Skocz do zawartości

Skalar


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A co tam w tym Telmatiku jest taniej niz te 200zl i mialoby funkcjonalnosc Skalara bo nie moge znalezc ? ;)

W dodatku cenny netto... wiec jeszcze trzeba 22% doliczyc. Juz taniej by bylo kupic zapewne gotowy sterownik typowo akwarystyczny niz budowac cos przypominajacego taki sterownik akwarystycznych z oferty Telmatika.


Przez te kilka lat Skalar troche ewoluowal. Ostatnio aktualna strona projektu byla tutaj:

http://skalar.akwamaniak.pl/

Mozna kupic zestaw juz uruchomiony badz nawet caly zestaw ;k


Pozdrawiam.

Opublikowano

Byłem na tej stronie, koszt jak widze około 400 zł ze wszystkim.


Co jest lepsze w takim sterowniku nieskalarowym ? Możliwośc własnego oprogramowania i precyzyjnego dostosowania do swoich potrzeb + ich modyfikacja + sterowanie jeszcze czymś innym niż akwarium (uniwersalność).

A przykład Telematika to tylo przykład, na rynku jest kilkanaście firm , a kazda ma różne rodzaje.

Namawiac nie będę ,ale warto chyba i to rozważyć w porównaniach i mozliwosciach.

Skalar przeszedł ewolucje, ale rynek takich i podobnych urządzeń z zakresu automatyki (w tym przemysłowej) również.

I ceny jak widze nie są już tak drastycznie różne.

Opublikowano

Co jest lepsze w takim sterowniku nieskalarowym ? Możliwośc własnego oprogramowania i precyzyjnego dostosowania do swoich potrzeb + ich modyfikacja + sterowanie jeszcze czymś innym niż akwarium (uniwersalność).



Drak, juz widze jak normalny Kowalski siedzi i programuje. Bo jesli to potrafi to zbuduje sobie sam od podstaw wedlug wlasnego projektu ;) Zreszta przeciez Skalara mozna samemu rowniez oprogramowac - toc to ATMEGA ;k Polutowac kita moze kazdy, kwestia treningu aby nie przegrzewac i nie robic zimnych lutow. Sterowniki PLC to troszke wyzsza szkola jazdy niz lutowanie.


Takie moje zdanie :P

Opublikowano

Skalar mial byc wlasnie po to, zeby kazdy mogl go sobie dostosowac do wlasnych potrzeb. Przy mozliwosci podlaczenia do komputera i odrobinie inwencji praktycznie wszystko mozna bylo dopracowac - tylko po co? Przy ph, o ile dobrze pamietam 4 wyjsciom , sterowaniem oswietleniem itp.... w pozniejszej wersji chyba tez poziomem wody i osmoza co mozna bylo jeszcdze zmieniac?


Calkowity koszt mojego skalara wyniosl okolo 200zl ze wszystkim, fakt , ze przy lutowaniu korzystalem z pomocy kolegi, mial po prostu potezna wprawe i porzadny sprzet. :)

Opublikowano

VDR powinienem napisać "przekaźnik programowalny",ale łatwiej napisać potocznie "sterownik".

To nie są (z tej grupy) żadne pełnowymiarowe sterowniki przemysłowe.

Wszyte w nie funkcje i możliwości oraz sposób programowania jest ukierunkowany między innymi na użytek domowy lub do małorozbudowanych procesów sterowniczych.

Ściągnij sobie demo oprogramowania np. Logo i pobaw się w programowanie.

Rozgarnięty nastolatek to oprogramuje.

Ceny spadły radykalnie , na rynku jest kilkanaście firm...moim zdaniem na dziś jest już sens rozpatrywać te urządzenia jako alternatywę.

Złożyć urządzenie do kupy, lutować...niewielu potrafi, ale posługiwać się logiką chyba każdy.

I każdy ma raczej komputer w domu.

Opublikowano

Drak jestes w stanie na podstawie oferty TELMATIK zaproponowac ktory sterownik, jakie czujniki do tego zakupic aby osiagnac funkcjonalnosc sterownika ala Skalar ?


P.s Gdzie to demo ? Na stronie Telmatika widze QUICK II PL, nie wyglada przyjaznie dla kogos kto nie mial styku chocby z cyfrowka.


P.s2 Skalara moze kupic gotowego - bez zabawy w lutowanie, programowanie etc ;)


P.s3 Dla jasnosci - nie mam nic wspolnego ze Skalarem, na rynku jest kilka innych tego sterownikow, choc IMHO Skalar oferuje najwiecej mozliwosci za niewygorowana cene. Ale IMHO to oferta firmy TELEMATIK tak jakby to inna bajka ;)

Opublikowano

VDR naprawdę bez przesady.

Jak ktoś chce to znajdzie, "mam podsuwac pod nos i jeszcze prosić ?" Ja wiem że to niestety typowe,ale nic z tego.

Jeśli kogoś zainteresuje alternatywa na przekaźnikach programowalnych to poszuka,poczyta, poćwiczy.

A pisze to co pisze ponieważ sam posiadam.

Zaznaczyłem "obecność" takiego rozwiązania w temacie i podtrzymuje to co powiedziałem że warto.

I to chyba tyle z mojej strony w temacie.

Opublikowano

Coz, ja wychodze z zalozenia ze jesli sie pisze cos, stawia sie jakas teze to trzeba tez poprzec to jakimis argumentami.


Napisales: "Porównaj sobie względem tych około 200 zł : http://www.telmatik.pl/cennik.html

(może gdzies jest jeszcze taniej, może inna oferta...ja i tak mam inny zupełnie typ)

Moim zdaniem to niebardzo się opłaca.

Kiedyś na pewno,ale już nie dziś."


A ja na stronie Telematika nie widze nic za 200zl co by potrafilo chocby polowe tego co potrafi Skalar. Jak sobie podliczylem co nalezy zakupic to wyszla sumka przekraczajaca znacznie kupienie Skalara gotowca i jakos tak to "niebardzo oplaca" mija sie z prawda. Bo faktycznie "nie bardzo oplaca" to sobie zawracac glowe jakimis sterownikami, jak mozna miec cos tanszego, sprawdzonego i prostego w konstrukcji. Dlatego zapytalem wprost o to jak skompletowac sprzet z oferty Telematika. Ty zas piszesz, ze nie bedziesz podsuwal pod nos i niech sobie inni szukaja, ty tylko sygnalizujesz... No coz mozna i tak... :)


Pozdrawiam.

Opublikowano

I co przyjacielu, uważasz że zrobie za kogoś coś co sam może zrobić aby tylko udowadniać "tezę" ?

Jakim cudem ja dodtarłem do tego do czego mi było potrzeba? Przyśniło mi się? A może poszukałem mając jakieś namiary?

Zależy komuś, niech szuka, temat podałem porównawczy.

Po firmach,możliwościach i typach nie mam zamiaru latac dla "własnego honoru udowadniania".

Naszukam się, napodaje, pokaże i...jak to mawiali u mnie w pracy "kawał dobrej nikomu niepotrzebnej roboty".

Za dużo mam takich doświadczen hobbystycznych żeby jeszcze z siebie frajera robić na stare lata.

Czy cos tu jest niejasnego? Niesądze.


Również pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.