Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Ja informacyjnie skoro jesteśmy w temacie kosztów wklejam ile wyszły mnie rury, kształtki i klej  do budowy systemu na elementach 1". Szukałem najtaniej po sieci- gdybym zrezygnował z czwórników i dał w to miejsce 2 trójniki wyszłoby na pewno trochę taniej. Rury 1" zużyłem tylko 2szt.

Do tego pompa około 250, korpusy około 150, 2 zawory 1" i 1 1/2" na allegro koło 50zł. Myślę, że zamknąłem się w 800zł, nie licząc biologii itp wkładów- tutaj ceny są już rozbieżne, ale niekoniecznie trzeba kupować matrix.

Przechwytywanie.JPG.871ea68776421d43fa4c65498270c20c.JPG

 

U mnie przy 1 korpusie z purolite podmieniam wodę co miesiąc, czasem 1,5, a NO3 oscyluje wtedy w granicach 30-40mg/l (było tak przynajmniej, kiedy miałem około 40 ryb wielkości 10-15cm).

Sam nie wiem, czy purolite absorbuje mi te azotany, ale na pewno extra krystalizuje wodę.

Nie badałem wody po podmianie, ani na wylocie z puro- muszę to zrobić... Kranówka ma chyba koło 10-15mg/l

Dzisiaj przysłali mi informację odnośnie ilości siarczanów w wodzie wodociągowej w moim miejscu zamieszkania- wcześniej na stronie takiej informacji nie znalazłem, i wynosi ona 61,1 mg/l  więc chyba puro powinno działać lepiej...

Edytowane przez bakus_44
Opublikowano (edytowane)
51 minut temu, kwiq napisał:

Dzięki, o ile byłem pewny jak budować to teraz już nie mam żadnej pewności :)

Ciesze się że pomogłem :P

Ja radziłem dawać 3 korpusy pównolegle, zamiast 4 po 2 szeregowo- sam żałuję, że tak nie zrobiłem- bo w połączeniu w szereg strasznie tłumią przepływ. Gdy wiadmo że puro będzie działało to chyba najlepsze rozwiązanie, ewentualnie można dać 4ta nitke na bybass, do ewentualnej regulacji przepływu- dla wyznawców teorii lepszej efektywności powolnego przeplywu przez złoże- który po otwarciu powinien zwiększyć ogólny przepływ, kosztem zmniejszenia go przez biologię. Chociaż przy 3 korpusach równolegle może już nie być takiej różnicy, to dla zaspokojenia ciekawości i sprawdzenia jak bardzo biologia tłumi przepływ taki bypass gdyby się zmieścił bym zrobił.

Sprawa komplikuje się, gdy nie wiadomo czy purolite zadziała- wtedy chyba mój projekt byłby odpowiedniejszy z racji większego przepływu przez pojedyńczy korpus (1/3 z fabrycznych 3000l/h ponoć nie wystarczy do wystartowanie TNBT, 1/2 już powinna dać radę) oraz ogólnie większej ilości korpusów.....

 

Edytowane przez bakus_44
  • Dziękuję 2
Opublikowano

Ja osobiście optowałem dokładnie za takim projektem:

ff77da0b9947ff7a.jpg

Tylko przy sekcji chemicznej dałbym jeden zawór (czarny "x"). Tylko mi namieszaliście trochu tymi baypasami. Całość na układzie 1'' oraz pompie 25/60.

 

 

Opublikowano
12 minut temu, kwiq napisał:

Ja osobiście optowałem dokładnie za takim projektem

 

Gdyby purolite działało to jest to IMO najlepsze rozwiązanie. Niepotrzebnie tylko tyle zaworów, ale skoro nie masz na co pieniędzy wydawać, a liczy się dla Ciebie każda kropla wylana przy zmianie wkładów to projekt jest jak najbardziej ok.

Opublikowano
Teraz, kwiq napisał:

U mnie akurat działa bo już od ponad pół roku stosuje i mam NO3 w baniaku na poziomie 1-5ppm.

No to super, rób 3+3- będziesz zadowolony, a jak chcesz zaoszczędzić to wystarcza zawory tak jak mam ja i korpusy z puro szeregowo. Bypass przy biologii nie jest konieczny.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.