Skocz do zawartości

Czy to już czas na Purolite i inne wynlazki?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
16 minut temu, deccorativo napisał:

jeszcze piana na powierzchni wody a ty już cuda na kiju wydziwiasz.

To bąbelki powietrza.

 

16 minut temu, deccorativo napisał:

Najpierw wytłumacz co to za czarna gąbka w rogu na samej górze bo pompy nie widzę i co w biologu siedzi bu tu nie widzę gąbki na zasysie by g.. i wkrótce narybek w tym biologu się nie zadomowił. Jest jakiś prefiltr ? - przecież nie będę ponownie czytał wszystkich twoich tematów.

Ta bardzo drobna gąbka w rogu służy jako prefiltr do filtra biologicznego. Taflą wody rusza wylot z biologa. W biologu siedzi 1.5 litra ceramiki Aquaela - Bioceramax 1200 oraz 1600.

Czarna rurka wlotowa bez prefiltra (była bo już jej nie ma) to nic innego jak wlot do mechanika HW-304a. Obecnie tak jak napisałem w pierwszym poście mam Aquaela 1500 z watą.

16 minut temu, deccorativo napisał:

widzę film bakteryjny na lustrze i nieco mętną wodę - to się dopiero wszystko dostosowuje do obsady .

W związku z mętnością stworzyłem ten temat.

@deccorativo nie wiem czy tym wpisem sobie jaja robisz ale ja ten temat założyłem na poważnie i też chciałbym uzyskać poważne odpowiedzi. Problemem dla mnie jest mętna woda dlatego też pytam co zastosować.

6 minut temu, AndrzejWalb napisał:

..tutaj masz konkretną odpowiedź ( w wynikach). Teraz niech akwa pracuje , niech się woda filtruje ,niech ryby robią swoją robotę, niech zbiornik dojrzewa. Jak NO3 wzrośnie powyżej 20 i nie pomogą podmiany wtedy stosuj " wynalazki". Wcześniej nie ma sensu....Oczywiście te 20 nie jest magiczną granicą.

A masz jakieś rady, sugestie w związku Aquaszutem? Czy spróbować na kilka dni wrzucić do tego kubka trochę chociaż węgla i zobaczyć czy zda egzamin? Tylko nie wiem czy wewnętrzny to dobry pomysł jako pompka do takich testów.

To mam pod ręką dlatego wolę spróbować niż niepotrzebnie otwierać kubeł zewnętrzny - biologiczny.

Edytowane przez Gość
Opublikowano
8 minut temu, Jerry_jerry napisał:

A masz jakieś rady, sugestie w związku Aquaszutem? Czy spróbować na kilka dni wrzucić do tego kubka trochę chociaż węgla i zobaczyć czy zda egzamin? Tylko nie wiem czy wewnętrzny to dobry pomysł jako pompka do takich testów.

...ja na tę chwilę wstrzymałbym się z czymkolwiek.  Niech filtry pracują , niech ryby robią swoje i niech akwa dojrzewa, rób podmiany.  Zbiornik ma parę dni z dojazdem to daj jemu czas a wszystko się poukłada. Jak nie to wtedy będziemy myśleć...teraz tylko obserwuj:)

  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

Ja osobiście też bym się wstrzymał. Miałem też lekko mętną na początku. Po podmiankach samo przeszło. Co ile planujesz podmianę wody, co tydzień i ile?

Tak jak pisał @AndrzejWalb - niech pracują filtry.

Edytowane przez jello
Opublikowano
31 minut temu, deccorativo napisał:

A ten pokarm czosnkowy to jak często dajesz?

Tropical D-allio daję raz w tygodniu (sobota) z rana.

Dziękuję wszystkim za rady. :)

1 minutę temu, jello napisał:

Co ile planujesz podmianę wody, co tydzień i ile?

Na razie nie robię podmian (ze względu na niskie NO3) a jedynie dolewam odparowaną wodę.

Opublikowano
28 minut temu, Jerry_jerry napisał:

W związku z mętnością stworzyłem ten temat.

@deccorativo nie wiem czy tym wpisem sobie jaja robisz ale ja ten temat założyłem na poważnie i też chciałbym uzyskać poważne odpowiedzi. Problemem dla mnie jest mętna woda dlatego też pytam co zastosować.

Kolego tak jestem daleki od robienia sobie jaj z tematu jak jego tytuł jest daleki od mętności o którą się przypadkowo dowiedziałem że się rozchodzi a nie o Purolite.

Zacząłeś od d.. strony  ale przynajmniej wiem co tam teraz siedzi i o co biega..

Tak jak pisze większość i ja jestem zdania że trzeba poczekać i dać filtracji czas by sama wyklarowała wodę.

Jak po piątej podmianie wody z powodu wysokiego NO3 przekraczającego znacznie 20ppm i dalej będzie mętność to założysz temat o mętności.:D bo Purolite służy do klarowania wody czyli usuwania humusu z DOC co objawia się  zółtawo - brązowym kolorem wody . Do usuwania drobin dających mleczność służą gęste gąbki, wata  i/lub w połaczeniu z chemicznymi koagulatorami - ale na to za wcześnie.

 

.

 

Opublikowano (edytowane)

Purolite, Purigen czy też węgiel, usuwają między innymi zażółcenie wody co u ciebie jeszcze nie występuje, dodatkowo działają jak filtr mechaniczny (podobnie jak gęsta gąbka) . Na tym etapie możesz do tego aquaszuta dać watę i niech sobie filtruje, może pozbiera te drobiny nieco szybciej niż pozostała filtracja.

Edytowane przez eljot
Opublikowano

Dobra. W takim razie czekam i kontroluje sytuacje. 

Wieczorem założę Aquaszuta z wata w środku. Zobaczymy czy po kilku dniach będzie poprawa.

Tym czasem dziękuję za porady i pozdrawiam. :cool:

Opublikowano

Ponieważ w podobnym czasie uruchamialiśmy nasze baniaki to i ja podpowiem, że u mnie pomogła podwójna watolina w prefiltrze (2 krążki watoliny po 10mm grubości każdy) + jeden krążek watoliny gr. 10mm do biologa HW302 i w mig uporałem się z niewystarczającą klarownością wody. Aktualnie wodę mam czyściutką, bez drobinek, bez zmętnień itp. 
Jak to mówi kol. @deccorativo - ryby lewitują ;)
Co więcej, sik z biologa ustawiłem tak, aby dość mocno łamał mi taflę wody, dzięki czemu nie mam filmu bakteryjnego. 
 

Opublikowano

Co do filmu to dodam, że jeśli komuś nie przeszkadza pluskanie wody, wystarczy dać wylot lekko nad taflę i problemy z filmem znikną (nie musi być duży sik ;)).

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.