Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie:)

Mam dwa akwaria roślinne. Jednak od dłuższego czasu myślę o malawi:D. Akurat nadarzyła się okazja aby zrealizować plany i chcę się dobrze do tego przygotować.

Akwarium jakie mam do dyspozycji to 240l. Po przeczytaniu poradnika coś tam mniej więcej wiem, mimo tego mam parę pytań....Jakieś doświadczenie w akwarystyce mam,  jednak wolę zapytać o podstawy niż później się rozczarować.

Po pierwsze czy mogę wykorzystać wodę z mojego baniaka roślinnego?(może banał ale j.w.)Woda twarda, kh na poziomie 10.

Po drugie ciężko mi się jeszcze rozeznać w gatunkach. Chciałabym wprowadzić dwa gatunki ryb i moje pytanie jakie?

Myślałam o pseudotropheus demasoni i maylandia estherae. Rozumiem że to ryby z rodzaju mbuna i muszą mieć sporo kamieni?

Czy taka obsada może być i ewentualnie jakie ilości?

Chcę wykorzystać filtr eheim 2226 czy wystarczy?

Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi;)

Aneta

 

 

Aaaa jeszcze jedno...czy mogę do tej obsady dodać zbrojniki?

Opublikowano

Witaj Anetko,:D

Woda w wodociągu w Markach jest doskonała dla Malawi i nie musisz starej wody z wszystkim co złe przenosić do nowego 240l.

Najcenniejsze ze starego akwarium to:

złoże ceramiczne zasiedlone już bakteriami czyli gotowa natychmiast przyjąć ryby biologia.

Potem cenny jest piasek ale tylko tak ok 1cm z wierzchu - zgarnąć do worka i wsypać na sam wierzch tego nowego w nowym akwarium.

Oczywiście możesz użyć cały  Eheim 2226 jako biologa.

Jako mechanika polecam albo AqC2000 z gęstą gąbką albo np drugi silny kubeł 2000l/h z jedną gąbką i watą w środku.

Starej wody od razu się pozbywasz ale nową najlepiej lej przez węgiel aktywny.

Masz taki temat Ustrojstwo do nalewania wody - poczytaj bo przyda się do wszystkich twoich zbiorników.

powodzenia i witamy na pokładzie.

O obsadzie to ci inni napiszą  ile i do jakiego  minimum baniaka - demasoni  by ci się nie pozabijały.

Opublikowano (edytowane)

Witamy Aneto na forum :D

Zbiornik jest jak na początek Malawi dobry, ale jak u nas zagościsz na poważnie zapragniesz większy, ale to już na przyszłość. 

Wstępnie co do obsady to mogę udzielić rady, że Red red i Demasoni to dosyć agresywne ryby i mogą mieć konflikt ze sobą. Dodatkowo dochodzi do Demasoni, że jest rybą delikatną i trzeba uważać na karmienie i posiada dużą agresywność wewnątrz gatunkową, przez co może dojść do zgonów. 

Jeśli chcesz otrzymać dokładne informacje jakie ryby chcesz lub możesz trzymać, załóż temat w odpowiednim dziale. 

Edytowane przez AndrzejWalb
Opublikowano

Chciałam w miarę szybko wystartować dlatego pytałam o wodę, ale jeżeli tak lepiej to będzie kranówka :).

Piasku ze starego akwarium nie mogę wykorzystać, bo nie jest go na tyle żeby jeszcze ujmować. Poza tym chyba jest za drobny.

Czyli jednak sam eheim nie wystarczy...Akwarium ma być widoczne z każdej strony i zależało mi na jak najmniejszej ilości rur ale jeśli trzeba....;)

Ok założę temat o obsadzie w odpowiednim dziale:)

 

Opublikowano
8 minut temu, Anusia napisał:

Chciałam w miarę szybko wystartować dlatego pytałam o wodę, ale jeżeli tak lepiej to będzie kranówka :).

Piasku ze starego akwarium nie mogę wykorzystać, bo nie jest go na tyle żeby jeszcze ujmować. Poza tym chyba jest za drobny.

Czyli jednak sam eheim nie wystarczy...Akwarium ma być widoczne z każdej strony i zależało mi na jak najmniejszej ilości rur ale jeśli trzeba....;)

Od razu masz wystartowane jak przeniesiesz cały kubeł. Warunek - jak kubeł ma stać i czekać na nowy aranż to go otwórz nie wylewaj wody i zdejmij głowicę by tlen docierał do złóż - tak może czekać nawet kilka tygodni - pierwsze uruchomienie potem to pierwsza woda do wiadra a nie do akwarium.

Ehiem 2226 ma pompę 950l/h więc na pusto sika ok  650-700l/h - to wystarcza aż nadto na biologię ale na filtrację mechaniczną za mało.

Jeśli to ma być akwarium widoczne z każdej strony to odpada AqC2000 z gąbką -  wtedy opcja drugiego kubła np HW304A 2000l/h ale różne opinie o nim są.

Droga ale spełniająca twoje oczekiwania jest opcja - sprzedać Eheima a kupić Fluval FX5 /6 i przełożyć do niego tą ceramikę .

Masz i biologa i mechanika i mało rurek w akwarium - tylko ta cena.

Opublikowano

Fluval byłby super, ale cena dla mnie na tę chwilę, zaporowa.

No nic trzeba poszukać mechanika:).

Eheim cały czas będzie pracował, więc spoko:e_biggrin:.

Dzięki za podpowiedzi;)

Opublikowano

Witaj na forum!

Praktycznie wszystko tobie napisali koledzy ale jeszcze coś skrobnę ;) 

1 godzinę temu, Anusia napisał:

Aaaa jeszcze jedno...czy mogę do tej obsady dodać zbrojniki?

Niestety nie wskazane jest trzymanie z pyszczakami zbrojników jak i innych ryb z poza naszego biotopu z uwagi na całkiem inne parametry wody oraz temperament zachowania,dietę itp...

Opublikowano

Ok, pytam bo ostatnio kupowałam zbrojniki od kogoś, kto właśnie miał malawi a w nim zbrojniki....Też mi to jakoś nie pasowało ale wolałam się upewnić:).

 

Przepraszam z namieszaniem w zamieszczaniu wątków.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mało prawdopodobne żeby rura spustowa i rewizja się zapchała przy prawidłowej konstrukcij komina.😀
    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Witajcie.  jak rozwiązać taki przypadek.  gdy zatkają się rurą spustowa i rewizja spadająca woda do sumpa nie poleci. Mam w ostatniej komorze sumpa pompę i dolewkę z kranu na elektrozaworze. W takim przypadku woda z ostatniej komory cała poleci do Akwa i przeleje zbiornik a dodatkowo czujnik z dolewki będzie cały czas dolewać wodę do komory a pompa dalej będzie przelewać Akwa.  macie jakiś pomysł jak taki przypadek rozwiązać ?
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.