Skocz do zawartości

Zielono mi czyli 300l mbuny by Zygi (120/50/50)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Akwarium to standardowa trzysetka diversa,

kamień dolomit wytargany z lasu,

piasek kreisel,  

pokrywa DIY ze spienionego PCV,

oświetlenie DIY 3 paski białe + 3 paski RGB na sterowniku  led TC-420,

obsada młoda do redukcji: Chindongo saulosi (3+5), Iodotropheus sprengerae (10szt), Cynotilapia hara gallireya reef (3+6 chyba),

Filtracja: HW-304A+prefiltr Eheim z watą JBL(biologia)   AC2000+prefiltr Eheim z watą JBL(mechanik),

falownik JVP-120 3000L/H

tło strukturalne 3D,

flora: Nurzaniec + spore ilości zielonych glonów.

Zbiornik zalany 21.05.2017 a rybki wpuszczone 11.07.2017

Obsada od FishMagic.

Z obserwacji zauważyłem że od około tygodnia samce hary obrały rewiry i zaciekle ich bronią. Jedynie one jeszcze nie miały tarła.

Saulosi inkubują co chwila, co do rdzawych to trzy samice inkubowały jednocześnie.

Małych się nie doczekam bo są zjadane przez starszą obsadę.

Zresztą i tak czeka mnie redukcja samców, z saulosi odpadnie jeden, który się pałęta bo nie ma rewiru(dwa wybarwione samce zajęły odległe kąty zbiornika), 

hary - tu będzie łapanka - na pewno jest 4 samce, jak nie więcej, trzy mają już swoje groty,

rdzawe - są trzy samce(lub więcej) wybarwiające się ale one nie czują potrzeby zagrzania miejsca co nie znaczy że o dominację nie walczą.

 

Zielone glony rozprzestrzeniają się gdzie tylko mogą a nic nie robię dodatkowego żeby wspomagać ich wzrost. Falownik, który jest od niecałego tygodnia już zaczyna zarastać.

Jedynym wolnym miejscem jest prefiltr eheima, który wczoraj założyłem.

Chciałbym żeby chociaż tło nie było zielone, ale chyba nic z tego.

Rybki mają darmową wyżerkę przez całą dobę.

 

  • Lubię to 9
Opublikowano

Faktycznie kolego @Zygigloniska masz super. U siebie w baniaku na kamieniach również mam zielono. Na początku cieszyłem się z nic bardzo - lepiej mieć zielone niż sinice jednak ostatnio zaczęły mi przeszkadzać. O ile na kamieniach wyglądają naprawdę super o tyle na innych elementach wyposażenia czyt. tle, białych spoinach nie wyglądają już tak ciekawie. Na piasku zaczęły mi rosnąć okrzemki i to również nie napawało mnie optymizmem. Dlatego też od ponad tygodnia wprowadziłem purolite a od wczoraj dzięki uprzejmości kolegi @rafalniskiwprowadziłem też środek na zbicie krzemianów. Dużo radości sprawiają też glonojadowi, który również zagościł w moim baniaku. Zobaczymy czy to coś pomoże. Czyszczenie białych spoin co dwa, trzy dni szczoteczką do zębów a co tydzień, maksymalnie dwa całego tła może być dosyć uciążliwe. Niestety życie jest niesprawiedliwe. Ci co chcą mieć glony na ogół ich nie mają a Ci, którzy z nimi walczą mają ich zatrzęsienie.

Opublikowano
9 godzin temu, Deadi napisał:

Ile bym dał by mieć u siebie taka zieleń ? ile masz watów oświetlenia?

W sumie nie wiem, są to 3 taśmy białe i 3 rgb włożone w poliwęglan komorowy.

Parę diod mi już się przepaliło bo wilgoć weszła do środka i będę zmieniał na nową po 4 taśmy. Chodzi tu też o czas świecenia - 15h.

@Jerry_jerryu mnie też jest pełno glonów i to dosłownie wszędzie, szczególnie na tle mnie nie zadawalają ale za to rybki są przeszczęśliwe i cały czas skubią je.

Co do testów to wczoraj robiłem - PO4 i NO3 są na niewykrywalnym poziomie.

Nic nie dodaje ani nie używam do ich zbicia, glony tak się rozrastają że zużywają chyba wszystko, zresztą w podłożu też jakieś reakcje zachodzą.

Ja akurat marzyłem przy zakładaniu zbiornika o zielonych falujących glonach i je mam, tylko teraz jest zbyt zielono(chodzi o tło).

Patrzę teraz wzdłuż akwarium i woda kryształ, nie chcę czyścić tła żeby nie stresować ryb i nie syfić wody a co jest za nim to nie chcę myśleć.

Tam jest całkiem inne życie, rozdętki sobie tam żyją a na dnie  za tłem jest tak jakby dziwny osad, muł. 

Opublikowano (edytowane)
42 minuty temu, raiders napisał:

Śliczne szkiełko no i te glony ...

 

Mówisz ze świecisz 15h  białe i rgb ,ale  :

-Białe  pełna mocą czy skręcone jeśli tak to na ile %

-RGB  przewaga jakiej barwy czerwonej /niebieskiej  np  do południa czerwonym po południu niebieskim ?

Wszystko idzie na full. Tylko przy zapalaniu i gaszeniu przez 15 min. natężenie światła wzrasta i maleje do zera.

I wcale nie jest za jasno, moim zdaniem przydało by się trochę watów dla tego przy następnej belce dołożę po 1 pasku.

Filmik nagrywany był telefonem a ten nie oddaje tego co na żywo, zresztą widać że światło szaleje.

Edytowane przez Zygi
  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam.


Po dłuższej przerwie chciałbym pokazać jak się toczy życie w moim akwarium.


Pierwsze co rzuca się w oczy to ekspansja nurzańca. Jest to ten sam co na początku przy zalaniu akwarium go posadziłem. 
Widocznie wyższe temperatury sprzyjają rozwojowi tej rośliny.
Jeżeli chodzi o glony to są jak były co bardzo mnie cieszy, rybki skubią i są zadowolone. 
Co do obsady od początku nie zanotowałem żadnej choroby.
Jednakże najgorętsze dni lata doprowadziły do zgonu 7 sztuk hary. Niestety skumulował mi się w tym czasie remont, nie miałem dostepu do akwarium i w ciągu 2 dni przyducha załatwiła robotę bo filtry były już przytkane a ruch tafli wody zbyt słaby.
Z obdady mam 11 sztuk rdzawych(1 uchowany podrostek), 8 sztuk saulosi i 2 samce hary.
Mierzyłem NO3 i w dalszym ciągu nie przekracza 1 - jest poniżej. Zbiornik żyje swoim życiem, nic nie grzebie nie robie podmian wody tylko dolewam odparowaną, nie używam żadnych żywic jonowymiennych.
Jedno co robię to raz na tydzień wymieniam watę z prefiltrów.

IMG_20180904_231032_HDR.thumb.jpg.97fb4d4599c239ee73527cec6edb9a0e.jpg

IMG_20180904_231054_HDR.thumb.jpg.d45b466c0eb7e125ce1f8e7b4ac337c3.jpg

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

Osobiscie akwa mi się bardzo podoba. Nawet z taką ilością roślin.Kolego mozesz napisac coś wiecej na temat swojego oświetlenia ?

Edytowane przez Piotr775
Opublikowano
4 godziny temu, Piotr775 napisał:

Osobiscie akwa mi się bardzo podoba. Nawet z taką ilością roślin.Kolego mozesz napisac coś wiecej na temat swojego oświetlenia ?

Przeczytaj temat od początku. Tam jest wszystko napisane. Jak mi się kilka diod przepaliło (mój błąd belka oświetleniowa była zbyt spasowana - wygięta i dotykała wzmocnienia) wymieniłem je i dodałem 1 pasek biały.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.