Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam szukam dobrego pokarmu wybarwiającego dla roślinożerców , przejrzałem wiele różnych stron ale większość pokarmów wybarwiających jest dla ryb wszystkożernych i posiada w składzie mięso ryb.Moja obsada to : Hongi Red , Red Red i Demasoni.Staram być się ostrożny gdyż Demasoni jest rybą top roślinną i nie chciał bym im zaszkodzić.

Opublikowano (edytowane)

Znalazłem takie pokarmy dla roślinożerców może się wypowiecie ,używa ktoś tych pokarmów

DAINICHI CICHLID Veggie Deluxe Sinking (...

DAINICHI CICHLID Veggie Pro (250g) smal ...

DAINICHI CICHLID Veggie FX Sinking (250g.

Zmieniłem rozmiar czcionki - tak na przyszłość proszę używać normalnego rozmiaru czcionki

Edytowane przez Post_Mortem
zmiana rozmiaru czcionki na mniejszą
Opublikowano

Ja używam pokarmów dainichi i jestem bardzo zadowolony. Rybą samkuje, rosną i mają ładne kolorki no i co ważne nie brudzi wody. Jak na razie testowałem trzy rodzaje: Dainichi Color Suprime, Dainichi Veggie Pro i Dainichi Veggie FX. Z wszystkich trzech jestem tak samo zadowolony. 

Opublikowano (edytowane)
10 godzin temu, Mirokus napisał:

Staram być się ostrożny gdyż Demasoni jest rybą top roślinną i nie chciał bym im zaszkodzić.

Ja mam super-top roślinne tropheusy i rozwiązałem ten problem tak.

Faktycznie trzeba bardzo uważać z pokarmami dla takich ryb typowo roślinożerców.

Wszystkie pokarmy Veggie zawierają wg opisu mięso i  białko od 30-40% ale najczęsiej bez podziału na białko zwierzęce i roślinne. W tej kwestii polegam na wiedzy producenta karmy że nie nawali kryla bez opamiętania do takiej karmy veggie.

Karmiłem Dainichi Veggie DeLuxe i Pro teraz karmię Naturefood PREMIUM CICHLID PLANT przemiennie z  OCEAN NUTRITION Spirulina Flakes  bo z opisu składu zawiera  karoteny czyli wybarwiacze ale nie wiem jakie - czy  astaksantynę i czy naturalną

Dlatego raz w tygodniu swoim roślinożercom zamiast powyższych podaję dwa dodatkowe pokarmy:

- Tropical Astacolor płatki  bo zawierają.

" Wysoka dawka naturalnych karotenoidów, w tym dobrze przyswajalnej przez ryby astaksantyny z glonów Haematococcus pluvialis,"

- Tropical D-Allio Plus płatki bo " Wieloskładnikowy pokarm płatkowany z dodatkiem czosnku (6%), przeznaczony dla paletek oraz innych ryb o wysokich wymaganiach pokarmowych,"

Uważam że nie ma potrzeby dawać codziennie 2x czosnku i wybarwiaczy ryb bo przyswajalność jednych jest ograniczona a drugich w tym stężeniu 6% wyjaławia układ pokarmowy ryb co również jest nie wskazane. czosnek jest w składzie karm ale w tak małych stężeniach że moim zdaniem nie jest skutecznym  " odkażaczem pasożytów w układzie pokarmowym ryb" dlatego daję raz w tygodniu ale dawkę 6%.

Tobie też radzę nie szukać karm roślinożernej z wybarwiaczami tylko samemu dawkować rybom takie składniki.

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano

Swoim pyśkom podaję dwa razy w tygodniu O.S.I. Vividcolour Flakes, Dainichi Color FX. Ani po Labeotropheus trewavasae ani po Tropheops sp. red fin, mimo, że to typowi roślinożercy nie widzę negatywnych skutków w postaci utuczenia.

Opublikowano

Spokojnie dajesz pokarm wybarwiający raz w tygodniu i rybom nawet tym roślinożerna nic nie będzie. Zresztą pokarmu roślinnego typu " color"  i tak nie znajdziesz. Co do Dainichi bierz najmniejszy rozmiar skoro zdecydowałeś się na granulat. 

Opublikowano
9 minut temu, Mirokus napisał:

Dzięki za pomoc .powiedzcie mi jeszcze czy faktycznie te pokarmy wybarwiające dają porządany efekt

Ja bardziej bym traktował je jako urozmaicenie w diecie. Z tego co się orientuję to głównymi składnikami wybarwiającymi są min astaksantyna, chityna, kalanus ( zawiera duże pokłady karotenoidów)

Opublikowano
9 godzin temu, Mirokus napisał:

Dzięki za pomoc .powiedzcie mi jeszcze czy faktycznie te pokarmy wybarwiające dają porządany efekt

 

7 godzin temu, Mirokus napisał:

Deccorativo podsłeś pokarmy przeznaczone dla paletek rozumiem że można spokojnie podać ten pokarm pyśkom

Pomijając inne przyczyny ekstra wybarwiania się ryb np samiec alfa, czy tajwańskie sterydy -a feee ryby na haju:cry:, czy doskonałe warunki środowiska w akwarium to zbyt wiele po tych pokarmach wybarwiających nie oczekuj.  Moim zdaniem w dużej części te pokarmy typu color to chwyt reklamowy bo te zwykłe pokarmy premium też zawierają jakieś karetonoidy dobrane przez fachowców w dawce przyswajalnej dla ryb - np dodatek kryla czy artemii , łososia też wybarwiają naturalnie ryby.

Z mojego doświadczenia wynika że najlepiej i błyskawicznie ryby o kolorze czerwonym, i pomarańczowym wybarwia  R w lampie RGB a te ryby o kolorach niebieskich to ten B w RGB:D A ryby o kolorze żółtym to RGBW najlepiej pokazuje ich wybarwienie. Jak masz wątpliwości to popatrz na moje zdjęcia w innych tematach - wszystkie moje lampy to RGB albo RGBW.

Co do tego że polecam pokarmy wybarwiające dla paletek  to dlatego że jak pisał Mortis nie produkują pokarmów wybarwiających dla roślinożernych ryb z Malawi czy Tanganiki.  Jawna dyskryminacja :angry:więc z musu wspieramy się tymi dla roślinożernych z innych biotopów - nawet morskich by się nadawały moim zdaniem.

Choć znam takiego niemieckiego producenta karm dla ryb który może produkować karmy specjalizowane dokładnie na nasze życzenia żywieniowe Malawi /Tanganika ale nikt o to z hurtowników akwarystycznych nie zabiega więc jesteśmy skazani na to co jest dostępne w hurcie, ale i tak jest tego pod dostatkiem.

 

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.