Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam wszystkich.

Chciałbym znać wasze zdanie na temat tak umieszczonego narurowca jak na rysunku poniżej. Jest to wymuszone tym, że muszę mieć miejsce pod akwarium jako szafka dla żony. Natomiast mam trochę miejsca z boku (taki układ mebli kuchni z salonem). Rysunek to prowizorka aby tylko pokazać o co mi chodzi. Chciałbym jescze tam dodać 2 korpusy na purolait. Może ktoś ma podobne rozwiązanie i podzieli się spostrzeżeniami. Jak myślicie będzie ok? Osobiście martwię się trochę czy przepływ jakoś mocno nie spadnie w tym układzie.

Ps. Zapomniałem dodać,  że drugą część filtracji będzie stanowić jeszcze kaseciak po przeciwnej stronie. Sam taki narurowiec mógłby nie ogarnąć filtracji.

narurowiec.png

Edytowane przez L.A.J.O.N.
Opublikowano

Rozważ umieszczenie kasety po tej samej stronie co narurowiec. W kasecie tylko gąbka, grzałka oraz rura zasysająca. Dzięki temu masz wolne trzy korpusy. Jeden nawet możesz użyć pod biologię, myślę, że w takim litrażu 4 korpusy z biologią spokojnie wystarczą.
Jeśli lekko zwiększysz komorę z zasysem to możesz tam jeszcze umieścić blok z purolite napędzany jakąś małą, cichą pompką. Albo umieścić je jak planowałeś, na odejściu w dwóch korpusach.
Wg mnie zalety:
- łatwość wyjmowania gąbki do czyszczenia.
- pompa zawsze chodzi na maks mocy, nie dławią jej brudne mechaniki. Zresztą, bardziej przystosowana jest do pchania wody niż jej zasysania.
- cisza dzięki pompie CO
- dzięki biologii w korpusach sama kaseta może mieć kompaktowe rozmiary.
Wady:
- trochę syfu z gąbki wpadnie do akwa przy jej wyjmowaniu ale raczej nie stanowi to problemu.

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Dla mnie trochę bez sensu jest łączenie tych dwóch filtracji a opcja, że kaseciak ma być prefiltrem do narurowca ma tą wadę o której napisał iquitos68 . IMHO zarówno narurowiec jak i kaseciak poradzi sobie z biologią (ona jest również w baniaku), oczywiście gdy nie zrobimy zupy rybnej ;).

Opublikowano

Musiałbyś naprawdę długo nie czyścić gąbki, żeby się zapowietrzyła, przecież zasys będzie jeszcze niżej niż w obecnych kaseciakach są pompy :) Zresztą, trzeba by zapytać osoby, które mają już takie rozwiązanie :)

Jedyną poważną wadą narurowca i to DLA MNIE jest konieczność stawiania miski i odkręcania co tydzień/dwa trzech korpusów. Teraz, przy kasecie, podstawiam miskę, szybko wyjmuję gąbkę i wkładam ją do naczynia i mogę spokojnie iść czyścić.
Ale co kto woli, ja tylko daję pod rozwagę, nie mam zamiaru przekonywać kolegi na siłę ;)

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Fakt zasys można dać na sam spód kasety tylko po kiego skoro celem narurowca jest wyciągniecie g.... poza akwa po czym wywalenia go czy to do kosza (sznurki, wata), czy to do kanalizacji (gąbki). W akawa jedna rurka bez jakichkolwiek prefiltrów. Co do misek to mnie wystarczy szmatka ;). Nie namawiam autora do tego czy tamtego rozwiązania tylko sugeruję, że łączenie dwóch systemów w tym wypadku jest IMHO zbędne.

Opublikowano

1500l to nie tak mało i trochę się obawiam o czyszczenie też mechaniczne. Wymiary akwarium to 320x70x70 więc chciałem dać z jednej strony zasys narurowca a z drugiej kasetę. Dleczego tak? Ponieważ chcę aby kaseta pełniła też rolę skimmera. Pzy okazji wyłapała by część gówien. Jedna strona akwarium będzie miała wystrój mocno skalisty więc jeden zasys narurowca hmmm- może być ciężko. Kaseta na małej pompce i narurowiec na 3 biegu wydaję się odpowiednie. Kaseta jako prefiltr jakoś do mnie nie przemawia. 

Podpowiedzcie taki układ jak rozrysowałem - nie spadnie mocno przepływ, bo będzie tam trochę kolanek? Chciałem , 3 mechaniki, 3 x biologia i 2 korpusy jakoś zmieścic do purolaitu.

Śpiochu korpusy mechaniczne były by na wysokości około 1 metra więc czyszczenie nie było by tak uciążliwe. Mam teraz pod akwarium 4szt. jako prefiltry i powiem szczerze, że tu jest niewygoda bo jest ciasno. Jeśli zrobię tak jak narysowałem to biorę krzesełko, siadam wygodnie i wymianka owaty to już pzyjemność. Spokojnie można przy tym pić piwko :).

Teraz mam problemy z filmem bakteryjnym, że skimmer ledwo ogarnia więc kaseta z tą funkcją "by decco" wydaje mi się dobrym pomysłem. Zawsze będzie tam miejsce na jakieś złoże jakby co.  

Opublikowano

To zrób mechanika na narurowcu + purolite na bypasie (dwa zasysy i dwa wyjścia), mniej o 3 korpusy więc mniejsze opory a w kaseciaka wpakuj biologię i prefiltr z gąbki. 

Opublikowano

Jako posiadacz obu typów filtracji (kaseciak i narurowiec) zdecydowanie polecam Ci zrobienie narurowca tak jak narysowałeś + dobry falownik. Zapewniam Cię, że ogarnie i biologię i mechaniczne oczyszczanie. Jeśli jednak po drodze wyszłyby jakieś problemy to zawsze możesz dołożyć kaseciaka. Skup się teraz na narurowcu bo układ jaki masz w niczym nie przeszkadza.

Co mogę zasugerować przy Twoim narurowcu to zrób jeden zawór zamykający zasys wody (jeden zawór na 3 korpusy), zrób kran spustowy przed pompą, daj zawór za pompą, przed biologią jeden zawór (zamykający 3 korpusy), za biologią zawór. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo miejsca jak i grosza na zaworach. U mnie taki układ sprawdza się świetnie. Wyłączam pompę, zamykam zawór przed sekcją mechaniczną, zamykam zawór za pompą (przed biologią), odkręcam kranik spustowy i spuszczam wodę z sekcji mechanicznej, wymieniam wkłady, odkręcam zawór przed sekcją mechaniczną, całe powietrze wylatuje zaworem przed pompą, gdy zaczyna lecieć woda bez powietrza zakręcam zawór spustowy i odkręcam zawór przed biologią. Włączam pompę i ani śladu zapowietrzania pompy. 

Opublikowano

Może zacznij od poziomu siarczanów w twojej kranówie by się nie okazało że jak już to wszystko skleisz wg słusznych podpowiedzi Seby to Purolite nie będzie ci działało i piękna acz kosztowna instalacja tak nie za zbytnio działa i nic z tym już nie da się zrobić .;) są już tacy na forum.:(

Jeśli już zdecydowałeś się na połączenie kaseciaka z narurowcem to rób w wersji @spiochu czyli nie jakieś mini pseudo kaseciaki jako skimmer ale  solidna kaseta z  komorą śmieciową 1-2 cm z regulacją w dnie z mega skimmerem  , za tym gąbka ppi45 o wymiarach  25 x 60 cm gruba 5cm co da powierzchnię zbierania g... 1500cm2 więc jak na prawdziwego hamburga do baniaka 1500l przystało za tym wsuwana przegroda  i komora 7,5 litra dla  złóż i zasysu  do pompy CO która będzie pod wzmocnieniem wzdłużnym o szerokości 5cm i długości 25cm  a w niej rura ssąca pompy CO oraz dwie grzałki po 300W jakby była taka potrzeba a w siatkach 4l ceramiki bo tyle trzeba do 1500l + 3l TMBT + baypass na wężyku osmozy z Purolite na bloku leżącym na wzmocnieniu wzdłużnym do klarowania wody. Wtedy po pompie CO tylko kran spustu i nalewania wody  i  rura prosto do baniaka. Zobacz ile kolanek, korpusów, zaworów mniej, a formatki na kasetę ok 50 zł kosztują w płyty.fabertec.pl

kaseta będzie gruba na 13cm ( jak planujesz tło 3D to w ogóle nie będzie wystawać z tła) , długa na 25cm i wysoka 60cm bo baniak 70cm

Ja robię jeszcze inaczej:D - już kupiłem pompę IBO Beta 25/60 oraz dwa słoje do wina 8 litrów każdy a mogłem dać 13 abo i 23 litry także.

Jak skończę i sprawdzę w działaniu taki narurowiec na pompie CO i dwu balonach do wina to opiszę.  Planuję że w baniaku będzie tylko zasys i powrót  wody z pompy CO i nikt mi nie zarzuci że jest jakaś cegła w baniaku.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.