Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić. W akwarium które było już dojrzałe pojawiła się metna woda. Na początku lekkie zmętnienie pojawiło się kilka dni po zredukowaniu nurzańcy które bardzo się rozrosły. Ponieważ z upływem czasu zmętnienie nie ustępowało a wyłaczenie oświetlenia nic nie pomagało to podmieniłem ok 70% wody. Potym zabiegu zmętnienie się nasiliło i od tego czasu w akwarium jest mleko. Tydzień temu mierzyłem parametry i o ile amoniak i no3 były w normie to no2 wynosiło 0,8. Zacząlrm codziennie dolewać 20ml kotdon amwuel plus i po tygodniu no2 wynosi 0.1 ale zmętnienie cały czas występuje. Prosze pomóżcie co z tym zrobić.

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

Opublikowano

Proszę na początek napisać jakie wymiary ma twój zbiornik,jaką masz w nim filtrację,jak masz ułożone wloty/wyloty,czym karmisz ryby?

Najlepiej wrzuć tutaj fotkę jak wygląda ta mętność bo tak to możemy gdybać...

Opublikowano

Proszę podać wyniki pomiarów liczbowo przy każdym wyniku podając jaki to test.

W normie to nic nie mówi bo każdy ma swoją normę .

Proszę podać od kiedy jest to akwarium jak przebiegał proces dojrzewania i na podstawie czego uznałeś że jest dojrzałe, i od kiedy tam pływają ryby i ile + to o co prosił Andrzej.

Jakiś wysyp załamań biologii obserwuje zupełnie jak u mnie wysyp grzybów.

Na pewno jeśli były tam ryby o czym nie wiemy to wlanie Amquela Plus ich uratowało  z tymi azotynami NO2 = 0,8 ppm ale to nie naprawia biologii.

Potrzebne są czyste bakterie nitryfikacyjne - Prodibio Biodigest  i do czasu gdy NO2 nie powróci do 0,05ppm nie licz na usunięcie problemu mętnej czy mlecznej wody o to róznica..

Najczęściej po naprawieniu biologii znika też mleczność - bez fotki trudno ocenić o czym piszesz.

 

 

Opublikowano

Akwarium to Juwel 240,  zalane 6 listopada 2016. Były problemy ze starem i stabilizacja była styczniu 2017.  W akwarium jest filtr turbo kasetowy z pompą Aquale 1000l/h. W ostatnich 2 tygodniach były 4 zgony. 

Dzisiejsze pomiary (testy kropelkowe JBL): NH4 <0,05, NO2 0,05, NO3 5.

Opublikowano

O kurde no masz niezłą mętność wody :confused:

Moim zdaniem masz albo za słabą filtrację chociaż patrząc na dno nie masz zalegających odchodów albo zakwit pierwotniaków...

Również możesz mieć coś z biologią w zbiorniku patrząc na wcześniejszy wysoki poziom NO2...Sądząc po tym że masz filtr kasetowy turbo to mam pytanie...Masz w nim złoże biologiczne?

 

Mój kolega z poza forum też miał kilka dni temu dokładnie ten sam przypadek co ty czyli mętność wody oraz wysoki poziom NO2 więc na początek proponował bym silnie napowietrzać wodę,nie karmić ryb,nie podmieniać wody ,zgasić całkowicie oświetlenie w zbiorniku oraz dodać do zbiornika bakterii np. https://erybka.pl/product-pol-835-Prodibio-Biodigest-1-ampulka.html ...Zakup sobie więcej szt bo zawsze się przydadzą w razie problemów...

Po tych sugestiach z mojej strony sytuacja u kolegi się ustabilizowała i woda odzyskała przejrzystość a poziom NO2 cały czas jest na niskim poziomie...Spróbuj tego jeśli nie będzie poprawy to będziemy myśleć co dalej...Oczywiście cały czas monitoruj parametry wody...

Opublikowano

Oswietlenie w zasadzie cały czas mam wyłaczone. Biodigest właśnie zamówiłem. W filtrze ma trochę złoża biologicznego. W zasadzie z filtracji jestem zadowolony to co robi ten filtr przerosło moje oczekiwania.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
22 godziny temu, XGrzesX napisał:

Tydzień temu mierzyłem parametry i o ile amoniak i no3 były w normie to no2 wynosiło 0,8. Zacząlrm codziennie dolewać 20ml kotdon amwuel plus i po tygodniu no2 wynosi 0.1 a

 

20 godzin temu, XGrzesX napisał:

Akwarium to Juwel 240,  zalane 6 listopada 2016. Były problemy ze starem i stabilizacja była styczniu 2017.  W akwarium jest filtr turbo kasetowy z pompą Aquale 1000l/h. W ostatnich 2 tygodniach były 4 zgony. 

Dzisiejsze pomiary (testy kropelkowe JBL): NH4 <0,05, NO2 0,05, NO3 5.

 

 

"Rence opadają";) wystarczy raz napisać że Amquel detoksykuje amoniak i azotyny a wiara będzie lała bez pamięci i miary.

Dobrze że zastosowałeś Amquel gdy zmierzyłeś że NO2 =0,8ppm bo to uratowało ryby choć widać że dopiero zgony ryb cię zmobilizowały .

Juvel240 to baniak 216l więc wody w nim netto ok 160l więc trzeba jednorazowo wlać  15ml  i koniec - ty lałeś codziennie przez tydzień po 20ml Amquela więc teraz masz 140ml Amquela w 160l wody -  to jest uzdatniacz wody kranowej a nie lekarstwo na zajechaną biologię i nie paruje a pozosaje w baniaku i się kumuluje , to ratuje ryby ale nie poprawia biologii. To ratuje ryby ale wykrzywia wyniki nitryfikacji.

Tego Amquela masz w akwarium na 2 lata bo on nie znika tylko czeka na chlor z kranówy - to go zużywa.

Wszystko to jest dokładnie opisane w instrukcji preparatu. Jest też napisane że przedawkowanie nie szkodzi rybom ale wszystko a swoje granice.

Tak naprawdę to nie wiem co teraz.

Wyniki jakie masz teraz ( takie doskonałe ) wiem że są nie prawdziwe i zwalone końską dawką Amquela a na prawdę to chyba nie masz biologii .

Z punktu widzenia przedawkowania Amquela należałoby wymienić 2 x 50 % czyli 100% wody ale z punktu widzenia biologii nie należy tego robić i podmieniać wodę.

Dalej nie wiemy co było pierwotną przyczyną tak drastycznego załamania biologii.

Mętność to efekt wtórny tak drastycznej zmiany parametrów wody i mogą to być pierwotniaki ale nie muszą.

Może spróbujmy małymi kroczkami, bo nadal nie napisałeś wielu istotnych spraw.

1/ turbo kaseciak jest doskonały na stabilne akwarium i być może te turbo przyczyniło się do załamania biologii - turbo nie wymusza przepływu wody przez ceramikę szczególnie zagnojoną i nie czyszczoną.  Woda górą płynie a w złożu bez przepływu może z g... powstać siarkowodór i nawet o tym nie wiesz a to znacznie może uszkodzić biologię.

Pierwsze to wstaw przegrodę by wymusić przepływ przez złoże.

2/ Podaj jaką masz gąbkę ile ppi ? i czy możesz dać jeszcze watę pod pompę.

3/  jak otrzymasz Prodibio Biodgest wlej 1 ampułkę.

4/ Po 48h  od tego podmień 20% wody czyli ok 30l ale w taki dziwny sposób.;)

wylewasz z akwarium do kanali 30l

nabierasz do kubła 30l kranówy i wlewasz tam 1 litr wody z akwarium z tą końską dawką Amquela - nie lejesz już Amquela z butelki.

5/ powtórz operację 4 kilkakrotnie co kilka dni i mierz NO2 na następny dzień po podmianie.

Jak wylejesz ten cały Amquel to parametry wody zaczną być prawdziwe i wtedy wyjdzie co jest naprawdę z biologią a wtedy też będziemy wiedzieli dlaczego ta mętność w starym akwarium się pojawiła.

Na razie spróbuj użyć waty  i drobnej gąbki.

 

 

20 godzin temu, XGrzesX napisał:

 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.