Skocz do zawartości

Lista zakupów - Filtracja do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej jeszcze raz. A mam jeszcze pytanie do osób, które miały lub mają doświadczenie z eheimami. Mam tutaj na myśli dwa modele 2217 oraz 2213. Co prawda mniejsze pojemnosciowo a i przepływy dwa razy gorsze jednak czy papierowo to nie chwyt marketingowy? W końcu do biologii nie są wymagane jakieś super, hiper parametry. Mechanik oczywiście powinien być wydajny. Rozważam opcję zastąpienia e1501 właśnie 2217 (jako mechanika) a e901 wersją 2213 (jako biologa). Co o tym myślicie? Da to radę uciagnac litraz jaki planuję?

Opublikowano (edytowane)

Takie posty jak powyżej to miód na moje uszy ;-)

Po przeczytaniu Twoich wypowiedzi w tym wątku odnoszę wrażenie, że jesteś osobą rozważną i rozsądną. A nie piszę tego, żeby Ci schlebiać, tylko dlatego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zrobisz takiego bydła w akwarium jak ja jeśli chodzi o obsadę i nie przerybisz zbiornika. Taki układ jak przedstawiłeś powyżej, tj. Eheim 2217 jako mechanik oraz Eheim 2213 jako biolog powinny spokojnie pociągnąć taki zbiornik jak Twój. Eheim 2217 to naprawdę mocny filtr i jeśli go za bardzo nie zapchasz mediami to nie tylko będzie dobrze filtrował wodę, a dodatkowo będzie jeszcze efektywnie wspomagał cyrkulację w takim relatywnie krótkim zbiorniku jaki planujesz założyć. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że woda wpływa do filtra od dołu wężem o średnicy 16/22 mm, przechodzi przez wszystkie złoża i wypływa od góry wężem o mniejszej średnicy 12/16, przez co siła wyrzutu wody z filtra pomimo jego dość niepozornych parametrów (wydajność pompy - 1000 l/h) jest naprawdę spora i zauważalnie wpływa na cyrkulację wody, nawet w takim akwarium jak moje. Za kilka złotych można nabyć przegubową rurkę wylotową (Eheim 4004600) i wówczas ustawiasz sobie wyloty z filtra w dowolny sposób, żeby zapewnić właściwą cyrkulację w zbiorniku. 

Jeśli chodzi o tego Eheima 2213 jako biologa - to tak jak pisałem powyżej - przy rozsądnej ilości ryb spokojnie sobie poradzi u Ciebie. Jego plusem jest to, że wewnątrz kubła znajduje się niezintegrowany z kubłem 3 litrowy koszyk-wiaderko, w którym umieszcza się wkłady filtracyjne, przez co czyszczenie filtra jest bardzo ułatwione, bo po otwarciu kubła chwytasz to 3 litrowe wiaderko za uchwyt i go po prostu wyciągasz z kubła. Jeśli chciałbyś oprzeć filtrację tylko na kubłach to nie wiem czy nie lepiej byłoby rozważyć zakup modelu wyższego, tj. 2215 który zauważalnie mocniej sika i ma 1 litr większej pojemności filtracyjnej, a zatem zawsze są większe możliwości w zakresie dokładania ewentualnych dodatkowych wkładów w miarę potrzeb. Różnica w cenie pomiędzy tymi modelami to około 160 zł, więc musiałbyś to rozważyć.

Gdy się zdecydujesz na "Classic" to proponuję zakup wersji z plusem (+), zawierającej podwójne zawory, co znacznie ułatwia czyszczenie filtrów, a po czyszczeniu zalewanie kubełka.

 

 

Edytowane przez Post_Mortem
poprawki stylistyczne
Opublikowano

No i właśnie o taką wyczerpującą odpowiedź mi chodziło. Dziękuję Post_Mortem. O Eheimach Classicach czytałem, że są długowiczne (chociaż nie wszystkie) no i gro ludzi chwali je właśnie za brak koszy, które trochę spowalniają przepływ. Kolejny plus wędruje na konto Classica właśnie za to, że woda dostaje się grawitacyjne na samo dno i powoli wędruje do góry obmywając równomiernie złoże czy to biologiczne czy gąbki - 100% przefiltrowanej wody wraca do baniaka nigdzie nie skręcając. No nic. Temat do przemyślenia co wybrać aby wszystko działało zgodnie ze sztuką i ryby miały godne warunki do pływania. Jeszcze raz dzięki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.