Skocz do zawartości

Witam Was! Początek z Malawi w 600 L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,
Powoli mogę przyzwyczajać się do bycia z powrotem akwarystą. Mam 27 lat, mieszkam nieopodal Warszawy. W czasach szkolnych, przeszło 10 lat wstecz, porzuciłem hobby - studia, praca, zmiany miejsc zamieszkania nie szły w parze z hobby. Praca w sklepie zoo była moją pierwszą, choć był to krótki epizod. ;) Teraz mam swoje stałe miejsce i w końcu decydując sam za siebie, aczkolwiek za zgodą w niedługiej przyszłości żony mogę pozwolić sobie na duże akwarium. Takie, o którym zawsze marzyłem jako dziecko ale z wielu względów nie mogłem mieć w tamtym czasie. Malawijskie pielęgnice zawsze były moim celem ale nie podejmowałem się w niewielkim ok 100 l zbiorniku. Dozbrajam się teraz w wiedzę i odkurzam tą dawną, ze znacznym udziałem tego forum. Potrzebuję Waszej pomocy by to wszystko, co sobie założyłem, wypaliło i bym nie popełnił jakichś wielkich błędów.   

Plany strategiczne wyglądają następująco:  200x50x60(wysokość) - i szerzej się nie da, od razu zaznaczam, bo mam świadomość, że byłoby lepiej ;), akwarium z szyby 12mm, raczej całe float, zastanawiam się nad opti tylko na szybie przedniej.

Filtracja - kubełek, IKOLA MAXX1200 

Podstawa - już się spawa, jest zamówiony - stelaż stalowy z profila zamkniętego 4X4 - sam go zabuduję płytą meblową

Pokrywa - zobaczymy, koncepcje są dwie - będę robił samodzielnie, pochwalę się pracą,  chyba że nie uda mi się nic estetycznego wyczarować :D

Tło - albo czarne albo strukturalne zrobię też sam ze styropianu i masy CR65 + farba

Wystrój - raczej jeden rodzaj skał - na razie faworytem jest serpentynit, 
(będę też walczył z rybami o pojedyncze rośliny)

na dno akwarium zawsze dawałem styropian, czy w przypadku Malawi też będzie OK, czy znacie lepsze wyjście?

 

No i przechodzimy do obsady - na 100% mbuna i tutaj ważna dla mnie rzecz - nie muszę mieć feerii barw i mnóstwa ryb pływających po całym zbiorniku. Bardziej mi zależy na naturalnych zachowaniach, komforcie ryb

Moje propozycje:

1)
- Cynotilapia  sp. Hara 1+4
- Pseudotropheus Flavus 1+4
- Iodotropheus Sprengerae 1/2 + 5
- Metriaclima sp. Msobo 1+5

2)
- Labidochromis Caeruleus 2+5
- Cynothilapia Afra (Jalo Reef albo Chewere) 1+3
- Pseudotropheus sp. Acei 2+8

Oczywiście, na końcowy wybór może mieć wpływ dostępność ryb, będę starał się szukać w sprawdzonych miejscach, hodowlach, ale do tego dojedziemy jeszcze. Czy wstępnie mogę iść tą drogą? Jakieś porady, sugestie? 

Czy obsady będą OK? Czy coś byście w tych puzzlach zmienili?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Ja również myślę o wprowadzeniu roślin u siebie w nowym baniaku :)

 

Tutaj mała ściąga :)

 

Anubias barteri


Roślina o twardych i niesmacznych dla pyszczaków liściach

Anubias barteri var. nana


Roślina o twardych i wytrzymałych oraz mających tendencje w prześwietlonych zbiornikach do pokrywania się glonami liściach.

Cryptocoryne wendtii


Roślina ta powinna rosnąć w podłożu żwirowym.

Echindorus amazonicus


Bywa czasem trzymany w akwariach z rybami z Malawi i dość dobrze znosi warunki w nich panujące. Dla dobrego wzrostu wskazany niewielki dodatek gliny w podłożu.

Hygrophila corymbosa


Roślinka o dużym tempie wzrostu. Ma tendencje do tracenia dolnych liści w „starej” wodzie.

Microsorum pteropus


Roślina ta powinna rosnąć na skałkach lub na korzeniach. Nie zauważyłem, by pyszczki miały na nią apetyt.

Vallisneria americana gigantea


Roślina o bardzo szybkim wzroście. Jej liście maja długość nawet do 2 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dno pod kamienie nie dawaj styropianu, bo jak się ryby dokopią to możesz mieć motyw kuli z saniami i mikołajem :)

U większości z nas sprawdza się arkusz ze spinionego pcv 3-5mm. Ja zawsze dawałem 5mm, różnica w cenie niewielka a i tak tego nie widać. Ja swoje dodatkowo pomalowałem czarną akrylową farbą i zanim zaschła posypałem piaskiem. Opcja ta jest bardzo daleka od zamierzeń :) ale w minimalnym stopniu ukrywa tą podkładkę gdy ryby się dokopią, a dokopują się często w wieliu miejscach.

Na temat ryb, to lepiej się dopytuj w dziale z obsadą, tutaj raczej się przedstawiamy, lub przedstawiamy gotowe projekty :)

A tak w ogóle to witaj na Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Tło oraz pokrywa są do opanowania samemu- wystarczą chęci oraz zapał.

Filtracja oraz oświetlenie też.

Co do kamieni to pomyśl nad otoczakiem- ja nie pomyślałem i trochę żałuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam Was!

Trochę czasu upłynęło ale życie nie pozwalało skupić się na zbiorniku ale mam zamiar teraz szybko nadrobić zaległości. Potrzebuję Waszej porady. Bardzo dużo czytałem, na różnych forach o oświetleniu. Zdecydowałem się na lampy HQI. Początkowo byłem za oświetleniem led lecz nie byłem przekonany i w końcu to HQI trafiło się bardzo okazyjnie. Oglądałem nawet u znajomego naświetlacze led (miał akwa 120x40x40 i 4x20W naświetlaczy i wyglądało to słabo). Miałem okazję nabyć niedrogo używane lampy, mam nadzieję, że mi posłużą, bo wyglądają solidnie. lampy 70 W. takie : https://www.zoolamp.pl/pl/p/Oprawa-HQI-Kanlux-biala-70W/480

Moje założenie było takie, by zbiornik oświetlały 2 mapy po 70 W, skoro miałem okazję kupić 3, to czy używać ich wszystkich? Montować trzy a świecić dwiema, jedną pozostawiając w opcji? Nie mam pewności. 

PS. Stelaż już jest i robię tło ze styropianu, pianki i cx5 !!! Wkrótce się podzielę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Dnia 16.09.2017 o 09:12, egon44 napisał:

Odkopię trochę kotlecika :) 

@Areck jak w tej chwili sprawdza się u ciebie  IKOLA MAXX1200 ?

Cześć,
Bardzo się dużo u mnie działo więc przygotowania do Malawi utknęły i nie było na nie przestrzeni w życiu - ślub, remonty, natłok pracy. Jednak tematu nie porzuciłem. Wczoraj w końcu otrzymałem obudowany stelaż. Zmieniły się ostateczne wymiary stelaża - a zatem i akwarium docelowo będzie o wymiarach 200x60 podstawa i w górę nie wiem czy nie dam 70 cm....

Załączam foty stelaża -- jest taki jak chciałem. Przede wszystkim dźwignąłby słonia. Podstawa jest - teraz jedziemy dalej !!!:D

IMG_20170802_064535[1].jpg

IMG_20170917_114252[1].jpg

A więc filtra nie miałem okazji sprawdzić ale zdania co do jego zakupu nie zmieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.