Skocz do zawartości

Zmiana akwarium


kwiq

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, pomału kończe prace związane z uruchomieniem nowego baniaka, w związku z tym mam pytanie. Jako że piach i kamyki będą nowe. Jestem w stanie przenieść ze starego 1L Matrixa - będę także dokładał około 0.5l świeżego + jakąś cięższą ceramike na wierzch (tak aby mi nie wciągnęło Matrixa w instalację narurową. W jaki sposób wystartować baniak ? Wlać bakterie + pożywkę ? Czy może same bakterie ? Czy część wody ze starego akwarium także przenosić ? Bo tu także czytałem rożne opinie. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie napisałeś ile litrów ten nowy baniak ale zasady podane przez Seachem są i tu dobre.

0,5l ceramiki na 200l wody w baniaku ( to i tak z ogromnym zapasem bo są tu dowody że nawet 0l ceramiki na 300l wody daje biologię cymes) . Bardziej chodzi o dywersyfikację biologii niż o brak miejsca dla usadzenia dupsk Nitrosomonas czy Nitrispira.

Jak czytam to jest narurowiec więc z miejscem na ceramikę krucho a złoże ceramiki w narurowcu chyba się daje za pompą a nie przed pompą to jak ma ci z korpusu wydmuchać kamienie do pompy na dodatek z ciasnego korpusu. Jakieś nowe narurowcowo wymyśliłeś?:D

Wg mojej wiedzy lejesz nową wodę czystą bez syfu i patogenu ze starego i bez syfu z kranówy więc przez ustrojstwo i nic nie dokładasz tych kamieni.

Baniaka nie startujesz on jest już wystartowany i po 2 dniach możesz wpuszczać ryby.:D

Bakterie ale czyste bez pożywki zawsze można dać.

Masz nowe gąbki i piasek więc kup Kordon Amquel Plus 118ml i w razie wzrostu NO2 powyżej 0,2 ppm wlej na cała wodę do akwarium - i po sprawie.

Kordon Amquel Plus to detoksykator  NH3 i NO2 dla ryb choć testy mogą pokazywać wysokie wartości to rybom to wisi koło ogona.

To nie jest biologiczny start baniaka to jest przesiadka biologii do nowego zapewne większego baniaka.

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zbyt chaotycznie napisałem - mea kulpa. Stary baniak około 200l wody netto, nowy baniak to około 400l wody netto (160x60x60). Narurowiec już sklejony - jak się wydaje zgodnie z ogólnie panującymi praktykami.

 

Bardziej chodziło mi o to żeby mi ceramika gdzieś się w układzie nie zablokowała i nie przytłumiła przepływu niż dostała się do pompy. Dzięki wielkie za pomoc.

21123154_1425211220847344_354665274_o.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcydzieło narurowiec.:D choć ja bym zrobił ciut inaczej:D

Nie mogę powiększyć fotki by zobaczyć czy te 3x biolog równolegle po lewej stronie to korpusy odwrotnie zamontowane czyli trzeba rurki dać czy normalnie wtedy puszki trzeba dać - czy tak czy siak nie ma mowy o wpadnięciu Matrixa do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kwiq napisał:

Czy część wody ze starego akwarium także przenosić ? Bo tu także czytałem rożne opinie.

Jeszcze pozostaje pytanie, czy przesiadka jest z rybami, czy bez ryb. Jeśli jest z rybami, to powinieneś wykorzystać jak najwięcej starej wody. Ryby pływają w tej wodzie i do niej są przyzwyczajone. I nie jest to "syf i patogeny". Znacząco to ułatwi aklimatyzację ryb do nowych warunków. Natomiast jeśli to będą nowe ryby, to możesz dać całą nową wodę. I tak muszą się aklimatyzować do nowych warunków i do nowej dla nich wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu Krzysiek ma całkowitą rację, masz 200l czyli jakies na oko 160-170l wody, a przesiadasz się na 400l czyli zmieścisz tam około 340l w zalezności od wystroju, ale wiem że masz spory skalniak (sam Ci te skały wysyłałem ;) ).

W tym wypadku cała operacja powinna trwać możliwie krótko dla ryb, więc najlepiej przygotuj nowy baniak i zalej go około 220l nowej wody przez ustrojstwo jak masz. Poczekaj aż się wyrówna temperatura z tą z baniaka mniej więcej, po czym przelej brakujące litry wody ze starego baniaka.

Sugeruję także przyzwyczaić ryby do nowej wody robiąc im dzień wcześniej sporą podmiankę. W ten sposób jedynym stresem związanym z przesiadką będzie nowy wystrój i proces odłowu.
Sama woda pod względem dojrzałości czy niedojrzałości nie ma absolutnie żadnego znaczenia, biologię przeszczepiasz z matrixem, a cały bajer z wodą to jedynie zabieg kosmetyczny dla Twoich małych kolorowych kumpli.

 

Powodzonka i czekamy na fotorelację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.