Skocz do zawartości

Czy to już czas na Purolite i inne wynlazki?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

No właśnie tak jak w tytule. Czy to już czas abym zaczął działać specyfikami? Poniżej zamieszczam zdjęcia jak wygląda woda patrząc na akwarium z boku. Brak przejrzystości. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że moja biologia jest jeszcze świeża ale brak kryształu może denerwować.

1. Zarybienie - 6 czerwca;

2. Filtracja - mechanik Aquael 1500 z watą, biolog Eheim 2215 z ok. 1,5 litra Bioceramaxu 1200 i 1600, cyrkulator Tunze 6015;

3. Pokarm - OSI plus czosnkowy Tropical;

4. Parametry wody - NH4 (<0,05), NO2 (<0,01), NO3 (5);

Zastanawiam się czy do biologa wrzucić trochę Purolitea lub rozpocząć od Seachem Stability tudzież coś mocniejszego Microbe-Lift Clarifier.

A może jeszcze się wstrzymać i czekać aż biologia sama sobie z tym problemem poradzi.

Cóż począć? Poradźcie coś. :)

 

Woda_1.jpg

Woda_2.jpg

Woda_3.jpg

Woda_4.jpg

Edytowane przez Gość
Opublikowano

@Jerry_jerry głównym zadaniem purolite jest zbijanie azotanów, a nie krystalizacja wody. Oczywiście krystalizuje on wodę i to jak piszą koledzy na forum - całkiem nieźle, ale wg mnie masz za niskie azotany aby już wykorzystać purolite. Zbijesz je praktycznie do 0 i może pojawić się problem sinic.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
5 minut temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Purigen seachem możesz wrzucić .ja mialem u siebie woda kryształ

Purigen robi to samo tylko jest droższy. Specjalnie pytałem o Purolite ponieważ tego jeszcze trochę mam - zostało mi po zakupie do budowy ustrojstwa.

Opublikowano (edytowane)

Purigen też zbija azotany. Myślę, że powinien się wypowiedzieć jeszcze ktoś z większym doświadczeniem, aby Ci szerzej doradzić. Pozwolę sobie przywołać kolegów: @deccorativo, @egon44

Edytowane przez jello
Opublikowano (edytowane)

Przy tak niskim N03 obawiałbym się puriotę. Ew. możesz wsadzić węgiel, koszt parę zł.

 

P.S przy tak świeżym akwarium nie wiem czy to nie byłby najlepszy pomysł.

Edytowane przez MDRAGON87
Opublikowano (edytowane)

A czy ktoś stosował purolite lub purigen w filtrze wewnętrznym? Mam nieużywany taki oto filtr:

http://www.plantica.pl/produkty/filtracja/filtry-akwariowe/wewnetrzne/aquaszut-turbo-750-n-filtr-wewnetrzny-80-200l-7538

Gdybym do tego kubełka wsypał jedno z dwóch mediów to jest szansa, że zadziałają.

Oczywiście gdyby testy wyszły pozytywnie to nic nie stoi na przeszkodzie abym ostatecznie żywicę wrzucił do zewnętrznego biologa.

Dzisiaj podjadę i zakupię Seachema Stability. Jeżeli nie zadziała to zawsze będę miał go pod ręką - podmiany wody, zachwianie biologii etc.

I jeszcze pytanie o węgiel. To dobra propozycja? Również jest w stanie wykrystalizować wodę? I tak samo jak w przypadku żywic. Może być umieszczony w filtrze wewnętrznym?

Edytowane przez Gość
Opublikowano

Kolego na razie masz tak świeży baniak jak świeżo malowana ławka w parku z której zerwano kartę z ostrzeżeniem - to samo ten twój baniak -  usiadz na d... i poczekaj nieco a skutek zobaczysz :lol:.

Co ty taki niecierpliwy - jeszcze piana na powierzchni wody a ty już cuda na kiju wydziwiasz.

Najpierw wytłumacz co to za czarna gąbka w rogu na samej górze bo pompy nie widzę i co w biologu siedzi bu tu nie widzę gąbki na zasysie by g.. i wkrótce narybek w tym biologu się nie zadomowił. Jest jakiś prefiltr ? - przecież nie będę ponownie czytał wszystkich twoich tematów.

Stability możesz dać ale widzę film bakteryjny na lustrze i nieco mętną wodę - to się dopiero wszystko dostosowuje do obsady .

Purolite dasz jak NO3 pokona 20ppm .

Węgiel, Stability, Clarifier możesz dać albo i nie - pomoże albo i nie pomoże :D - więc twoja wola.

A ten pokarm czosnkowy to jak często dajesz? - zadaję pytanie by choć na chwilę oderwać cię od wody.

 

Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, Jerry_jerry napisał:

4. Parametry wody - NH4 (<0,05), NO2 (<0,01), NO3 (5);

..tutaj masz konkretną odpowiedź ( w wynikach). Teraz niech akwa pracuje , niech się woda filtruje ,niech ryby robią swoją robotę, niech zbiornik dojrzewa. Jak NO3 wzrośnie powyżej 20 i nie pomogą podmiany wtedy stosuj " wynalazki". Wcześniej nie ma sensu....Oczywiście te 20 nie jest magiczną granicą.

Edytowane przez AndrzejWalb
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.