Skocz do zawartości

Mbuna u Areck (200x60x70)


Areck

Rekomendowane odpowiedzi

Minęły dwa lata od startu i przez ten czas nic się nie zmieniło w obsadzie. Ryby dorosły, tarły się, ustaliła się hierarchia. Podzielić się mogę wnioskami takimi, że najbardziej rogate dusze mają L. sp. Hongi - do czasu gdy coś wyraźnie ich nie przerośnie. Natura im poskąpiła siły. Naprawdę rogate ryby. W obecności dużej Kawangi ryb nie było, dwa wybarwione samce spokojnie pogodzone w 200 cm. akwarium.  Nim Kawanga zabłysła na żółto Hongi biły się niemiłosiernie między sobą, a i większe ryby potrafiły pogonić. Wybarwienie i dominacja Kawangi jakby odcięła im prąd. 

Kawanga rządziła w obsadzie ale były to rządy spokojnej i pewnej ręki. Samiec alfa od czasu do czasu przegonił samca beta. Kolejny był cały czas niewybarwiony. Do starć między nimi nie dochodziło. Ze strony innych gatunków nie miał zagrożenia. 

P. Cyaneorhabdos - samce zajęte tylko sobą. Samice spokojne

L. Trevawasae - agresywne samce, mocne starcia na porządku dziennym. Samice też lubiły zaznaczyć swoją obecność. Z uwagi na to uważam, że są najbardziej wymagającym gatunkiem pod względem wielkości zbiornika.  Agresja zdecydowanie wewnątrzgatunkowa. Dwa samce straciłem w boju. Liczyłem, że odpuszczą.

 

Teraz zeruję mbunę, akwarium odgruzowane. Do baniaka trafiły grupki maluchów:
-Aulonocara Stuartgranti Hongi Island
-Copadichromis Geertsi
-Protomelas Steveni Taiwan Reef

Po głowie chodzą jeszcze albo harem Lethrinops Lethrinus lub kolejnych Aulonocar albo grupka Placidochromis Mdoka lub innych placków. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Areck napisał:

-Copadichromis Geertsi
-Protomelas Steveni Taiwan Reef

Wydaje mi się, że docelowo te dwa gatunki razem mają niewielkie szanse (duża różnica w poziomie asertywności). Cuda się zdarzają (np. Lethrinops królem zbiornika), więc może Protometas okaże się barankiem. Kibicuję, by tak się stało. Moim zdaniem przy 70cm wysokości zbiornika musi być jakiś Copadichromis. Więc jeśli wymienione gatunki by się nie dogadywały, to zostawiłbym rybę toniową.

Powodzenia:)🏁

Ps. Może skoryguj tytuł wątku np. na "Od mbuny do non-mbuny u Areck (200x60x70)" 

Edytowane przez tom77
Ps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Protomelas to non-mbuna, ale bliżej tej rybie do mbuny tak na prawdę. Pod względem żywienia, chatakteru i upodobania do substratu. Steveni to skalniaki, dla których płaskie głazy to terytoria. Takie są opisy tych ryb i takie zachowania zaobserwowałem również u siebie. Mam nadzieję, że nie zdominują zbytnio zbiornika. Jeśli chodzi o żywienie... przez wiele lat były traktowane jako mięsożercy i dadzą sobie radę. Moje rosły szybko i miały piękną sylwetkę na diecie w przewadze roślinnej. 

Powodzenia🖐️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy czytałeś mój artykuł o Copadichromis geertsi, ale chyba nie, skoro jako towarzystwo dla tego gatunku wybrałeś Protomelasa. Protomelas mu krzywdy nie zrobi, ale z wybarwieniem samców możesz mieć problem. Mogą pozostać szare. U mnie nawet dużo mniejsze Lethrinopsy albus były zbyt ostre, chociaż przy nich potrafiły pokazać piękne ubarwienie. Wyjątkowo spokojny gatunek. Protomelas, jako agresywny i terytorialny gatunek kompletnie nie nadaje się do akwarium z nimi. Do tego to roślinożerca. No, ale próbuj, życzę powodzenia. Samce geertsi są piękne, ale żeby to zobaczyć, trzeba stworzyć im odpowiednie warunki. Obawiam się, że w takim towarzystwie nie uzuskasz tego i się zniechęcisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za doping i powstrzymanie się od niekonstruktywnej krytyki! Naprawdę doceniam i ... fajnie się Was czyta. 😉  Szczerze mówiąc ten "błąd" w łączeniu Protomelasa i Copadichromisa popełniłem świadomie.

Nie znam żadnej z tych grup ryb. Nie wiem jakie będzie moje podejście. Może zafascynuje się bardziej którąś grupą ryb, odnajdę własne przekonania. Podstawą jest u mnie nie krzywdzenie świadomie ryb, natomiast czas pokaże. Bardzo możliwe jest oddanie któregoś gatunku. Nie wykluczam również nowych ryb. Poszukam własnej drogi i doświadczenia.

Fascynują mnie Taeniolethrinops praeorbitalis ale uznałem, że są zbyt duże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Areck napisał:

Fascynują mnie Taeniolethrinops praeorbitalis ale uznałem, że są zbyt duże...

One faktycznie mogą być spore. Mylochromis sp. mchuse miałby podobne zachowanie bo lubi kopać a i lubi ładnie wyglądać i jest to spokojna ryba.

A myślałeś może o jakimś łączeniu nonmbuny z małymi drapolami. Akwa masz w sam raz. Czy jednak mniejsze ryby i haremy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Areck napisał:

Fascynują mnie Taeniolethrinops praeorbitalis ale uznałem, że są zbyt duże..

Masz 200x60x70. Myślę że problemem jest raczej 60 niż 200cm. Generalnie zdecydowanie większą barierą są Protomelasy. U mnie połączenie T.praeorbitalis z Protomelasem ekstremalnie się nie sprawdziło. Moje pierwsze podejście do Taeniolethrinopsów nie było sukcesem.

W dniu 8.01.2017 o 12:35, tom77 napisał:

kluczowe były Taeniolethrinopsy i supersamiec P. sp. „steveni imperial”. Na początku Kopacze pływały sobie spokojnie w grupie (średnie razem z małymi). Potem Imperator (zasłużył na tą nazwę) zaczął nękać średnie Teanio, małe nadal spokojnie pływały. Po jakimś czasie zestresowane Taeniolethrinopsy przestały jeść i padły

Wracając do Twojego akwarium

15 godzin temu, Areck napisał:

Do baniaka trafiły grupki maluchów:
-Aulonocara Stuartgranti Hongi Island
-Copadichromis Geertsi
-Protomelas Steveni Taiwan Reef

Taeniolethrinops Praeorbitalis bardzo by pasował do C.geertsi , a Aulonocara nie byłaby problemem. Teaniolethrinopsy są super fajnymi rybami i mając Twoje akwarium (200x60x70) i Twój "punkt startu" - mimo wszystko poszedłbym w tą stronę. Taenio kupiłbym większe od pływających już ryb.

1 godzinę temu, pozner napisał:

Może zamiast praeorbitalis pomyśl nad furcicauda. Rosną do ok. 20cm.

U mnie T. praeorbitalis zatrzymał się na 20cm (młodszy może będzie większy), a T.furcicauda wyraźnie przekroczył tę granicę. Osiąganie przez Taeniolethrinopsy przy umiarkowanym karmieniu 30cm oceniam za kompletnie nierealne.  Moim zdaniem Twoje akwarium bardziej nadaje się dla Taeniolethrinopsów niż dla drapieżników (oczywiście nie mam na myśli kieszonkowych Sciaenochromisów).

15 godzin temu, tom77 napisał:

Ps. Może skoryguj tytuł wątku np. na "Od mbuny do non-mbuny u Areck (200x60x70)" 

 

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Areck napisał:

Poszukam własnej drogi i doświadczenia.

Oczywiście masz rację. Napisałem swoje uwagi, żebyś nie tracił czasu i już teraz mógł skorygować swoją obsadę. Geertsi przy Protomelasie nie ma szans na normalne funkcjonowanie, więc prędzej czy później zrezygnujesz z któregoś z nich. Albo geertsi i Aulonocara (to też nowe doświadczenie, bo nie wiadomo jak się będzie między nimi układało), albo Protomelas i Aulonocara. Oczywiście w jednym i drugim przypadku coś mógłbyś jeszcze dorzucić do obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.