Skocz do zawartości

Lista zakupów - Filtracja do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej jeszcze raz. A mam jeszcze pytanie do osób, które miały lub mają doświadczenie z eheimami. Mam tutaj na myśli dwa modele 2217 oraz 2213. Co prawda mniejsze pojemnosciowo a i przepływy dwa razy gorsze jednak czy papierowo to nie chwyt marketingowy? W końcu do biologii nie są wymagane jakieś super, hiper parametry. Mechanik oczywiście powinien być wydajny. Rozważam opcję zastąpienia e1501 właśnie 2217 (jako mechanika) a e901 wersją 2213 (jako biologa). Co o tym myślicie? Da to radę uciagnac litraz jaki planuję?

Opublikowano (edytowane)

Takie posty jak powyżej to miód na moje uszy ;-)

Po przeczytaniu Twoich wypowiedzi w tym wątku odnoszę wrażenie, że jesteś osobą rozważną i rozsądną. A nie piszę tego, żeby Ci schlebiać, tylko dlatego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zrobisz takiego bydła w akwarium jak ja jeśli chodzi o obsadę i nie przerybisz zbiornika. Taki układ jak przedstawiłeś powyżej, tj. Eheim 2217 jako mechanik oraz Eheim 2213 jako biolog powinny spokojnie pociągnąć taki zbiornik jak Twój. Eheim 2217 to naprawdę mocny filtr i jeśli go za bardzo nie zapchasz mediami to nie tylko będzie dobrze filtrował wodę, a dodatkowo będzie jeszcze efektywnie wspomagał cyrkulację w takim relatywnie krótkim zbiorniku jaki planujesz założyć. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że woda wpływa do filtra od dołu wężem o średnicy 16/22 mm, przechodzi przez wszystkie złoża i wypływa od góry wężem o mniejszej średnicy 12/16, przez co siła wyrzutu wody z filtra pomimo jego dość niepozornych parametrów (wydajność pompy - 1000 l/h) jest naprawdę spora i zauważalnie wpływa na cyrkulację wody, nawet w takim akwarium jak moje. Za kilka złotych można nabyć przegubową rurkę wylotową (Eheim 4004600) i wówczas ustawiasz sobie wyloty z filtra w dowolny sposób, żeby zapewnić właściwą cyrkulację w zbiorniku. 

Jeśli chodzi o tego Eheima 2213 jako biologa - to tak jak pisałem powyżej - przy rozsądnej ilości ryb spokojnie sobie poradzi u Ciebie. Jego plusem jest to, że wewnątrz kubła znajduje się niezintegrowany z kubłem 3 litrowy koszyk-wiaderko, w którym umieszcza się wkłady filtracyjne, przez co czyszczenie filtra jest bardzo ułatwione, bo po otwarciu kubła chwytasz to 3 litrowe wiaderko za uchwyt i go po prostu wyciągasz z kubła. Jeśli chciałbyś oprzeć filtrację tylko na kubłach to nie wiem czy nie lepiej byłoby rozważyć zakup modelu wyższego, tj. 2215 który zauważalnie mocniej sika i ma 1 litr większej pojemności filtracyjnej, a zatem zawsze są większe możliwości w zakresie dokładania ewentualnych dodatkowych wkładów w miarę potrzeb. Różnica w cenie pomiędzy tymi modelami to około 160 zł, więc musiałbyś to rozważyć.

Gdy się zdecydujesz na "Classic" to proponuję zakup wersji z plusem (+), zawierającej podwójne zawory, co znacznie ułatwia czyszczenie filtrów, a po czyszczeniu zalewanie kubełka.

 

 

Edytowane przez Post_Mortem
poprawki stylistyczne
Opublikowano

No i właśnie o taką wyczerpującą odpowiedź mi chodziło. Dziękuję Post_Mortem. O Eheimach Classicach czytałem, że są długowiczne (chociaż nie wszystkie) no i gro ludzi chwali je właśnie za brak koszy, które trochę spowalniają przepływ. Kolejny plus wędruje na konto Classica właśnie za to, że woda dostaje się grawitacyjne na samo dno i powoli wędruje do góry obmywając równomiernie złoże czy to biologiczne czy gąbki - 100% przefiltrowanej wody wraca do baniaka nigdzie nie skręcając. No nic. Temat do przemyślenia co wybrać aby wszystko działało zgodnie ze sztuką i ryby miały godne warunki do pływania. Jeszcze raz dzięki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.