Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzieki za zwrócenie uwagi. 
Na zdjęciu w poście wyżej sa takie półki odstające od ścianki z łupków - tych półek nie będę robił, bo faktycznie w takim położeniu moga stwarzać zagrożenie dla ryb.
Będę robił płaską ściankę z uwypukleniami i może jakimś efektem 3d.

Opublikowano (edytowane)

Czy macie doświadczenie z którąś z poniższych świetlówek LED:

1.  Aquael 16W Marine LED T8 30W/T5 39W 85-90cm 10000k - morska
https://www.clarias.pl/aquael-16w-marine-led-t8-30wt5-39w-85-90cm-10000k-morska-p-19564.html 

2. Aquael 16W Actinic LED T8 30/T5 39W 85-90cm 20000k - morska
https://www.clarias.pl/aquael-16w-actinic-led-t8-30t5-39w-85-90cm-20000k-morska-p-19567.html 

Pokrywę będę miał rzecz jasna długą na 120cm, więc do środka wejdzie mi świetlówka o maksymalnej długości pewnie nie większej niż 110cm. Bezpiecznie chcę kupić długość 85-90cm. Poniżej zdjęcie pokrywy od spodu z ukazaniem sposobu montażu świetlówek. pokrywa.png.24ece77bd37d193235bec4caa9539a0a.png


Oświetlenie akwarium chcialbym "załatwić" dwiema świetlówkami LED. Mam natomiast problem w ich odpowiednim doborze, stad moje pytanie o w/w produkty.
Chyba, że zamiast świetlówek w/w można zastosować inne? Czytałem post m.in. kol. Egon'a, ale nie znam się na elektryce/elektronice i nie chcę iść w 'samodzielne zrób to sam' w przypadku oświetlenia. Interesują mnie gotowe rozwiązania.
Z góry dziękuję za pomoc.

 

Edytowane przez luck83
Opublikowano

Jeśli musi być gotowiec i to ma być Malawi a nie solniczka z morskimi koralikami to na pewno nie te co wybrałeś  Aquael Marina LEDDY. i Actinic

Jeśli już decydujesz się na te rozwiązanie ale pamiętaj - bez możliwości zrobienia świtu i zmierzchu oraz bez niebieskiego nocnego - a fee kolego.

Kup jedną LEDDY SUNNY + LEDDY PLANT bo COLOR nie robią . Jak nałożysz obie charakterystyki widmowe na siebie - wyjdzie prawie to co my robimy z modułów czyli RGBW albo RGB +W

Opublikowano
23 minuty temu, deccorativo napisał:

Kup jedną LEDDY SUNNY + LEDDY PLANT

Leddy Sunny mam w obecnym baniaku, może uda mi się ją dopasować.
Plant muszę kupić.

Którą w związku z powyższym powinienem dać do przodu, a którą na tył?

Opublikowano (edytowane)

Sam zastanawiam się nad tymi Retrofitami. Są do wyboru 4 rodzaje:

- Sunny - 6500k;

- Plant - 8000k;

- Marine - 10000k;

- Actinic - 20000k;

Ja w swojej pokrywie standardowo miałem dwie sztuki sunny i będę je wymieniał. Barwa 6500k nie odda Tobie kolorów. Zastanawiam się nad 1x Marine i 1x Plant. Nie wiem jaką będziesz miał obsadę ale 10000k ładnie wybarwi niebieskie a np. czerwone lub żółte to już musisz zjechać do 8000k.

Tak jak wspominałem zastanawiam się nad nimi poważnie ale obecnie moim numerem jeden są świetlówki. Wiem, że LEDy dają bliki itp. (chociaż ja w swojej ledowej świetlówce żadnych nie widzę) ale co świetlówka to świetlówka. Mam w planach zakupić:

1x Sylvania Aquastar lub Hagena Power Glo

1x Sylvania Grolux

Dlaczego? Powód jest trywialny. Większa możliwość dobrania tego co nam odpowiada. Niby mam to samo z Retrofitów Aquaela ale sam nie wiem czy to nie pic na wodę z tymi Kelvinami. Można zdecydować się na moduły i ewentualnie sterownik ale cały czas myślę czy właśnie na tym mi zależy. Niby wschody i zachody czyli full wypas ale ja tam wolę włączyć światło i od razu widzieć piękno ryb.

Poniżej masz filmik jak to świeci. Nie są to co prawda retrofity a leddy slim jednak diody podejrzewam te same. Według mnie połączenie tych dwóch modeli bardzo ładnie uwypukla kolory.

No i jeszcze jedna rzecz. Cały czas mnie zastanawia czemu by nie brać przykładu jeśli chodzi o oświetlenie od morszczaków? Przecież tam paleta barw koralowców oraz ryb jest potężna i po dobraniu odpowiedniego oświetlenia pięknie to wszystko wybarwia. W Malawi się utarło, że tak wysokie Kelviny wcale nie są takie super.

I jeszcze wersje 6500k i 8000k.

 

Edytowane przez Gość
Opublikowano (edytowane)
31 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Nie wiem jaką będziesz miał obsadę

Na 100% będę miał:
- Saulosi
- Maingano

Do ostatecznej decyzji zostawiam jeszcze:
- Rdzawe lub Hara.


Tym samym rozważałem właśnie jedno źródło światła o barwie 10000K, ale nie mam pewności co do drugiego źródła, tj. czy barwa 6500K czy jednak postawić na 8000K.

Edytowane przez luck83
Opublikowano (edytowane)

Ja w swoim planuję saulosi i rdzawe dlatego też rozważam dwie opcje:

1. 1x Marine (10 000k) + 1x Plant (8000k)

2. 1x Sylvania Aquastar (10 000k) + 1x Sylvania Grolux (8500k)

10 000k pod samce Saulosi a 8000k ledowe tudzież 8500k świetlówkowe pod samice saulosi oraz rdzawe.

Oba te połączenia są podobne tzn. mają podobne barwy dlatego jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji co wybiorę. Boję się tego co już napisałem czyli nie wiem czy w przypadku ledów liczba Kelvinów nie jest picem i fotomontażem. Próbowałem tam gdzie mieszkam czyli w Gdańsku znaleźć gdzieś w sklepie wersję Marine ale max co mają to wersję Plan. Co prawda mogę zakupić przez internet i w razie czego odesłać ale odsyłam na własny koszt a tego wolę uniknąć. Co innego zakupić przez neta ale wiedzieć co się kupuje bo gdzieś to widziałem na żywo a tak brać w ciemno to trochę strach. zresztą na żywo widziałem Planta i też za wiele nie wiem bo w sklepie tak te różne światła się mieszają, że niewiele można się dowiedzieć. To co miałem w standardzie czyli Sunny też inaczej się prezentowało w akwarystycznym jednak nie miało to dla mnie żadnego znaczenia bo od razu wiedziałem, że to co dostaje w standardzie będę zmieniał na coś pod Malawi.

U mnie baniak dopiero wystartował więc zanim dojrzeje to już coś wykombinuję.:cool:

Edytowane przez Gość
Opublikowano

Napewno tańsza opcja to zrobienie belki samemu z modułów led a to żadna filozofia przykleić moduły do profilu, polutować kabelki i podłączyć do sterownika i zasilacza

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak w temacie kupie Pseudotropheus sp acei Luwala Reef , najlepiej dorosłe osobniki , młodzież też wchodzi w grę. 😀 
    • Dzięki za rozwianie wątpliwości. Cieszy mnie, że zielenice tak wystartowały. Możliwe, że niebawem zamontuje troche mocniejsze światło żeby jeszcze im w tym pomóc. Nie będę przesadzał bo akwarium i tak stoi frontem do okna północnego. Jeśli chodzi o to czemu czekałem rok to po prostu w tamtym roku zrobiłem 3/4 roboty i odsunąłem akwarium na dalszy plan. Musiałem pozałatwiać sprawy i rozwiązać problemy, później sam nie wiem czemu czekałem. Ważne, że w końcu są ryby i wszystko dobrze się kręci
    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.