Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kto miał, obserwował, zna, bądź lubi niech pisze....


Jak w czasie przebiega proces wybarwiania się samców tropheops "chilumba"?


bo u największej ryby z tego gatunku, jaka u mnie pływa (ok 5cm) pojawia się czarny pas wzdłuż krawędzi płetwy grzbietowej i czarne obramowanie (krawędzie) płetw piersiowych + lekkie pręgi pionowe na bokach (tak ze 4)... jak się awanturuje :mrgreen:


oczywiście ryba jest żółciutka i to równomiernie, w przeciwieństwie do kilku mniejszych przedstawicieli tego gat pływających w akwa, które to rybcie często w potyczkach bledną, a na ich bokach pojawia się taka jakby lekko widoczna szachownica...


czy ktoś obserwował wybarwianie się "w czasie" i może coś napisać... chciałbym w miarę wcześnie móc zareagować, jeśli by się okazało że mam za mało samic i dokupić, póki są jeszcze młode, bo akurat w tym gatunku ilość samic na jednego samca jest istotna...

Opublikowano

dodam w nowym poście zdjęcia...


wczoraj doszło do pierwszego obserwowanego przeze mnie starcia wewnątrz tego gatunku... największy z tropheopsów, który wygląda tak gdy się wkurzy (czyli prawie cały czas):


IMG_4518.JPG


... walczył z centymetr mniejszym tym:


IMG_4477.JPG


... w taki sposób, że po ok 12 min w akwarium była mętna woda (podbity piach)... skoda że nie zdążyłem z apartem (leżał bez karty pamięci :x )



i teraz kluczowe pytanie... jak rozróżnić w tak młodym wieku płeć tych ryb... czy jakoś zaczyna to być możliwe... walka była naprawdę ostra i chciałbym móc chociaż orientacyjnie ocenić stosunek samców...

przecież ryby na tych zdjęciach i w galerii na picasa wyglądają prawie jak dwa różne gatunki... chyba że mam zwidy

http://picasaweb.google.com/motowilk/WybarwiajCeSi

Opublikowano

Witam


Wybarwianie ryb to kolego bardzo indywidualna sprawa nik Ci nie powie na 100%


IMHO u tego gatunku po ok 9 -mca mozna domniemywac po ok roku tak na 98 trafic. Utarczki w obrebie gatunkowym to norma. zdominowane samce moga sie ukrywac bardzo dlugo. Obserwuj walki zazwyczaj naparzaja sie samce. Widzialem juz walczace samice tego gatunku.

Zwracaj uwage na pletwy odbytowe, duzo podpowiedza, ksztalt pyszczka (chodzi o taki maly guzek (falde) tluszczowa.

Zostala jeszcze sprawa odmian barwnych pisalem juz o tym, patrz na to tak troszke wieszzzz ;-) przezornie.


Piekne ryby wybraliscie kolego! przednie! Bedziesz mial co robic przed akwarium :-))


pozdrawiam

MekkaB

Opublikowano

no tak, ale cechą szczególną dorosłych samców w przeciwieństwie do samic jest atrapa jajowa? czy mają ją obie płcie?

takie przykłady...

bo opisy są niejednoznaczne albo w nieznanych mi językach...

nawet zdjęć jest mało, bo ten uważany za zabójcę pyszczak jest stosunkowo niepopularny w akwariach...

Opublikowano

miałem nieco inną odmianę kolorystyczną "chilumba gold" i moje samice miały atrapy jajowe, ale o wiele mniejsze jak u samca, samiec miał 2 lub 3 duże atrapy jaj.

Opublikowano

masz jakieś foty? mlodych, dorosłych - tak z ciekawości...



EDIT 14.02.2008 00:14

po tym poście powinien nastąpić post ze zdjęciami... jednak został on usunięty przez Mateusza, z czym się zgadzam, bo nie zwróciłem uwagi, że moja próba nauki w oparciu o przykłady może zostać potraktowana jako "identyfikacja płci", a ta dozwolona jest w stosownym dziale w galerii a nie na forum i nie popieram robienia w tym przypadku wyjątku, nawet jeśli chodzi bezpośrednio o mnie

Opublikowano

No dobra obiecalem wiec sprobuje


zd1. od gory: 1 nie wiem 2 samczyk

zd2. stawiam na dziewuche ale mlode Ci to jeszcze

zd3. od gory: 1samczyk , 2samiczka 3samczyk, nie wiem (delikatne obrysy pletw wskazywaly by na samczyka.

zd4. od gory samczych, 2 samiczki (choc ten po prawej na dole moze byc samczykiem)

zd5. od gory samczyk nizej od lewej stawiam na samczyka ta 3 to ona :-) albo zdominowany samczyk

zd6. od gory samczyk ten ponizej rowniez zdominowany samczyk

zd7 wydaji i sie ze to samczyk ale nie ma rozwinietych pletw

zd8 samczyk - mlodzik


moze choc troszke podpowiedzialem ale to wrozenie z fusow :-)

pozdrawiam

MekkaB

Opublikowano
No dobra obiecalem wiec sprobuje


zd1. od gory: 1 nie wiem 2 samczyk

zd2. stawiam na dziewuche ale mlode Ci to jeszcze

zd3. od gory: 1samczyk , 2samiczka 3samczyk, nie wiem (delikatne obrysy pletw wskazywaly by na samczyka.

zd4. od gory samczych, 2 samiczki (choc ten po prawej na dole moze byc samczykiem)

zd5. od gory samczyk nizej od lewej stawiam na samczyka ta 3 to ona :-) albo zdominowany samczyk

zd6. od gory samczyk ten ponizej rowniez zdominowany samczyk

zd7 wydaji i sie ze to samczyk ale nie ma rozwinietych pletw

zd8 samczyk - mlodzik


moze choc troszke podpowiedzialem ale to wrozenie z fusow :-)

pozdrawiam

MekkaB



wiem, że z fusów, ale w sumie najbardziej interesuje mnie zdjęcie 8 no i 5...

na jakie podstawie na 8 stwierdziłeś "samczyk"? ani nie ma atrapy jajowej, ani obrysu płetw, ani pasków na boku i do tego się jeszcze poskładał...


bardzo mnie ciekawią szersze opisy, na jakiej podstawie tak stwierdziłeś...

to że strzeliłeś kilka zdjęć nie wpłynie na moją wiedzę i umiejętność rozpoznawania, bo jak mówiłem nie ponumerowałem ryb i nie wiem która to z ósmego zdjęcia jest w akwarium żeby jej się teraz przyglądać i się czegoś nauczyć...

i to jest chyba mój główny problem


jedyne czego jestem pewien aktualnie to największe: samiec red-blue i demason no ale to nie jest specjalnie trudne gdy są większe 2x niż średnia :P

Opublikowano

Witam


To lubie, czlowiek chce sie dowiedziec jak najwiecej o swoich podopiecznych :-)))


zd nr 8. luknij na nie! widac "poskladanego" osobnika. Pytanie dlaczego poskladany i dlaczego ma postrzepione pletwy?


Podpowiem Ci tak. Na walczaca samiczke troszke za wczesnie natomiast na ustalajacego wewnatrzgatunkowa hierarchie samczyka w sam raz :-)

Samczyki tropheopsow ledwo sie wykluja to sie przepychaja ;-) Taki ich urok.


pozdrawiam

MekkaB

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.