaczyłem na żywo dorosłe mięsożerne rybki Malawi w akwarium wystawiane przez KM i wybór padł własnie na nie. :). i tu będę potrzebował waszej pomocy i dobrze dobrać ilościowo tak żebym nie miał dożynek.

zdecydowałem się tez na filtracje narurowa przy okazji rozmowy na wystawie z jednym z kolegów w klubowej koszulce. nigdy takiej nie miałem i tu tez będę potrzebował delikatnej pomocy jak co rozplanować jaki schemat instalacji i jak to wykonać żebym nie miał przecieków żadnych a i żebym miał trochę dostępu jeszcze do innych rzeczy pod akwarium. dodam ze mam podstawę wykonana z trzech nóg podpór wymurowanych z bloczka betonowego. przez środkową podporę będę się musiał przekłuć bo oglądając filmiki z tej filtracji to dość duzo miejsca zajmuje.

plan mam taki. postawie akwarium obuduje mdfem płyta jako szafka pod spodem instalacje narurową w środku wkleję kilka modułów BTN w których umieszczę gąbki i małe głowiczki żeby służyło to jako mechanik. ze dwie pompy cyrkulacyjne do mieszania wody.

co do oświetlenia i pokrywy jeszcze nie przemyślałem.

 

jaką obsadę proponowali byście do takiego akwarium, chce miec duze predatory. (aristochromis christyi, nimbochromis livingstonii napewno)gdzie takie mozna kupić w polsce i mniej wiecej jakie ceny takich duzych ryb.

malawi to miałem mbuna wiec nie jestem w temacie no delfinki tez kiedyś miałem ale to trochę co innego. jaki układ ile sztuk proponowalibyście żebym tez nie miał zupy rybnej.

 

Link to comment
Share on other sites

No do takiego baniaka to możesz śmiało coś z drapoli wrzucić, a w dziale o obsadzie znajdziesz propozycję takiej obsady. Co do zakupu to ja osobiście polecam Tan Mal, mają ryby naprawdę dobrej jakości, a niebawem powinna być nowa oferta, co prawda wiele osób odstrasza cena no ale coś za coś.... 

Popatrz sobie na inne drapole poza tą dwójką która wybrałeś i dobierz do nich to co Ci się podoba, a wtedy na pewno Ci  doradzimy jak będziesz miał dylemat.

Edited by BombeL
Link to comment
Share on other sites

Witam na naszym forum i miło ,że nasz biotop ponownie wywołał Twoje zainteresowanie. W tym dziale opisujesz tylko i wyłącznie start zbiornika. Temat np. obsad umieść w dziale obsady. Prośba...postaraj zastosować się do zasad pisowni określonych w regulaminie:

1.W wypowiedziach należy stosować się do zasad pisowni, ortografii i interpunkcji. Moderator może usunąć lub zablokować post jeżeli jest on napisany w sposób uniemożliwiający zrozumienie lub rażąco łamie zasady poprawnej pisowni.

Poniżej masz cały regulamin:

Życzę przyjemności z naszego hobby i przyjemności korzystania z wiedzy zawartej na  stronach KM.

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Pumba napisał:

Takiego zbiornika z 12 na pewno bym nie chciał ...

Każdy może zamówić sobie nawet i 19 mm, ja podałem tylko grubość, którą stosują producenci zgodnie z obowiązującymi normami w tym zakresie....

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Junior8 napisał:

Jaka grubosc szkla przy takiej wysokości. Zdania są różne co wy sądzicie 

ja mam swoj baniak 75cm wysokosci i @przemek wieczorekchcial go wykonac z 12mm, ale jako ze stoi blisko kominka to zostal wykonany w calosci z 15mm. Moj jesttylko  krotszy od Twojego o 30cm

Edited by mlody.czub
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Ważne jest w tym temacie to  aby na jego zakończenie został podsumowany w kontekście tytułowego tematu.  Bo podejrzewam , że jak ktoś będzie tutaj szukał pomocy to w efekcie będzie miał problemy z odpowiedzią "czym leczyć bloat" . a szkoda bo temat bardzo ciekawy i pouczający. 
    • Ok, dlatego napisałem, że nie mam nic przeciwko. Jeśli ta metoda działa na bloat to spoko. Pomyśl, być może warto opisać to w nowym temacie jeśli ta metoda jest bardziej skuteczna, tańsza, leki są łatwiej dostępne... Nie wiem, ja się na tym nie znam, moje ryby nigdy nie chorowały na bloat, a mam styczność z Malawi od 2007 roku. Ten temat oczywiście podepnę zgodnie z Twoją sugestią. Taka metoda leczenia byłaby zapewne mniej problematyczna niż ta/te opisane na forum.
    • Wiesz na 100% oczywiście nie mogę być pewna. Ale samica i samiec, dokonały żywota spuchnięte. Dlatego finalnie uważam, że tak. Ale mogę oczywiście usunąć, dla mnie to nie ma już żadnego znaczenia. Myślę, że jak ktoś nie ma nic do stracenia, to może skorzystać i tyle. Gdybym ja miała taki post, uratowałabym ryby. Ale jak uważasz inaczej, spokojnie usuń. Zresztą to żadne eksperymentalne leczenie. O tym leczeniu można poczytać na forum Tanganiki. Plus substancja czynna z furaginy to bactopur direct. A to leczenie chyba nie wzbudza kontrowersji. Ba, każdy nieżyt jeli to bakterie. Jak nieżyt, to uaktywniają się wiciowce. 
    • @Ensa czy Ty jesteś na 100% pewna, że Twoje ryby chorują na bloat? Z innego tematu wiemy, że Twoje ryby zapchały się zbyt dużym, niemoczonym granulatem. Osobiście nie mam nic przeciwko i nic personalnie do Ciebie, ale skoro piszesz w temacie "Jak leczyć bloat" to musisz być tego absolutnie pewna aby nie wprowadzać innych w błąd.
    • Niestety nie pomogę w temacie dolewki, ale coś tam podpowiem. Jak dosuniesz całość do samej ściany to na oko, do włącznika światła spokojnie wciśniesz 250cm Przemyśl to, bo potem będzie żal Na rurze wylotowej, nad pompą daj sobie trójnik i zawór spustowy, do którego podłączysz wąż. Nie będziesz musiał nic zasysać, wystarczy, że otworzysz zawór. Przy tej długości zbiornika sugeruję wylot pociągnąć na przeciwległą stronę w stosunku do komina. Ewentualnie komin zaprojektować na środku i wylot rozdzielić na dwie strony jak na fotce. Wycinek pochodzi z filmu z YouTube kolegi @Falcowski
    • Korzystał już ktoś z Hanna HI-782 do mierzenia NO3? Wiem że jest przeznaczony do solniczek ale po opiniach w necie można wywnioskować ze w słodkim również dziala
    • Witam,  Niebawem przymierzam się do wystartowania baniaka 235x70x70. Jak wszystko się poukłada po mojej myśli to wiosną. Filtrację chcę oprzeć na sumpie. W niedługim czasie w miejsce zbiornika będzie podciągnięta woda oraz wpięcie do drenu (deszczówka z rynien).   Moje pytanie jest następujące: jak w najprostszy/najlepszy sposób wyeliminować ręczną cotygodniową podmianę wody?   1. Wersja "stricte łopatologiczna":  Wodę podmienianą można normalnie zassać wężem z komory sumpa do spustu drenu. Potem najprostszym sposobem jest zrobienie kranu pod blatem z przejściem przez ustrojstwo i wlewanie ręczne do komory sumpa. Myślę, że tutaj nie ma nic skomplikowanego tylko, że jest to wersja ręczna...   2. Myślałem bardziej nad wersją zautomatyzowaną, podobnie tak jak rozwiązał w swoim baniaku  @triamondczyli za pomocą kroplowników, elektrozaworów, itp. Czy zastosować otwór boczny w sumpie do spływu? chyba grawitacyjnie, bez żadnej pompy najprościej? tylko z której strony, raczej najlepiej w komorze z pompą?     Na załączonym obrazku bardzo prowizorycznie nakreśliłem projekt jak to planuję zrobić.  Nie jestem grafikiem a dzieci pozwoliły tylko na tyle, więc miejcie litość:) Komin chcę umieścić z prawej strony zbiornika (kąt salonu) a cała reszta jest jeszcze w fazie projektowania. Gniazdka prądowe wiadomo do przeniesienia wyżej.   Byłbym bardzo wdzięczny z wszelkie sugestię/pomysły/podpowiedzi.  Z góry dzięki z zainteresowanie tematem,  Łukasz   
    • U mnie w 250 x 50 x 70  jeden kaseciak - nie powiem żeby jakoś mega filtrował, pewnie jest nieco za mały bo 2x/tydzień płukanie gąbki która jest konkretnie zawalona syfem. Przez pewien czas czyściłem co 2 dni, bo wtedy już jest zaklejona ale dużej różnicy w czystości wody  nie było. Jeśli jeden większy to na drugim końcu daj cyrkulator żeby co jakiś czas "przedmuchać", szczególnie w skałach.   Grzałki koniecznie 2 po 300W i nie wiem czy obrobią - zobaczysz po kilku dniach.
    • Na szczęście nie☺️ale byłam blisko, bo stwierdziłam że jak selektywnie pochłania no3, to luz, lekarstwa nie pochłania. Dopiero googlam substancję czynną, a ten reakcję i kościotrup!💀 W polskiej instrukcji tego nie ma, tylko u i węgiel wymieniony. Na oryginalnej niemieckiej, wyraźnie też napisane o wkładach pochłaniających azot
    • OK, dzięki. Myślałem, że na własnych rybach jakąś reakcję "przetestowałaś"...
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.