Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam serdecznie.

Jestem początkującym fanem akwarystyki i również tego forum ze względu na fantastyczne pomysły jakimi się tu Państwo dzielicie.Sprawiłem sobie małe akwarium o wym 120x40x40 192l.Ma to być zbiornik z rybami z Tanganiki.Będzie ich niewiele ok 6-8 szt o wymiarach od ok 4 do 8cm ze względu na niewielkie gabaryty akwarium.Przeglądając internet trafiłem na państwa forum i wątki na temat filtra kasetowego który  z miejsca mnie zaintrygował.Jestem pełen podziwu ile pracy  i czasu włożyliście w dopracowanie tego zagadnienia a i nie tylko tego(ukłony w stronę pana Deccorativo).Przebrnąłem przez wiele wpisów na forum dotyczących tego tematu i powoli tracę wzrok od wpatrywania się w monitor komputera a chciałbym jeszcze pocieszyć się widokiem ryb.stąd też wielka prośba o pomoc w projektowaniu kaseciaka do mojego akwarium.

Myślałem o tym żeby do filtra zastosować pompę Hydor Pico  Evo Mag 1200l/h zależy mi na niskim poborze prądu stąd ten wybór.Drugą kwestią jest  zastosowanie najmniejszych możliwych wymiarów na szerokość,długość  a wysokość może być maxymalną wysokością akwa,aby filter nie zajmował dużo miejsca na dnie w i tak już niewielkim akwarium.Zamiarem moim było umieszczenie go po prawej stronie tylnej szyby akwarium wzdłuż niej montując go wraz z tłem z czarnego pvc 3mm umieszczonym wewnątrz,(dodam że nie mam wzmocnień u góry).Planowałem zamontować go tak aby wygłądał jakby stał na piasku (warstwa ok 5cm )lub na jakichś kamieniach ustawionych na zabezpieczającej płycie pvc 3mm lub po prostu zrobić filtr o wysokości równej wysokości akwarium z wlotem wody na odpowiednim poziomie tak żeby piach nie dostawał się do środka.I szczerze mówiąc ta ostatnia opcja najbardziej by mi pasowała biorąc pod uwagę że chciałbym aby pozostałe gabaryty filtra były jak najmniejsze(w miarę mozliwości).

I tu właśnie nie jestem pewny jakie wymiary filtra i poszczególnych komór mam zastosować i ile i pod jakie media te komory mają być.

Bardzo proszę o sugestie w tym temacie.

Jeżeli filter będzie umiszczony tak jak planowałem to czy wlot wody ma być po lewej stronie filtra (wymiar szerokości filtra)czy może od przodu(wymiar długości).

Grzałka w pierwszej komorze.

Komora filtracji mechanicznej jako druga

Myślałem raczej aby media filtracji mechanicznej umieszczone były pionowo,podobno gąbka 45ppi 5 cm gr wystarczy.

Następna komora z filtracją biologiczną razem z pompą czy mają być osobne komory?

Jak to wszystko ulokować jakie złoża zastosować?

Może ktoś z szanownych forumowiczów posiada jakieś stare projekty?

Z góry dziękuję za poświęcenie cennego czasu na ewentualną odpowiedź.

Pozdrawiam.Dominik.

 

 

 

 

Edytowane przez AndrzejWalb
Opublikowano

Dobrze trafiłeś "sąsiad" mam projekt takiego bardzo małego kaseciaka, którego możesz jeszcze zmniejszyć bo ja mam wymiar pod pompę Atman 306.

Filtr u mnie pracuje razem z falownikiem JVP 101B  w baniaczku 140x40x50h

Mini kasetka widok ogólny.jpg

Opublikowano

Nie wiadomo czy sąsiad bo raczej wody z Ursynowa bym mu nie życzył.

Bliżej autorowi do mojego niż do twojego - ja mam Tanganikę i 70 szt tropheusów w baniaku 150 x 45x45 i chodzi tam podobny kaseciak tylko na 2x HydorPico1200. + falownik WP25 ale mam wrażenie po pomiarach że ten falownik ma tylko 4000l/h a nie 8000l/h. 23W . Z pomiarów watomierzem wychodzi na maxa 14W więc do 23W mu daleko a siku się nie da zmierzyć w falownikach ale to poboczna sprawa.

Możesz kopiować kasetę Rafała ale bym nieco zmienił wymiary :D i jednak uwzględnił na przyszłość możliwości podmianek tylko raz na miesiąc z 10-20% wody a nie co tydzień.

Klej go od razu jako jedność z tłem pcv w prawym rogu tak by od dna akwarium był 8-10cm  bo dasz 4-5cm piasku i kaseta będzie wisiała nad dnem tworząc grotę 4-5cm a nie stała na piasku czy kamieniu. Przez to nie zmniejsza dna dla ryb ani o centymetr2.

pompa Hydor wejdzie bo ma 4cm ale łapy do środka nie wsadzisz a czasami trzeba, wyjąć złoże do płukania.

dałbym szer z 5,5 cm na 8cm wtedy łapa wejdzie a i blok na fi75 też - masz usuwanie NO3 oraz PO4 oraz klarowanie wody i usuwanie humusu czyli żółtej wody..

komory -

1 śmieciowa 1cm 

2- gąbki 5cm ppi45 szer 8cm wysoka 30-32cm .

3 - grzałki i bloku na Purolite A520E  8cmx9cm

4 - pompy 8cm x 10cm  razem długość kasety wewnątrz 1+0,3+5+9+0,3+10 = 25,6cm

do tego  ruszt wysokości 1cm na to 0,5l lawy wulkanicznej gradacja 2-3cm  na to pompa HydorPico1200 ze zdjętym czerwonym regulatorem , wylot peszelem.

Na tych zasysach przesuwana regulacja do kalibracji kaseciaka z pompą i skimmer nad szczelinami taki 0,5cmx 1,5cm do komory śmieciowej..

do tego falownik Sobo WP300M - cichszy i silniejszy od jvp 101 i wszystko.

powodzenia i witam na pokładzie.

Wpadnij na WDA to ci dam złoże ceramiki dojrzałe po wystawie.:)

 

 

 

 

Opublikowano

Wielkie dzięki za pomoc i dobre chęci.

Przychylam się do Twoich sugestii Deccorativo wykonam filtr według twoich podpowiedzi.

Jeżeli znajdę czas to na pewno zgłoszę się po ceramikę.

A jak się pojawię to na pewno nie z pustymi rękami:D.

Zabieram się do roboty ,bardzo mi panowie pomogliście.

Pozdrawiam .Dzięki.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano
Dnia 4/23/2017 o 13:33, Pleziorro napisał:

Dobrze trafiłeś "sąsiad" mam projekt takiego bardzo małego kaseciaka, którego możesz jeszcze zmniejszyć bo ja mam wymiar pod pompę Atman 306.

Filtr u mnie pracuje razem z falownikiem JVP 101B  w baniaczku 140x40x50h

Mini kasetka widok ogólny.jpg

Witam .Mam pytanie odnośnie budowy kaseciaka przedstawionego na tym obrazku.

Pomiędzy komorą śmieciową a komorą na gąbki nie ma pełnej ściany ,która jest krótsza od góry od całej wysokości kaseciaka  i oddziela je kierując wodę z zasysu od dołu do góry pozwalając,aby woda w następnej komorze spadała na gąbkę od góry w dół po całej jej powierzchni wysokości w kierunku przelotu do kolejnej  komory?

Jeżeli nie ma to ,czy ewentualne zastosowanie skimera jest uzasadnione, i czy  przy takim rozwiązaniu filtracja w tej komorze aby nie będzie pracowała  tylko dolną częścią gąbki, głównie?

Rozumiem że oddzielenie komory gąbki od komory na blok absorbera i grzałkę pełną ścianą jest zbędne?

Niestety nie mam czasu przeglądać całego wątku a jestem laikiem więc z góry dziękuję za odpowiedź na to pytanie będące być może nietrafnym.

Pozdrawiam i trzymam kciuki przy organizowaniu tegorocznej wystawy akwarystycznej. 

Opublikowano

Fizyka pcha wszystkie zanieczyszczenia najpierw na górę gąbki, także pomiędzy komorą śmieciową ~7mm a gąbką są wstawione tylko prowadnice do gąbki które zwężają komorę o ~1cm. Jeśli wyjmiesz gąbkę po tygodniu to wyraźnie widać większość zanieczyszczeń na górze gąbki i troszkę vis a vis otworów wlotowych. Kolejna ściana za gąbką uniemożliwiła by swobodny przepływ wody, więc tam także są prowadnice do gąbki (nieuwzględnione w rysunku), projekt nie przewiduje stosowania bloku z żywicą jonowymienną, więc za gąbką przewidziałem tylko miejsce na grzałkę, po czym jest ściana oddzielająca złoże i pompę, ściana ta powinna być podniesiona około 6cm aby dołem czerpała wodę, którą następnie pompa przeciśnie przez złoże. Złoże u mnie jest na podeście umieszczonym na wysokości 6cm - nad tym otworem w tylnej ścianie. 

Jeśli jesteś z Ursynowa to odpuść sobie Purolite ;) i tak nie będzie działał.  

 

Opublikowano (edytowane)
24 minuty temu, Pleziorro napisał:

Jeśli jesteś z Ursynowa to odpuść sobie Purolite ;) i tak nie będzie działał.  

 

Nawet jeżeli będę miał RO/DI?

A czemu nie działa na wodzie z Ursynowa?

Mieszkam przy dolince na Służewiu to jeszcze chyba Mokoktów lub już Ursynów nie jestem pewien.

Edytowane przez dominelminelli
Opublikowano

Na Ro nie powinno być problemu, woda na Ursynowie ma ogromną ilość siarczanów, które skutecznie blokują pracę żywic pochłaniających No3. W takim razie kasetę musisz poszerzyć do 8cm wewnątrz komór, tak aby weszła Ci rura z żywicą. Na to nie mam już gotowego projektu, będziesz musiał sam się pobawić ;), ale znając budowę i ogólną zasadę działania nie powinno to stanowić problemu. A koszt formatek jest na tyle przystępny, że można spokojnie pierwszy kaseciak potraktować jako próbny... 

Opublikowano (edytowane)
9 godzin temu, Pleziorro napisał:

 

Dzięki za odpowiedź.

Tak zamierzam powiększyć kaseciak do tych 8 cm i zrobić tak jak sugerujesz.Deccorativo już napisał co jak mam zrobić we wcześniejszym poscie.zresztą chyba niepotrzebnie zawracam głowę bo przecierz gdyby było coś nie tak z tym projektem to byście to napisali na samym początku.

Jeszcze jedno pytanie.Czy jesteś w stanie podesłać link lub napisać w którym temacie jest coś o tych siarczanach i wodzie z Ursynowa?

Edytowane przez dominelminelli
Opublikowano

Wydaje mi się, że główne informacje znajdziesz w pierwszym (zaktualizowanym) temacie o Absobrerze azotanów, było to też poruszane w innych tematach ale nie pamiętam w jakich.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.