Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Proszę o radę na rozwiązanie prefiltracji na Aquael Unimax 500 . Niniejszy filtr ma dwa wyloty i dwa wloty i na zbiorniku 100x50x60 który mam funkcjonuje super , ale czy istnieje prefiltr który mógł bym podpiąć pod oby dwa wloty na raz lub czy nieuchronnie  będzie potrzeba stosowania dwóch osobnych prefiltrów?

np: HW 603A myślałem o zastosowaniu rozdzielacza "trójnika" i przeprowadzeniu przez niego dwóch wlotów z aquaela ?

chciał bym uniknąć konieczności stosowania i obsługi dwóch osobnych prefiltrów . Czy to możliwe ?

Zaznaczę , że Docelowo planuję doczesną filtrację zastosować w większym akwarium o wymiarach 150x50x50 i doczesny Aquael unimax 500 powinien dać rade bez problemów więc i prefiltr wolał bym kupić od razu z zapasem   .

Dzięki za rady.

Opublikowano

Witaj!

Co do prefiltrów to nie wiem czy zda egzamin zastosowanie trójnika i podpięcie obiegu wody pod jeden prefiltr...

Wiesz każde rozwiązanie filtracji ma swoje wady i zalety i nie ma filtracji idealnej...

Póki sam nie sprawdzisz tego patentu,to nie przekonasz się czy jest ok czy nie ;) 

Kolega @KarolM ma filtrację z dwoma prefiltrami i z tego co wiem jest bardzo zadowolony,tylko on ma Unimaxa 700 podpiętego do dwóch prefiltrów w zbiorniku 150x50x50...Może skrobnie posta w tym temacie jak znajdzie chwilę czasu...

Musisz też pamiętać o tym mając prefiltr na zasysie kubełka,aby nie zapchać samego kubełka złożami...Na zbiornik 150x50x50 starczy 1.5-2l ceramiki w unimaxie i to wszystko...Gąbek bym nie dawał do Unimaxa bo będą one w prefiltrze...Jedynie do prefiltra między dwie gąbki dałbym cienką warstwę waty filtracyjnej...No i dodatkowo będzie też potrzebny falownik który ogarnie cyrkulację wody w zbiorniku,przy okazji dostatecznie ją natleni,oraz zmiecie syfki z dna wprost do zasysów...

Opublikowano

Hej, ja mam u siebie Unimaxa 500 z 2 prefiltrami HW-602A i takie rozwiązanie sprawdza się.
Jarek @Jerry_jerry ma Unimaxa 500 z 2 prefiltrami Eheima w akwarium i też jest zadowolony z tego rozwiązania.
Jak połączysz obie nitki filtracji to na pewno ją zdławisz - producent w jakimś celu dał 2 wloty i wyloty.
Pamiętam, że ktoś pisał na forum, że pytał producenta o możliwość połączenia wylotów i uzyskał odpowiedź, że wydajność na dzień dobry spadnie wtedy o 30%.
Zastanów się czy warto tak kombinować :)   

  • Lubię to 1
Opublikowano

Witam ja stosuje w takim zbiorniku unimax 700 ale mam dwa prefiltry hw602. Też kombinowalem żeby był jeden prefiltr ale podejrzewam że przepływ by znacznie spadł (mozę się mylę)

Sprawdza się to rozwiązanie rewelacyjnie czyściłem ostatnio co 2 tyg Ale myślę że wystarczy czyścić co 4 tygodnie .w środku hw602 mam oryginalne gabki plus na górze watoline JBL

  • Lubię to 1
Opublikowano
Godzinę temu, KarolM napisał:

Sprawdza się to rozwiązanie rewelacyjnie czyściłem ostatnio co 2 tyg Ale myślę że wystarczy czyścić co 4 tygodnie 

Z tą częstotliwością czyszczenia to raczej w górę niż w dół :) 
Jak moje pyśki były małe (było ich ok 40) to czyściłem co 2 tygodnie.
Teraz jak ryby mają już rok i jest ich jakieś 25 to czyszczenie raz w tygodniu to podstawa.
Oczywiście można ten czas przeciągać, ale po to jest przecież mechanik, żeby te zanieczyszczenia jak najszybciej usunąć z baniaka, żeby nie "pracowały" na niekorzyść :)

Godzinę temu, KarolM napisał:

w środku hw602 mam oryginalne gabki plus na górze watoline JBL

Ja też mam oryginalne gąbki, ale tą czarną przeciąłem na pół i daję w to miejsce 2 warstwy takiej włókniny:
http://allegro.pl/wklad-filtr-30-x-30-x-2cm-tetra-jbl-eheim-5-sztuk-i5891816424.html
Jeden płat rozcinam na 9 kawałków 10x10cm - z 5 płatów wychodzi 45 kawałków, co przy 4 wkładach na raz (2 warstwy x 2 filtry) starcza na 11 tygodni - średni koszt 1,45zł / tydzień (bez kosztów wysyłki).  
To całkiem oszczędne rozwiązanie - na pewno tańsze niż wkłady sznurkowe do narurowca.

Opublikowano

Tak jak pisał Rafał mam w swoim baniaku 215l Unimaxa 500. Na początku tak jak Ty myślałem aby zredukować ilość rurek wlotowych i wylotowych poprzez trójniki w kształcie Y. Plan był dobry jednak po przeczytaniu jak to jeden z użytkowników od samego producenta dowiedział się, że niby wydajność spada ok. 30% porzuciłem ten pomysł i zrobiłem zgodnie z założeniami Aquaela. Powiem Tobie, że nie warto robić takich testów. Wiem, że plątanina może wyglądać mało estetycznie jednak wraz z redukcją jednego prefiltra pozbawiasz siebie znacznej ilości mechanicznego złoża filtracyjnego. Niby to tylko kilka gąbek ale uwierz mi, że każdy, nawet najdrobniejszy kawałek waty tudzież drobnej gąbki pozwoli Tobie lepiej przefiltrować wodę. Po mojej ostatniej zmianie aranżu i sposobu filtracji cały czas czekam na wyklarowanie wody. Do niedawna miałem Unimaxa 250 ze sznurkowym prefiltrem narurowym plus Aquaela 1500 z prefiltrem Eheima i watą w środku i woda wyglądał jak ta lala. Obecnie takiej przejrzystości nie ma. Nie wiem czy prefiltry nie mają zbyt małej powierzchni dlatego jeżeli planujesz HW to pomysł lepszy od prefiltrów Eheima. Dwa wyloty dają Tobie lepszą cyrkulację dlatego z nich bym nie rezygnował. Mam jeszcze dodatkowo cyrkulator więc i ten może okazać się niezbędny. Im więcej rzeczy kręci wodą tym lepiej. Ja dodatkowo na jednej wyjściowej nitce zamontowałem trójnik Y z zaworkiem aby dodatkowo dołożyć purolite. Takie rozwiązanie zaproponował Rafał @rafalniski. Co prawda ja zamiast modułu od multikani zastosuje dwa korpusy narurowe ale pomyśl może też nad takim rozwiązaniem. Dzisiaj go nie potrzebujesz ale taka jedna odnoga może się zawsze przydać. Jeżeli nie pod jakieś dodatkowe złoże to chociaż aby spuszczać wodę do podmian. Ja purolitea planuję odpalić dopiero w maju a do tego czasu zaworek jest zakręcony i całym impetem wędruje z wylotu do akwarium.

Opublikowano

To ja takie info dostałem od producenta.
Lepiej dać dwa prefiltry HW i nie kombinować bo można niewiele zaoszczędzić a stracić na przepływie sporo.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
31 minut temu, excessiveplus napisał:

Wow Pytanie do tematu

HW 602 A?

czy?

HW 602 B?

czy

HW 603 B ?

:)

Ja bym brał HW-603A bo ma większą powierzchnię filtracyjną niż HW-602A...

Modele z oznaczeniem B posiadają pompę,także tych nie kupuj...

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.