Skocz do zawartości

Filtracja narurowa pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zastanawiam się dlaczego wszyscy montują filtry mechaniczne przed pompą z wirnikiem odśrodkowym. Umieszczanie na ssaniu elementów blokujących swobodny dopływ cieczy, zmniejsza sprawność pompy. Przepraszam z uwagę, ale to takie moje zboczenie zawodowe tym bardziej że odbiega od tematu.

Pochwal się jak wygląda filtracja biologiczna. Podejrzewam, że filtry zajmują się tylko związkami azotowymi. Ja ostatnio uruchomiłem filtr zajmujący się fosforanami, które tak na prawdę nie szkodzą naszym rybom, ale woda oraz przejrzystość szyb w akwarium nabiera innego wymiaru.

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)
14 minut temu, miron.dmt napisał:

Zastanawiam się dlaczego wszyscy montują filtry mechaniczne przed pompą z wirnikiem odśrodkowym. Umieszczanie na ssaniu elementów blokujących swobodny dopływ cieczy, zmniejsza sprawność pompy. Przepraszam z uwagę, ale to takie moje zboczenie zawodowe tym bardziej że odbiega od tematu.

Nie wiem jak taka pompa zachowa się jak nagle dostanie garsc piachu z akwarium.

 

7 godzin temu, kazik851 napisał:

 

Baniak 200x60x60 zeby spowolnic pchanie wody z wylotu bo po przeciwnej stronie zamiast do zasysu to się kupy odbijaly od szyby i nie wpadaly o zadysu

 

Masz zasys filtra po przeciwnej stronie wylotu?

Edytowane przez mlody.czub
Opublikowano
25 minut temu, mlody.czub napisał:

Nie wiem jak taka pompa zachowa się jak nagle dostanie garsc piachu z akwarium.

 

Masz zasys filtra po przeciwnej stronie wylotu?

Jak na notkach zasys w prawym dolnym rogu a wylot w lewym gornym rogu wszystko wp.stana

Opublikowano

Test zrobiony :)po przecieralem w srodku woda utleniona i niezly syfek byl ,ale to co znalazlem na pokrywie przeroslo moje oczekiwania kurz kurz i jeszcze raz kurz i chyba bez zakupu skimera się nie obejdzie 

20171215_112011.jpg

20171215_102335.jpg

Opublikowano
21 minut temu, kazik851 napisał:

chyba bez zakupu skimera się nie obejdzie 

Też jestem tego zdania. Karmisz ryby stynką to białe syfy się zbierają, początkowo na powierzchni a po jakimś czasie pływają w toni.

 

Opublikowano
Godzinę temu, deccorativo napisał:

wynik - malinka więc biologia cycuś.:D

być może znalazłeś powód farfocli  i obejdzie się bez kupowania skimmera - poczekaj i za tydzień powtórz myk z wodą utlenioną.

Decorativo w srodku nie bylo strasznie duzo syfu.ale za to na pokrywie kurzu co nie miarą jak podnosze pokrywe to wsypuje do srodka ten kurz .

58 minut temu, klekot666 napisał:

Też jestem tego zdania. Karmisz ryby stynką to białe syfy się zbierają, początkowo na powierzchni a po jakimś czasie pływają w toni.

 

Dokladnie tak jak napisales wiec dzis podjade sobie po skimera :)  i powinno byc gites :)

Opublikowano
On 14.12.2017 at 9:10 PM, mlody.czub said:

Nie wiem jak taka pompa zachowa się jak nagle dostanie garsc piachu z akwarium

Pompki obiegowe CO pompują nie tylko wodę ale i kamień kotłowy. Wygooglaj sobie "mlody.czub" zastosowanie pomp odśrodkowych a zdziwisz się jakie mają zastosowanie i co mogą pompować. Zastosowanie to między innymi przepompowywanie szlamu czyli brudnej wody z piachem.

Proszę moderatora o przeniesienie tematu "pompowania piachu" w inne miejsce lub usunięcie go.

Opublikowano

Nie ma co się jeżyć bo pytanie Marcina jak najbardziej na miejscu.

Sam jak budowałem szybkowarowca to najpierw rozebrałem tą pompę C.O.    bo w szybkowarowcu też pompa jest przed mechanikiem więc cały syf przez nią idzie, a rybki potrafią piaskiem w tryby napluć..:D

Są pompy czułe na piasek i nie czułe na piasek - co innego żwir lub kamyk.

To że piasek pójdzie na wirnik nie ma znaczenia chyba że tak jest bez przerwy i miesiącami to się wirnik wytrze  oraz farba na żeliwnym odlewie komory wirnika.

Kolega @miron.dmt  ma rację - pompy  C.O. oraz te które mają kołnierz na wirniku są odporne na piasek np wszystkie Jebao od DCT - DSC ,  SunSun JTP czy Grech .

Piasek jest niebezpieczny jak poleci w szparę gdzie jest magnes i wtedy zatrze wirnik do stojana .

Więc wszystkie pompy co mają taki wirnik są czułe na zanieczyszczenia w tym szczególnie piasek

atman_sif_wirnik_rys.jpg.677435dfe45b9f4b8b004332c19d4eef.jpg

Często dla tego typu wirnika robią taki kanał prostokątny takie wycięcie oraz/lub  napływ wody z tyłu np Hydorki Pico to mają  by wydmuchiwać mineralizację, piasek i inne drobiny co zacierają wirnik .

A takie które mają kołnierz osłonowy z łożyskowaniem ośki jak te od Jebao i C.O.  nie są czułe na piasek bo go od razu wywalają poza pompę w tym także kamień kotłowy, drobinki rdzy z rur itp.

jebao-jecod-xoe-3500-pompa-fontannowa.thumb.jpg.3afbeabb20a87608c136b512eaa18080.jpg

Dlatego w prażoku mechanik jest za pompą a nie przed pompą  bo jak opory są przed pompą to sik mocno siada a jak za pompą to ona ma gdzieś takie opory - na III piętro nasika.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.