Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zrobiłem test wody wylatującej bezpośrednio z korpusu z żywicą. Wyszło NO3 takie samo jak w akwarium. Może ciut mniej, ale znowu nie wiem, czy to nie autosugestia, w każdym razie między 25 a 50.

Przepływ też zmierzyłem, wychodzi 95l/h, czyli ten Hydor Pico 400 całkiem ładnie daje.

Albo mi ta żywica nie pracuje w baniaku, albo muszę jeszcze poczekać. Zaczekam do jutra. Ponieważ kupiłem PA202, nie formatowałem jej wstępnie. Mogę to jeszcze dzisiaj wieczorem zrobić, zobaczymy, czy coś się zmieni. Jak się nie zmieni, to odłączam korpus i robię większą podmianę.

4 godziny temu, deccorativo napisał:

Może się okazać że w baniaku NO3 10ppm

He, he, to by dopiero było, bo takiego poziomu w baniaku nigdy nie miałem. ;)

Jeżeli chodzi o te pellety, to jestem bardzo ciekaw jak test Ci wyjdzie. Spróbuję o nich poczytać gdzieś na zagranicznych forach i może ktoś w słodkowodnym używa. Niestety te same potencjalne problemy, co przy TMBT:

 

Ważne:
- Potrzebny jest silny odpieniacz, dobre napowietrzanie wody w akwarium.
- Należy utrzymać duży przepływ wody przez NP reducing BioPellets XL, żeby zapobiec powstawaniu gazu siarkowodorowego.
- Zastosowanie ozonu i UV przez złoże pigułek negatywnie wpływa na osiedlanie się bakterii na peletach i wydłuża czas dojrzewania filtra
- Przy wysokim poziomie azotanów i fosforanów, aby uniknąć gwałtownego skoku parametrów, zaleca się użycie mniejszej ilości biopelet na początku i stopniowe ich uzupełnianie.
- Jeśli karmi się wyjątkowo dużo, dobrze jest dołączyć adsorber fosforanów, np. PO4X4

 

O nadmiar CO2 i niedobór O2 bym się nie bał, bo woda po przejścia przez sump natleni się i odgazuje, natomiast ten nacisk na silny odpieniacz świadczy, że to złoże będzie uwalniało cząstki, pyłki, itd. 

Natomiast cenowo jest interesujące.

Opublikowano

Zregenerowałem żywicę. Jak pisałem, ponieważ zakupiłem PA202, to nie formatowałem wcześniej w roztworze soli. Inna sprawa, że przed zakupem zadzwoniłem do dwóch sprzedających z allegro. Powiedzieli, że i purolite e520a i PA202 to to samo, i mogą mi sprzedać co będę chciał i w tej samej cenie, itd. Przyszło w woreczku, więc ja na 100% nie jestem pewien co czy to PA202.

Działała u mnie pełne 2 doby, po tym dość krótkim czasie, woda jak herbatka, czyli jakby już była zapchana? Zobaczymy jutro przy świetle, czy po regeneracji jest jakaś zmiana. 

Opublikowano
9 godzin temu, wojtekr napisał:

Zregenerowałem żywicę. Jak pisałem, ponieważ zakupiłem PA202, to nie formatowałem wcześniej w roztworze soli.

W miarę jak poznajemy te dwie żywice to jedyne róznice jakie teraz dostrzegam to kolor oraz to że producent PA202 nie zaleca formatowania wstępnego , a producent Purolite A520E zaleca formatowanie wstępne w solance 6%.

Azotany NO3 nie mają koloru rozpuszczone w wodzie - woda nawet z wysokim NO3 nie zmienia koloru.

Ten herbatkowy kolor solanki to drugi z efektów działania żywic na azotany w akwarium - adsorbują także to z czym przyroda sobie nie radzi a mianowicie pochłania humus z DOC i to zabarwia solankę - nawet na kolor ciemnego piwa.

Opublikowano

Podmianki jeszcze nie zrobiłem, czekałem jak się rozwinie sytuacja z NO3 w baniaku. Korpus, który pracuje cały czas jakby nie działał, bo woda z niego wypływa taka sama jak w baniaku. Cały czas codziennie mierzę NO3 i codziennie takie samo wskazanie między 25 a 50 (no może bliżej 25 ;)). Nie powiększa się, chociaż cały czas karmię ryby. Co jest dziwne, że po zregenerowaniu żywicy sytuacja się nie zmieniła. Zmierzyłem NO3 po 10 godzinach i też tak samo jak w baniaku. Czyli albo ta żywica mi w baniaku nie działa (za wysokie pH - jutro zmierzę) albo przez te 10 godzin to 0,5 litra się zapchało i pokazuje to samo.

Dołożyłem drugi korpus z żywicą do ustrojstwa. Teraz mam 4: polipropylen 5micro, węgiel, purolite, PA202 (przydałby się taki uchwyt na 4 korpusy, byłoby wygodniej, bo mam tylko na 3). Choć to PA202, to jednak zformatowałem wstępnie dla świętego spokoju. Przy okazji zrobiłem podmiankę w mniejszym baniaku - przepuściłem 30l wody i ..... jakie było moje zdziwienie...... z ustrojstwa leci NO3=0 ZERO!!!!!! Super. W kranie mam 20, z jednym korpusem miałem 5, teraz mam 0. Prześwietlałem tę fiolkę z każdej strony, ani odrobiny różowego odcienia.

Zatem robię podmiankę w dużym zbiorniku i może jak będzie mniejsze NO3, to wtedy ta żywica w baniaku zadziała? Muszę to jakoś sprawdzić, bo nie wiem, czy mam robić blok, czy nie. 

Opublikowano

Zrobiłem podmiankę 400l, woda wlewana z NO3=0. Następnego dnia NO3 w baniaku 25, wyraźne 25. Teraz przejdę na standardowe podmianki 200l co tydzień. zresztą idzie wiosna, lato, woda po podmiance pójdzie w ogródek, tylko muszę jakiś system opracować jak to podlewać (może do beczki w pompą).

Ale chciałbym wrócić do tej żywicy, która pracowała w bloku (tzn. w korpusie 10" poza akwarium napędzana Hydor Pico400).

Używając kalkulatora, który podał Greekze w drugim poście, można wyliczyć, że dla NO3=50 to 0,5l żywicy w korpusie 10" zapcha się po ok. 560l wody. Czyli jak woda leci 95/l, to po ok 6 godzinach blok jest już zapchany. To by tłumaczyło, że jak rano po 10 godzinach działania zrobiłem pomiar, to NO3 było takie jak w baniaku.

Zatem albo zrobię jeszcze kilka podmian i uruchomię blok przy mniejszym NO3 na starcie, albo zbuduję blok z większą ilością żywicy. Sensownie byłoby z 2l. Ale wtedy ten hydorek 400 chyba nie da rady :(. Trzeba by coś mocniejszego, albo wymyślę jakiś blok do pierwszej komory sumpa, żeby to grawitacyjnie przez żywicę przepływało.

Jak macie jakieś pomysły, to chętnie wysłucham.

Opublikowano (edytowane)

Wykorzystaj zaletę sumpa .

zdaje się masz komory 12cm więc kup rurę kanalizacyjną fi110  oraz zaślepki do słupków - mam takie ale nie pamiętam jakie miały oznaczenie na allegro. - pompka zostaje i pociągnie taki blok pod warunkiem że rura nie będzie wystawała ponad lustro wody w komorze sumpa.

Zrób także solidną podmiankę przed uruchomieniem takiego 2 litrowego bloku z Purolite.

Edytowane przez deccorativo

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.