Skocz do zawartości

Skalar


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Po raz kolejny, tym razem na nowym forum odsylam pod adres: http://skalar.mcten.pl :)


Prezentowany tam sterownik, ktory zreszta mozna przy odrobinie smykalki wykonac samodzielnie na podstawie spisu czesci (koszt w granicach 200zl) jest dosc ciekawym rozwiazaniem. Zapewnia min. sterowanie swiatlem dziennym,nocnym,ph i temperatura (z dokladnoscia do 0,1 stopnia). Nie ustepuje w niczym czesto drozszym sterownikom w przypadku niektorych ma znacznie wieksza ilosc funkcji. Mam go u siebie od kilku miesiecy i do tej pory nie zdarzyla mu sie "zadna wpadka". :)

Opublikowano

Obserwuje ten projekt od dluzszego czasu i chyba z tych wszystkich, ktore obejrzalem moge potwierdzic, ze faktycznie jest bardzo ciekawy :)

Poki co nie doczekal sie u mnie realizacji ze wzgledu na natlok pracy -- ale juz wkrotce nadejda zimowe wieczory, wiec byc moze rozgrzewajac sie lutownica cos tam wymajstruje ;) ;) ;)

Tymczasem bede nasluchiwal wiesci na temat sprawowania sie sterownika :)

Opublikowano

Jak na razie jest ok.... mala rada - zamow plytke z cynowaniem jakby co :)) duuuuze ulatwienie. Warto kontaktowac sie z tworca- w obecnej chwili poprawia Skalara mojej znajomej - luty, podmienia troche kondensatorow ogolnie rzecz biorac robi przeglad urzadzenia do stanu idealnego. Cena - koszt transportu plus jak sam twierdzi Heineken ;)

Opublikowano
Jak na razie jest ok.... mala rada - zamow plytke z cynowaniem jakby co :)) duuuuze ulatwienie.



Pewnie i tak bym zamowil, aby nie powtarzac horroru szkoly sredniej ;] ;] ;]




Warto kontaktowac sie z tworca- w obecnej chwili poprawia Skalara mojej znajomej - luty, podmienia troche kondensatorow ogolnie rzecz biorac robi przeglad urzadzenia do stanu idealnego. Cena - koszt transportu plus jak sam twierdzi Heineken ;)



Mam nadzieje, ze nie bede musial korzystac z takiej pomocy :) Ale milo wiedziec, ze autor pomaga przy uruchomieniu urzadzenia. Nie zawsze tak jest.


A mialem zapytac -- te 200zl to z elektroda Cie juz wyszlo ? Bo mam wrazenie, ze mi jakos 200zl wychodzilo bez elektrody, ale nie moge sobie teraz kosztorysu znalezc :(

Opublikowano

ech, pamiętam że na początku jak stawiałem pierwsze akwarium Malawi miałem straszną grzałę na taki sterownik ... ale mi przeszło .. pH mam tak stale, że na nic mi elektroda i czójnik, zwłaszcza ze przeciez my nie wzrostu się boimy, i raczej CO2 nie podajemy :), temperatura .. no coz ... zwykły RT-2 ..a po co mi dokładnosc 0,01 stopnia, jak w jeziorze malawi sa wachania kilku stopni, światło .. sterownik za 20 zl obsługuje mi 3 akwaria .... a reszta? ... no cóz .. może przerobie jednego RT-2 i użyje do wiatraków od chłodzenia, chociaz podobno J-21 na 12v lepiej się sprawdza, a wiatraczki i tak sa na 12v.

Niemniej jednak, prawdopodobnie gdyby moja wiedza z zakresu elektroniki nie sprowadzała się do podłączenia kabelków od świetlówek (ze wstydem musze przyznac że to pięta achillesowa mojej smykałki DIY) to kto wie .. może dla samej zabawy bym się na to porwał :)

Niemniej chętnie bede śledził topic. Pfpp wrzuć jakieś zdjęcia tego swojego urządzonka :).


Kot.

Opublikowano

ph-metr tak na prawde traktuje jako ciekawostke ;) Czujnik temperatury -- raczej jako zabezpieczenie przed nawaleniem termostatu w grzalce -- Jager nie Jager - najlepszy sprzet tez ma prawo sie popsuc. Oswietleniem steruje mi mechaniczny sterownik, ktorego moge ustawic co 15 minut na wlacz/wylacz. Niestety gdy nie ma pradu -- zegar przestaje dzialac i cykle wlaczania/wylaczania przesuwaja sie (przez te burze juz o godzine jest do tylu i musze w koncu zgarbic sie, aby sie do niego dobrac w szafce :P).

Czasami potrzebuje wlaczyc swiatlo wczesniej albo np. wydluzyc czas swiecenia. Wtedy tez musze grzebac gdzies na samym koncu szafki.

Czasami PH402 sie zapcha a ja nie mam czasu aby zabrac sie za czyszczenie, wodą mieli ale nie napowietrza -- wtedy idzie dodatkowy brzeczyk aby nie zrobic przyduchy w akwa. Przy podmianach wody trzeba wylaczyc PH402 bo inaczej pracuje na sucho...(zassyanie powyzej poziomu wody). Grzalke tez by nalezalo, bo termostat u gory...


Coz -- do wyboru jest, albo meczenie sie w wyciaganiem poszczegolnych wtyczek, albo zrobienie plyty z wlacznikami do tych wszystkich urzadzen aby zaoszczedzic na schylaniu, albo cos ala taki sterownik jak Skalar aby choc troche zautomatyzowac pewne procesy...Choc nie ukrywam, ze ostatnio mikrokontrolery atmega zainteresowaly mnie co nieco, wiec bede traktowal to jako wprawke do tematu ;]

Opublikowano

Muszę przyznać, że ja w kwestii elektroniki sprowadzam się do elementarnych działań (polutować, przeczyścić, pokręcić), ale mam nadzieję, że jeżeli ktoś z was będzie produkował takie cacko, to w artykule DIY na serwisie opisze to krok po kroku, ku dobra innym - mniej zaawansowanym. Liczę na Was, a ja w wolnej chwili, jeżeli już przepis się znajdzie, wyznacze dzień w którym zacznę kompletować składniki na takowy sterownik :)

Opublikowano

Postaram sie zrobic troche zdjec, choc sporo ich jest w Skalarowej galerii. :D Pomimo stalej podmiany wody lubie sobie co jakis czas sprawdzic PH, a sterownik obsluguje tez oswietlenie nocne na dwoch 10mm diodach led plus obecnie 70w HQI - w planach i niedalekiej przyszlosci zmienie akwarium ze 150x50x50 na 250x80x50 i wtedy bedzie mial troche wiecej pracy. :D

A mialem zapytac -- te 200zl to z elektroda Cie juz wyszlo ? Bo mam wrazenie, ze mi jakos 200zl wychodzilo bez elektrody, ale nie moge sobie teraz kosztorysu znalezc


Bezzzzzzzzz.... elektroda to dodatkowe 80zl - jesli zamowisz ja w Gliwicach, do tego plyny kalibracyjne w zaleznosci jaki przedzial PH wybierzesz 4-7 czy 7-9 jako program dla sterownika. W porownaniu do Lajona jest porownywalna cena, za duzo wiekszy zakres urzadzen. Po co PH? Ano nikt przeciez nie mowi , ze musi badac wode w tym samym akwarium, a przewod czujnika temperatury mozna spokojnie przedluzyc :) W ostatnim projekcie pojawil sie moduł do dolewania odparowanej wody - dla osob ktore maja stala podmiane (jesli oczywiscie dziala ok) jest cennym dodatkiem - bardzo trudno jest ustawic "dolewke" tak, zeby jednoczesnie uzupelniac straty wody ze wzgledu na roznice temperatur w poszczegolnych dniach. :D

Opublikowano
a po co mi dokładnosc 0,01 stopnia, jak w jeziorze malawi sa wachania kilku stopni,

No widzisz.... dla mnie idealnym progiem temperatury jest plus minus pol stopnia. Mam tez dzieki sterownikowi tak komfort, ze w przypadku przekroczenia zadanej temperatury max lub min informuje mnie o tym sygnal dzwiekowy, tak smo zreszta jak przy ph. Jest to dla mnie istotne o tyle, ze nie uzywam do podgrzewnia wody w sumpie grzalki akwarystycznej tylko tradycyjnej. Przy przejsciu na akwarium 1000 musialbym w praktyce stosowac 3 grzalki co byloby juz lekkim marnotrastwem :)

  • 2 lata później...
Opublikowano
Po raz kolejny, tym razem na nowym forum odsylam pod adres: http://skalar.mcten.pl :)


Prezentowany tam sterownik, ktory zreszta mozna przy odrobinie smykalki wykonac samodzielnie na podstawie spisu czesci (koszt w granicach 200zl) jest dosc ciekawym rozwiazaniem.



Wiem, że temat już dosyć stary, ale właśnie jestem zainteresowany zakupem takiego urządzonka. Za niedługo zamierzam ruszyć z roślinkami, a może i dla kilku litrów soli znajdzie się trochę miejsca. Dlatego chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.


Z góry dziękuję.


Ps. Już nawet lutownicy na strychu zacząłem szukać ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.