Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam kolegów,
Powoli mogę przyzwyczajać się do bycia z powrotem akwarystą. Mam 27 lat, mieszkam nieopodal Warszawy. W czasach szkolnych, przeszło 10 lat wstecz, porzuciłem hobby - studia, praca, zmiany miejsc zamieszkania nie szły w parze z hobby. Praca w sklepie zoo była moją pierwszą, choć był to krótki epizod. ;) Teraz mam swoje stałe miejsce i w końcu decydując sam za siebie, aczkolwiek za zgodą w niedługiej przyszłości żony mogę pozwolić sobie na duże akwarium. Takie, o którym zawsze marzyłem jako dziecko ale z wielu względów nie mogłem mieć w tamtym czasie. Malawijskie pielęgnice zawsze były moim celem ale nie podejmowałem się w niewielkim ok 100 l zbiorniku. Dozbrajam się teraz w wiedzę i odkurzam tą dawną, ze znacznym udziałem tego forum. Potrzebuję Waszej pomocy by to wszystko, co sobie założyłem, wypaliło i bym nie popełnił jakichś wielkich błędów.   

Plany strategiczne wyglądają następująco:  200x50x60(wysokość) - i szerzej się nie da, od razu zaznaczam, bo mam świadomość, że byłoby lepiej ;), akwarium z szyby 12mm, raczej całe float, zastanawiam się nad opti tylko na szybie przedniej.

Filtracja - kubełek, IKOLA MAXX1200 

Podstawa - już się spawa, jest zamówiony - stelaż stalowy z profila zamkniętego 4X4 - sam go zabuduję płytą meblową

Pokrywa - zobaczymy, koncepcje są dwie - będę robił samodzielnie, pochwalę się pracą,  chyba że nie uda mi się nic estetycznego wyczarować :D

Tło - albo czarne albo strukturalne zrobię też sam ze styropianu i masy CR65 + farba

Wystrój - raczej jeden rodzaj skał - na razie faworytem jest serpentynit, 
(będę też walczył z rybami o pojedyncze rośliny)

na dno akwarium zawsze dawałem styropian, czy w przypadku Malawi też będzie OK, czy znacie lepsze wyjście?

 

No i przechodzimy do obsady - na 100% mbuna i tutaj ważna dla mnie rzecz - nie muszę mieć feerii barw i mnóstwa ryb pływających po całym zbiorniku. Bardziej mi zależy na naturalnych zachowaniach, komforcie ryb

Moje propozycje:

1)
- Cynotilapia  sp. Hara 1+4
- Pseudotropheus Flavus 1+4
- Iodotropheus Sprengerae 1/2 + 5
- Metriaclima sp. Msobo 1+5

2)
- Labidochromis Caeruleus 2+5
- Cynothilapia Afra (Jalo Reef albo Chewere) 1+3
- Pseudotropheus sp. Acei 2+8

Oczywiście, na końcowy wybór może mieć wpływ dostępność ryb, będę starał się szukać w sprawdzonych miejscach, hodowlach, ale do tego dojedziemy jeszcze. Czy wstępnie mogę iść tą drogą? Jakieś porady, sugestie? 

Czy obsady będą OK? Czy coś byście w tych puzzlach zmienili?

 

Opublikowano

Witaj :)

 

Ja również myślę o wprowadzeniu roślin u siebie w nowym baniaku :)

 

Tutaj mała ściąga :)

 

Anubias barteri


Roślina o twardych i niesmacznych dla pyszczaków liściach

Anubias barteri var. nana


Roślina o twardych i wytrzymałych oraz mających tendencje w prześwietlonych zbiornikach do pokrywania się glonami liściach.

Cryptocoryne wendtii


Roślina ta powinna rosnąć w podłożu żwirowym.

Echindorus amazonicus


Bywa czasem trzymany w akwariach z rybami z Malawi i dość dobrze znosi warunki w nich panujące. Dla dobrego wzrostu wskazany niewielki dodatek gliny w podłożu.

Hygrophila corymbosa


Roślinka o dużym tempie wzrostu. Ma tendencje do tracenia dolnych liści w „starej” wodzie.

Microsorum pteropus


Roślina ta powinna rosnąć na skałkach lub na korzeniach. Nie zauważyłem, by pyszczki miały na nią apetyt.

Vallisneria americana gigantea


Roślina o bardzo szybkim wzroście. Jej liście maja długość nawet do 2 metrów.

Opublikowano

Na dno pod kamienie nie dawaj styropianu, bo jak się ryby dokopią to możesz mieć motyw kuli z saniami i mikołajem :)

U większości z nas sprawdza się arkusz ze spinionego pcv 3-5mm. Ja zawsze dawałem 5mm, różnica w cenie niewielka a i tak tego nie widać. Ja swoje dodatkowo pomalowałem czarną akrylową farbą i zanim zaschła posypałem piaskiem. Opcja ta jest bardzo daleka od zamierzeń :) ale w minimalnym stopniu ukrywa tą podkładkę gdy ryby się dokopią, a dokopują się często w wieliu miejscach.

Na temat ryb, to lepiej się dopytuj w dziale z obsadą, tutaj raczej się przedstawiamy, lub przedstawiamy gotowe projekty :)

A tak w ogóle to witaj na Forum.

Opublikowano

Witaj na forum.

Tło oraz pokrywa są do opanowania samemu- wystarczą chęci oraz zapał.

Filtracja oraz oświetlenie też.

Co do kamieni to pomyśl nad otoczakiem- ja nie pomyślałem i trochę żałuję

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam Was!

Trochę czasu upłynęło ale życie nie pozwalało skupić się na zbiorniku ale mam zamiar teraz szybko nadrobić zaległości. Potrzebuję Waszej porady. Bardzo dużo czytałem, na różnych forach o oświetleniu. Zdecydowałem się na lampy HQI. Początkowo byłem za oświetleniem led lecz nie byłem przekonany i w końcu to HQI trafiło się bardzo okazyjnie. Oglądałem nawet u znajomego naświetlacze led (miał akwa 120x40x40 i 4x20W naświetlaczy i wyglądało to słabo). Miałem okazję nabyć niedrogo używane lampy, mam nadzieję, że mi posłużą, bo wyglądają solidnie. lampy 70 W. takie : https://www.zoolamp.pl/pl/p/Oprawa-HQI-Kanlux-biala-70W/480

Moje założenie było takie, by zbiornik oświetlały 2 mapy po 70 W, skoro miałem okazję kupić 3, to czy używać ich wszystkich? Montować trzy a świecić dwiema, jedną pozostawiając w opcji? Nie mam pewności. 

PS. Stelaż już jest i robię tło ze styropianu, pianki i cx5 !!! Wkrótce się podzielę :D

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano
Dnia 16.09.2017 o 09:12, egon44 napisał:

Odkopię trochę kotlecika :) 

@Areck jak w tej chwili sprawdza się u ciebie  IKOLA MAXX1200 ?

Cześć,
Bardzo się dużo u mnie działo więc przygotowania do Malawi utknęły i nie było na nie przestrzeni w życiu - ślub, remonty, natłok pracy. Jednak tematu nie porzuciłem. Wczoraj w końcu otrzymałem obudowany stelaż. Zmieniły się ostateczne wymiary stelaża - a zatem i akwarium docelowo będzie o wymiarach 200x60 podstawa i w górę nie wiem czy nie dam 70 cm....

Załączam foty stelaża -- jest taki jak chciałem. Przede wszystkim dźwignąłby słonia. Podstawa jest - teraz jedziemy dalej !!!:D

IMG_20170802_064535[1].jpg

IMG_20170917_114252[1].jpg

A więc filtra nie miałem okazji sprawdzić ale zdania co do jego zakupu nie zmieniłem.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.