Skocz do zawartości

Z tangi na malawi


Dziubek

Rekomendowane odpowiedzi

No to niemal wszystko wiemy.

Dziubku od dawna zrobiłeś rybom betonową wodę:D test jest dobry tylko tobie cierpliwości w laniu kropelek zabrakło -  trzeba było kapać do 70 kropelek:(

Nikt ci nie powie czy taka woda nie zabijała powoli ryb  bo nikt takich badań nie robił. Załóżmy że  nie ale trzeba powrócić powoli do  wodnej wody.

Agnieszka ci napisała - odpinasz od RO wężyk łączący 2-3 korpus filtracyjny z membraną i taką wodę lejesz długim wężykiem do baniaka. Tam w korpusie masz wkład węgla aktywowanego. Czyli masz takie drogie ustrojstwo wersja I :D

Trzeba zrobić to etapami czyli podmianki po 20-30% wody co  3-5 dni tak z 3-4 razy.

Wtedy wrócisz do normy wodnej i z pH i z GH , KH. Już żadnych soli nie dodawaj.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, deccorativo napisał:

Agnieszka ci napisała - odpinasz od RO wężyk łączący 2-3 korpus filtracyjny z membraną i taką wodę lejesz długim wężykiem do baniaka. Tam w korpusie masz wkład węgla aktywowanego. Czyli masz takie drogie ustrojstwo wersja I :D

spoko pomysł, ale musiałbym ze 30 m przez cały dom wężyk ciągnąc... raczej odpada...

mam wolny korpus z zamontowanym zaworem i gruby wąż  12 m,  podepnę węża do kranu (kiedyś tak podmiany robiłem ... ), a do węża korpus z wkładem węglowym i zacznę działać tylko muszę pojechać po wkład węglowy, bo mi wyszły... a nie będę z osmozy wyciągał...

wczoraj kolejna rybka wyszła... tym razem caudo...  się zastanawiam czy wszystkiego nie wywalić , wypłukać , wygotować i od nowa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dziubek napisał:

mam wolny korpus z zamontowanym zaworem i gruby wąż  12 m,  podepnę węża do kranu (kiedyś tak podmiany robiłem ... ), a do węża korpus z wkładem węglowym i zacznę działać tylko muszę pojechać po wkład węglowy, bo mi wyszły... a nie będę z osmozy wyciągał...

Jak ci wygodniej - czyli jednak typowe ustrojstwo  robisz.

Jednak pamiętaj że w całym tym picu z węglem aktywnym nie chodzi o bicie rekordów świata w szybkości zrobienia podmianki grubym wężem.

By węgiel cokolwiek zadziałał to nie wolno przekroczyć siku 6l/min a lepiej tak na 50% tego.;)

Na razie zostaw ryby w spokoju - zobaczymy czy zgony ustaną jak wodę odbetonujesz.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

48 minut temu, wojtekr napisał:

twardości w kranówce, będziesz widział, czy test dobry, czy nie.

KH 11 kropli

GH wlałem wszystko co było i z żółtego zrobił się ciemny żółty... cos z nim nie tak... dziś już nie będę jechał ... jutro  kupie nowy...

1 godzinę temu, deccorativo napisał:

Jednak pamiętaj że w całym tym picu z węglem aktywnym nie chodzi o bicie rekordów świata w szybkości zrobienia podmianki grubym wężem.

By węgiel cokolwiek zadziałał to nie wolno przekroczyć siku 6l/min a lepiej tak na 50% tego.;)

będę ciurkał ;)

Dodałem fotkę resztek NGBC

IMG_20170821_140218757.jpg

Edytowane przez Dziubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakbyś nie miał tego NGBC, to byś regularnie podmieniał wodę i może nie byłoby tego problemu, a z tego co piszesz, to od dłuższego czasu tylko uzupełnianie tego, co odparowało.

Zacznij od częstych podmianek jak pisał @deccorativotak po ok 30% co kilka dni przez pewien czas, a potem kontynuuj standardowe podmiany tak ok 25-30% raz w tygodniu. Po pewnym czasie woda się "odświerzy" i powinno się wszystko unormować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłem spuszczać wodę i nie zauważyłem kiedy zleciało prawie połowa... na oko 130 litrów...

w miedzy czasie wywaliłem ngbc, wypłukałem gąbki dodałem dwa koszyczki grysu koralowego...

teraz mam w filtrze  jak na schemacie, każdy koszyk ma wymiary 12 cm x 10 cm i około 3 cm wysokości

 

kaseciak v7 schemat malawi.xlsx

Edytowane przez Dziubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Malawi i Tanganika, to bardzo proste biotopy i jak masz dobrą wodę już w kranie, wykonujesz podstawowe czynności pielęgnacyjne i dobierzesz obsadę wg podstawowych zasad, to nic nie powinno się wydarzyć.

Oczywiście do tego dochodzi wiedza dotycząca samych ryb i ich zachowań i tutaj już wielkie pole do popisu, ciekawe gatunki i trudności z nimi związane. Ale z tego, co piszesz, to raczej nie masz tego typu problemów, a raczej podstawowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam uważam że tylko ten NGBC i świderki w nim ci du**ę uratowały przed totalną tragedią.  Przez miesiące nie robiłeś podmian tylko dolewki i to za**b... podkręconą wodą z osmozy.

Gdyby nie ten biopolimer NGBC zresztą w zupełnie w dobrym stanie bo świderki ci go czyściły to już przy tych niepodmianach wody  dawno NO3 doszłoby do 200ppm i wszystkie ryby by zdechły.

Ten NGBC nadal był w doskonałym stanie i żle zrobiłeś że go wywaliłeś jak też zupełnie żle zrobiłeś dokładając do kubła grysu koralowego.

 

A w jakim celu to dałeś - co za silnie woda z kubła wylatywała więc hamulcowego dałeś , a może  pH miałeś za niskie albo KH  a szczególnie GH za niskie?

Może biologia tego wymagała z NO2 na pierwszym kolorku JBLa .?

No po co grzebiesz w tej doskonałej biologii - no po co - żeby i to popsuć?

miałeś jasne i zgodne wytyczne a zrobiłeś po swojemu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, deccorativo napisał:

A ja tam uważam że tylko ten NGBC i świderki w nim ci du**ę uratowały przed totalną tragedią.  Przez miesiące nie robiłeś podmian tylko dolewki i to za**b... podkręconą wodą z osmozy.

Gdyby nie ten biopolimer NGBC zresztą w zupełnie w dobrym stanie bo świderki ci go czyściły to już przy tych niepodmianach wody  dawno NO3 doszłoby do 200ppm i wszystkie ryby by zdechły.

Ten NGBC nadal był w doskonałym stanie i żle zrobiłeś że go wywaliłeś jak też zupełnie żle zrobiłeś dokładając do kubła grysu koralowego.

 

A w jakim celu to dałeś - co za silnie woda z kubła wylatywała więc hamulcowego dałeś , a może  pH miałeś za niskie albo KH  a szczególnie GH za niskie?

Może biologia tego wymagała z NO2 na pierwszym kolorku JBLa .?

No po co grzebiesz w tej doskonałej biologii - no po co - żeby i to popsuć?

miałeś jasne i zgodne wytyczne a zrobiłeś po swojemu.

 

 

ok, wywaliłem dodatkowy grys... napełniam wodą po węglu... jakies 2l/min...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.