Skocz do zawartości

240l - moje pierwsze malawi


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)

Mam pytania dotyczące akwarium i jego dalszego funkcjonowania.

Akwarium zalałem już w marcu (tutaj nadmienię że nie dodawałem żadnych bakterii ani nic). Świeciłem wtedy 4h świetlówką Juwel HiLite Colour T5 45W. Filtr działał wtedy tylko w dzień z racji na swój hałas. Na początku na tafli wody pojawiła się tak jakby biała skorupka, która po pewnym czasie jak pochodził trochę filtr opadła i została przez niego wciągnięta.

2 miesiące później podmieniona została woda w ilości 70%, do filtra zostały dodane wkłady (kermazyt+lawa+ceramika), a czas świecenia został wydłużony do 5 godzin.

Kolejne 2 miesiące później zwiększyłem czas świecenia do godzin 6.

Od początku tego miesiąca filtr chodzi non stop, a świetlówka 8h dziennie. Wykonałem wczoraj testy wody i wyglądają one:

pH 8,2

NO3 - 5

NO2 - 0,05

NH4 - <0,05

Wszystko się tak przeciągało z racji na to że filtr nie działał tak jak sobie o tym marzyłem, trzeba było go wysyłać na gwarancję kombinować z nim żeby go wyciszyć i zdemotywowało mnie to trochę:P

Teraz chcę robić podmiankę wody pytanie w jakiej ilości jeśli jej parametry po tak długim okresie nie podmieniania jej są ok. Kolejnym krokiem było by wprowadzanie rybek, ale czy akwarium mimo tak długiego funkcjonowania dojrzało? Wszystko co działo się z akwarium opisałem powyżej.

Edytowane przez KuśmiR
  • 8 miesięcy temu...
Opublikowano (edytowane)

No nic to thx za wcześniejszą pomoc. Niedługo zamawiam rybki i będą to jednak saulosi i cynotilapia afra hara lub cobue (jeszcze się zdecydować nie mogę).

Edytowane przez KuśmiR
  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

10x saulosi pływa w akwarium już od września. Powiedzcie jeszcze jak to jest z redukowaniem obsady, bo każdy poleca nie spieszyć się z tym i interweniować jeśli zacznie się coś dziać. W chwili obecnej mam pewne 4 samce i 6 "samiczek". Nie mają one jakiś super postrzępionych płetw i nie ma wśród nich jakiejś dużej agresji. Mimo to trzymanie 4 samców z taką ilością samiczek nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem nawet jeśli nie ma między nimi specjalnej agresji? Teraz zamawiam do nich jeszcze hary więc liczba samców/potencjalnych samców jeszcze wzrośnie. 

Opublikowano

Do tego miałbym jednego samca hary i by było gicior nie :) Ogólnie miałbym 3 samce i 12-13 samiczek.

I jeszcze jedno. Jakie samce odłowić? Te które są najbardziej agresywne (czyli zazwyczaj najładniej wybarwione...) czy po prostu te które mi się że tak brzydko napisze najmniej podobają?

Opublikowano

Chodziło. mi o 2 samce danego gatunku na 6 samic saulosi powinno być ok. Dwa samce hary też w tym litrażu powinny się dogadać.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
  • 5 tygodni później...
Opublikowano (edytowane)
W dniu 3.12.2018 o 18:46, Bezprym napisał:

Chodziło. mi o 2 samce danego gatunku na 6 samic saulosi powinno być ok. Dwa samce hary też w tym litrażu powinny się dogadać.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

Mam ogólnie 7 sztuk har, więc 2 samce to nie bardzo chyba. Docelowo chcę mieć 1 samca na 4 samiczki

Jeśli chodzi o saulosi to obecnie jest 4 samców i 9 samiczek. Tutaj nie jestem pewien jaką ilość samców zostawić - 2 lub 3 max chyba

Tobie jak i wszystkim innym udzielającym się w tym temacie dziękuję za pomoc mimo pozostawienia niektórych pytań bez odpowiedzi, chodź wiem że mogły być one męczące :P

Akwarium obecnie wygląda i pozostanie w takim układzie kamieni (już raz ją zmieniałem:P) tak :

888126138_nowyaranz.thumb.jpg.adb46b19408c9d5dbef85b4940ee4c35.jpg726551867_noweodlewej.thumb.jpg.7366f0f984af2e1e7cb86b80dfbe8fe9.jpg887696520_noweodprawej.thumb.jpg.fbcddcbdbf5addbac23dec80d241e0f9.jpg

Czekam teraz na zielone glony (dodałem phosguard do filtra) i będę powoli redukował obsadę:)

 

Edytowane przez KuśmiR
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.