Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam odwiedziłem wczoraj malawiste z jakimś tam doświadczeniem. Akwarium 200l 120x40x40. obsada yellow, red red , maingano , szerszenie jak on to powiedział czyli (złociste), hongi samiec. i jeszcze jakiś gatunek a i aulonocary 2 gatunki  ale oddał kuzynce bo jej się spodobały i w zamian sa szerszenie i to wszystko tam pływa pływało  dorosło i się nie pozabijało. rozmnaża się bez problemu.

Wiem ze to trochę wygląda paskudnie za dużo ryb jak i dla mnie i wielkość ryb nie ta ale żyją nie są karłowate kolory tez jak dla mnie ok (wiem ze są maniacy wystawowych ryb) ale nie ja.

I teraz moje pytanie było. mając  250l 100x50x50 wy stanowczo twierdzicie jeden gatunek saulosi i nic więcej ,red red za duże na to akwarium , z 2 gatunkami to już będzie masakra pozabijają się. I jak tu dojść do kompromis w akwarium  ja nie chcę zupy w akw. ale na pewno z piec red red i jakieś maingano bać perlmutt by w 250 wyglądało lepiej nisz zupa gatunkowa w akwarium . albo nawet te 3 razem oby się tylko nie pozabijały . i tylko nie mowcie jak to książkowo wygląda  bo jak bym miał życie książkowo brać to by trza było ludzi wytępić bo jest przeludnienie w niektórych miejscach  i nie twierdzi tez ze człowiek ma wybór a rybę my meczymy to po co to trzymacie w akw. kupcie se jezioro żeby mieć ryby . A po za tym to  te filmiki w necie co drugie akwarium przerybione pod spodem komentarz tak tak wiem to tylko tymczasowo a potem i tak to samo chyba ze się same wybiły i trza było w kiblu spuści.

Wiec sam już nie wiem czy warto o cos pytać czy wpuszczać co mi się podoba i patrzeć co się stanie. i uczyć się na błędach. akwarium mam jak to mówią od  pieluchy( ale nie malawi ) i trochę już ryb namęczyłem wiec doświadczenie mam czytać tez umiem. Chciałem iść trochę na skróty , ale jak to zawsze bywa  się nie da. bo według książki jest tak inaczej nie można .

A jakie macie wy zdanie na ten temat?

i dajcie przykłady ryb do 250l tylko nie te książkowe takie z waszych zabaw z malawi no i nie 1 gatunek oczywiście 2 do 3 powinny dac rade w tym akwa.  oczywiście ryby do 15 cm bo moim zdanie ta wielkość to naprawdę już sporo na 100cm dna?

powiedzcie mii czy układ red red , maingano ,perlmutt, bądź te złociste  maja szanse żeby się nie pozabijać układ ilościowy to se doczytałem jaki ma być dla danego gatunku ?

mam jeszcze 375l ale nie chce mi się na razie w nim zmieniać aranżacji na malawi jak mnie to pochłonie , pewno to kiedyś zrobię. Mowie o tym bo pytałem o obsadę i do takiego zbiornika.   

 

Edytowane przez AndrzejWalb
Opublikowano (edytowane)

Do 250 litrów możesz dać 3 gatunki a nie jeden. W dziale podstawy  masz przykładowe obsady pod dany litraż.To jest forum miłośników ryb z jeziora Malawi więc zależy nam aby naszym pupilom stworzyć jak najlepsze warunki bytu. A nie wpuszczać obojętnie co i zobaczyć co się stanie. Akwarystyka to nie zabawa tylko hobby. Ty też możesz żyć w mieszkaniu 30m2 w 15 osób i się rozmnażać ale jakie to życie będzie

Edytowane przez jaras
Opublikowano

...

"malawista z jakimś tam doświadczeniem"... Jakbym tego nie przeczytał to po opisie akwarium i obsady stwierdziłbym, że byłeś w którymś z popularnych zoologów, gdzie nie mają zielonego pojęcia o hodowli ryb z jeziora Malawi.

36 minut temu, sebazzz napisał:

Wiem ze to trochę wygląda paskudnie za dużo ryb jak i dla mnie i wielkość ryb nie ta ale żyją nie są karłowate kolory tez jak dla mnie ok

I jeśli żyją i pływają to myślisz, że jest ok w takim razie? Nie jest.

37 minut temu, sebazzz napisał:

mając  250l 100x50x50 wy stanowczo twierdzicie jeden gatunek saulosi i nic więcej

Na pewno nikt tak nie twierdzi.

37 minut temu, sebazzz napisał:

red red za duże na to akwarium

Tak już bardziej.

40 minut temu, sebazzz napisał:

oczywiście ryby do 15 cm bo moim zdanie ta wielkość to naprawdę już sporo na 100cm dna

Przy takim dnie największe ryby powinny mieć do 12 cm.

38 minut temu, sebazzz napisał:

powiedzcie mii czy układ red red , maingano ,perlmutt, bądź te złociste

W akwarium 250 litrów? Absolutnie bez szans.

41 minut temu, sebazzz napisał:

A jakie macie wy zdanie na ten temat?

Szczerze mówiąc nie podoba mi się Twoje podejście do sprawy chociażby przez takie stwierdzenie :

43 minuty temu, sebazzz napisał:

 i trochę już ryb namęczyłem

i mam dziwne wrażenie, że czego byśmy nie napisali to i tak zrobisz po swojemu bo "ktoś ci tak doradził"... Obym się mylił.

I mam prośbę... Pisz trochę bardziej po polsku bo ciężko się to czyta ;) 

 

Opublikowano

mając  250l 100x50x50 wy stanowczo twierdzicie jeden gatunek saulosi i nic więcej

odp.Matik Na pewno nikt tak nie twierdzi

oj nawet jest tu gdzieś mój post i były tylko takie stwierdzenie !!!

red red czytałem i jakoś dają rade w takim akwarium.

no 15 cm może przesadziłem  .

co do trochę już ryb namęczyłem:: to znaczy ze po kupnie w sklepie skalarów i górami  pozabijały mi się walcząc o miejsce składania ikry a wtedy netu jeszcze tak niebyło i a w sklepie można można ta dopóki się pary nie potworzyły i nie dość ze miedzy sobą to jeszcze atakowały inne jedno uderzenie i po rybie . no i choroby co się zaplatały i jeden blad z filtrem zepsutym padło poł obsady.

a co do stwierdzenia co wy na to? to już tak mam ze analizuje wypowiedzi wasze książkowe z tym co widzę w koło i po prostu masakra co innego jest na forum co innego mam w domu a co tam będę uczył innych a sam będę robił co mnie się podoba. nie twierdze ze sam błędów nie popełniam bo człowiek  się uczy całe życie. i tez je będę na malawi popełnia. No i nie twierdze ze wszyscy tak robią z forum. pewno jest mała garstka ludzi co robi wszystko książkowo. ale jak na wejściu i pierwszym poście dostaje takie odpowiedzi to mam czelność tak twierdzić i to jest moje mam nadzieje ze blednę zdanie.

a co do mojego co zrobię to red red i maingano jak na razie. czy cos jeszcze nie wiem. jak doczytam ze w akwarium 240l 120 x40x40 cos jeszcze daje rade z nimi w składzie to może spróbuje nie więcej  niż 3 gatunki  .

moje zdanie co w 240 l da rade to i 250l da. a dlaczego 100x 50 > 120x40 dno może się mylę ale udowodni mi ktoś dlaczego poza wielkością ryb oczywiście

 

 

 

Opublikowano

Litraż to nie wszystko, liczy się też powierzchnia dna. 20 cm różnicy to więcej niż jedna długość ryby, czyli dosyć istotnie. To, że litrażowo nie ma różnicy, nie znaczy, że w krótszym, ale ciut szerszym akwarium ryba da radę bo daje w tym dłuższym.

Red Red to stanowczo za duże ryby do akwarium 100x50x50. Są również zbyt masywne i silne do akwarium 120x40x50.

Poza wielkością znaczenie ma też temperament. Ryba dość agresywna zamknięta w małe szkło będzie tam robiła jatkę, albo z drugiej strony będzie pływała "bez życia", co kto lubi... Natomiast na tym forum najbardziej nam zależy na dobrym samopoczuciu zwierząt i tym się powinieneś kierować.

Masz takie szkło, a nie inne i to do tego musisz dostosować wielkość ryb i ich temperament oraz wymagania żywieniowe, a nie do tego, że coś Ci się podoba to i tak to włożysz do środka bo gdzieś u kogoś pływa i "daje radę"...

Opublikowano

Wielkość dna ma kapitalne znaczenie . Dlaczego ? Dlatego, że samce mbuny wyznaczają sobie terytoria . Za mało dna =za mało terytoriów = jatka i strata ryb.

Opublikowano

Litraż to nie wszystko, liczy się też powierzchnia dna. 20 cm różnicy to więcej niż jedna długość ryby, czyli dosyć istotnie. To, że litrażowo nie ma różnicy, nie znaczy, że w krótszym, ale ciut szerszym akwarium ryba da radę bo daje w tym dłuższym

ej to ja nie umiem liczyc?

120x 40 dno daje nam 4800 a 100x 50 daje nam 5000 czyli która jest wieksza???

Opublikowano

W tym przypadku powierzchnia może i jest większa, ale długość jest szczególnie istotna ze względu na powód, który został przytoczony przez @suricade

Zrobisz jak uważasz, my Ci napisaliśmy chyba dość konkretnie, dlaczego pewne ryby nie mogą być w pewnych warunkach trzymane i tyle.

Opublikowano (edytowane)

Jak pisze MatiK gonienie konkurenta przez 100 cm czy 120-150 cm ma znaczenie. Im dłuższe dno tym szybciej pogoń się kończy. Bardziej łopatologicznie nie umiem.

Oczywiście dla ryb byłoby super np. dno 5x5 m, dla oglądającego już nie.

 

Edytowane przez suricade
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Myślę , że @Bartek_DeBartkowi chodziło o ich agresję. Miałem stado Demasoni w akwa700 litrowym z dwoma czy też trzema gatunkami.  Były spokojne to znaczy nie agresywne wobec innych ryb. Jedne z piękniejszych ryb w moim akwarium. To , że były spokojne to miało na to wpływ kilka czynników: wielkość akwarium , reszta obsady , aranżacja. Pewnie o to chodziło Bartkowi , że jak będzie je miał  "mało doświadczony " akwarysta z naszym biotopem to mogą być problemy gdy nie dochowa wspomnianych warunków. Ale jeżeli będzie je miał jednogatunkowo ( to jest moje zdanie ) to da spokojnie rade. Ktoś powyżej napisał , że są delikatne. Z tym akurat się nie zgodzę ale każdy może mieć i ma swoje obserwacje. Dodam tylko , że w ówczesnym składzie była to najczęściej i bez kontroli rozmnażająca się ryba. Bartku..sorry , że wystąpiłem w charakterze Twojego mecenasa  . Pozwoliłem sobie wrzucić zdjęcie jednego z osobników Dmasoni z mojego akwarium:    
    • @ironcladKrótka odpowiedź. Nie zachwieje na tyle aby coś stało się rybom.  Biologie już masz w jednej Ikoli.  Możesz dodać ampułkę  lub dwie prodibio biodigest. Kupisz u Michała ( w Trzmielu).
    • @jarasdzięki za informacje w takim razie wyleczę się z mdok, a zrobię mbunarium oparte na 1 gatunku z non mbuny czyli: 1) Protomelas steveni taiwan reef  2) Pseudotropheus acei luwala lub itungi jakaś większa grupa  3) Metriaclima fainzilberi maison reef  4) Maingano lub perlmutt lub rdzawy
    • Moi mili potrzebuję porady krótkiej i treściwej na  niżej zamieszczony temat do rzeczy. Mam obecnie 2 kubły Sunsun 304 i ikola 600maxx chcę zastąpić sunsun drugą Ikola drugą ikole już mam w domu i teraz sunsun ma być oddany kumplowi ale zażyczył sobie cały z wkładem filtr pracuje już ponad miesiąc jeden i drugi pytanie czy jak pójdę na skróty do drugiej ikoli włożę nową ceramikę,matrix i purigen mocno to zachwieje biologią w akwarium akcja ma być szybka, dlaczego chcę wymienić Ikola ciągnie 17W czyli 2 zużyją tyle co jeden sunsun on tacha 34 Warty i tylko dlatego chcę wymienić sam filtr jest ok pompuje zdrowo i po miesiącu zrobił się znośny w zamkniętej szawce można spać przy nim dzięki za pomoc 
    • @Bartek_De dawaj tutaj swoją opinię odnośnie Chindongo Demasoni  W sensie dlaczego wg Ciebie nie jest polecany dla osób rozpoczynających przygodę z Malawi? Może powstanie w tym wątku jakaś lista gatunków, na które początkujący Malawiści powinni zwrócić uwagę  
    • Cześć wszystkim   Inny wątek na forum zachęcił mnie do rozpoczęcia tego tematu. Utarło się, że pewne gatunki malawijskich pielęgnic nie są polecane dla początkujących malawistów. Ciekawi mnie skąd taka opinia się wzięła i czym jest spowodowana. Zakładam, że jeśli ktoś rozpoczyna dopiero przygodę z akwarystyką jako taką i na pierwszy baniak wybrał właśnie biotop jeziora Malawi, to niektóre gatunki mogą być problematyczne. Mam na myśli bardziej bezmyślne łączenie niektórych gatunków z innymi czy to pod kątem diety, czy zachowania. Czy natomiast jakiś gatunek może być nie polecany dla osoby, która ma już jakąś świadomość akwarysty i wie co to jest cykl azotowy, wie że do zbiornika 100l nie wpuszcza się dużych ryb albo dużo ryb, poczytał trochę o wymaganiach poszczególnych gatunków ale wcześniej nie miał do czynienia akurat z biotopem Malawi? @Bartek_De nie chciałem zaśmiecać tamtego wątku, a pomyślałem, że może wyjdzie z tego ciekawa dyskusja  
    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.