Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie.

Baniak zamówiony, filtracja już prawie wybrana więc przyszedł czas na dobór obsady. Co proponujecie do takiego baniaczka??

Mam w 240 pływające Socolofi i Maingano. Chciałbym żeby one się znalazły w nowym baniaczku. Bardzo mi się też podoba  M. zebra chilumba maison Reef i też chciałbym żeby u mnie pływała.

A poza tym to chciałbym jeszcze coś żółtego, czerwonego i kolorowego :) Jest jeszcze opcja taka, że jak by mi się udało sprzedać Socolofii to zamienił bym na Acei.

Trochę zamieszałem ale jak by ktoś podał jakieś przykładowe obsady to byłbym bardzo wdzięczny.

 

  • MatiK zmienił(a) tytuł na Obsada Mbuna do 1400l (250x80x70)
Opublikowano

Witaj!

Baniak konkretny. Wielu poszło by przy tach gabarytach w predatory lub przynajmniej w non-mbunę, ale i duże stado mbuny będzie cieszyć oko?. 

Jeśli pozbędziesz się socolofi i zamienisz je na duże stado acei, będzie więcej możliwości pod względem diety.

Pomyśl może w ten sposób, by nie było aż tak czerwono, kolorowo itd, bo czasem co za dużo to nie zdrowo. 

Ja proponuje duże stado acei na początek ok 15szt. Do tego te maingano, które masz i dokupuć jeszcze, żeby było wielosamcowo, bo te ryby lubią się torturować ;-) i dokładamy jeszcze do nich  Maisona. Miejsca w baniaku będzie jeszcze sporo na inne gatunki. Zobacz w galerii, pogrzeb na necie na Cichlid Profiles lub Malawi Dream i daj znać, co Ci się podoba. Resztę się poukłada. 

Te ryby, od których zaczeliśmy są wszystkożerne, więc masz więcej możliwości w doborze obsady. 

Opublikowano

Zastanawiam się ile gatunków w takim litrażu może być. Załóżmy, że Acei będzie sobie pływało w toni ok 15-18 szt, Maingano przy dnie ok 15 szt, Maison Reef chciałbym harem 1+4 a może udało by się 2+6. Te 3 gatunki to raczej pewniaki choć wolał bym żeby przy dnie Demasoni pływały ale z nimi ciężko dobrać fajne obsady. Może Auratus też mi się podoba następnie Labidochromis caerueus ok 15 szt, Red red 2+8 no i może Labeotropheus simoneae red u stana pływa bądź pływał taki okaz ale nigdzie nie mogę o nim poczytać w języku polskim i ciekawe czy w hodowlach występuje. Podsumujmy:

Acei 15-18
Maingano 8 15
Maison 5? 8?
Auratus ok 10-12
Yellow 15-18
Red red 10
Kulfon ok 6-8

Łącznie 69 - 82 sztuki

Dużo mało? nie wiem może ktoś podpowie? Teraz mam 240l i pływa 19 szt. Analogicznie 6 razy większy zbiornik 6 razy więcej ryb ale jak to będzie w praktyce?

 

Opublikowano

Wszystko jest możliwe, ale po pierwsze, musisz dopasować dietę (yellow vs nochal), po drugie, wystrój...aranżacja może zdecydować o zachowaniach ryb. Przelicznik tu się nie sprawdzi. Ryby też potrafią mieć swoje indywidualne charakterki.

Opublikowano
8 godzin temu, pozner napisał:

Wszystko jest możliwe, ale po pierwsze, musisz dopasować dietę (yellow vs nochal), po drugie, wystrój...aranżacja może zdecydować o zachowaniach ryb. Przelicznik tu się nie sprawdzi. Ryby też potrafią mieć swoje indywidualne charakterki.

Krzysiu zbiornik ma potencjał zaproponuj mix mbuny z non mbuną. Warto wykorzystać takie wymiary. Ja tam z non mbuny jestem cienki jak dupa węża, ale propozycja jest taka

Yellow

Acei

Protomelas Taeniolatus Namalenje

Protomelas sp steveni Taiwan 

Otopharynx lithobates Domwe

Astotilapia Caliptera

Copidochromis Borley Kadango

Placidochromis Phenochilus Tanzania

Maingano 

Socolofi 

Teraz to poukładać dietetycznie i może wyjść fajny zbiornik. 

Opublikowano
2 godziny temu, Mortis napisał:

Krzysiu zbiornik ma potencjał zaproponuj mix mbuny z non mbuną. Warto wykorzystać takie wymiary. Ja tam z non mbuny jestem cienki jak dupa węża, ale propozycja jest taka

Potencjał jest. Widzę, że połączyłbyś mbunę z tą bardziej roślinną non-mbuną.  Ja bym poszedł w połączenie non-mbuny z mięsolubną częścią mbuny. Tak na szybko to może mdoka, yellow, Labidochromis chisumulae. Trochę jest tych mbuniaków mięsożernych. Nie mogą być to tylko te duże gatunki, bo spacyfikują non-mbunę.

Opublikowano

Acei yellowki i Maison to są pewniaki! Od czasu zabawy z Malawi Maison był moim marzeniem i teraz go zrealizuje. Chciałbym do tego zestawu dołożyć fajną obsadę która będzie roślinożerna bo akwarium od czasu do czasu będzie zostawało bez mojej opieki więc karmienie musi wyglądać tak: (nasyp rano i wieczorem troszkę spiruliny). Na pewno pływają u was świetne rybki i coś mi zaproponujecie. Chciałbym też aby pływał u mnie chociaż 1 gatunek który osiąga 16-20 cm.

Opublikowano

Jeśli chcesz mbunę to proponuję

Maison Reef 

Acei

Labeotropheus 

Yellow

Petrotilapia yellow chin

Red Red 

Maingano

Najmniejszy to Maingano, ale niezła z niego torpeda więc powinien dać sobie radę. Zakup ryby w ilości po 8/10 sztuk, potem redukcja, skład Acei to z 10 szt. Yellow jest taki trochę mięsożerny,  ale można go trochę podchodować i na roślinach. 

Opublikowano
Godzinę temu, Mortis napisał:

Jeśli chcesz mbunę to proponuję

Maison Reef 

Acei

Labeotropheus 

Yellow

Petrotilapia yellow chin

Red Red 

Maingano

Najmniejszy to Maingano, ale niezła z niego torpeda więc powinien dać sobie radę. Zakup ryby w ilości po 8/10 sztuk, potem redukcja, skład Acei to z 10 szt. Yellow jest taki trochę mięsożerny,  ale można go trochę podchodować i na roślinach. 

Ta opcja mi się bardzo podoba poza Petrotilapia yellow chin, jakoś nie przemawia do mnie i zastanawiam się jeszcze czy nie za mało niebieskiego koloru?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.