Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zalewałem i płukałem Akwa 11 grudnia. Wszystko woda z kranu przelana przez ustrojstwo pomysłu Henryka @deccorativo. Filtry jak i piasek miały już zachowaną biologię, płukane były przez ustrojstwo. Po tygodniu parametry NO3 i No2 były stabilne. 

20 grudnia wpuściłem ryby i zaczął się "cyrk". 21 zrobiłem test i wynik dał  No3 - 10 No2 - 0.05. Podmianka 30% wody i było ok. Od 27 do dzisiaj nie było mnie na miejscu i dzisiaj robiłem testy No3 salifert - 50 ; No2 jbl - 0,6ppm....

Jako biolog mam kubeł JBL e1500 jako mechanik wewnętrzy Aquael Circulator 2000. Zasys kubła po lewej stronie akwa wylot po prawej, Circulator również po prawej stronie. 

Próbować zbijać azotany jakimiś specyfikami ( jeśli tak to jakimi)? Czy jest sens kupić Aquael TurboFilter 2000 plus pompe cyrkulacyjną? 

 

Opublikowano

11 zrobiłeś start na starym piasku i filtrze. Co to znaczy, że po tygodniu parametry były stabilne skoro dopiero 20 wpuściłeś ryby? Jak to sprawdziłeś?
Filtr zewnętrzny po płukaniu i zalaniu jak rozumiem pracował. A jak było przed tym 11? Stał zamknięty z wodą?
Rozumiem, że 21 to raczej NO2 było 0,5 bo 0,05 nie jest powodem do dużego niepokoju.
Ile wpuściłeś rybek i do jakiego akwa?

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Damian masz to co wszyscy po gruntownej przesiadce biologii.

Napisz jak zachowują się ryby - przecież to jest najważniejsze - przerwij karmienie na 3-4 dni zapewne ktoś im nie żle pakował w pyski jak ciebie nie było.

Biologia  chodzi i jest OK tylko nie nadąża za ilością tego co dają ryby i karma  - szczęście że wywaliłeś co w tym kuble było.

Nie wiem ale każdemu kto kończy dojrzewanie baniaka i ma wpuszczać ryby , albo robi takie przesiadki czy przeszczepy biologii

polecam wcześniej zakupić i trzymać w pogotowiu jak plaster na d...

Kordon Amquel Plus

lub alternatywnie

Seachem Prime

 

masz??????

jak masz to zrób 50% podmiankę wody to zwalisz NO3 do 20ppm   i wlej tego uzdatniacza na cała ilość wody w akwarium mimo że lana przez ustrojstwo.

Zmierz ty wreszcie tą kranówę bo 4,8ppm NO3 mogła mieć a dziś może mieć 20ppm a może i 40ppm.

jak nie masz uzdatniacza to wpadnij do mnie :Dto ci dam oba te wymienione i jeszcze dwie ampułki Prodibio Biodigest

 

 

Opublikowano
26 minut temu, niedzielek napisał:

Od 27 do dzisiaj nie było mnie na miejscu i dzisiaj robiłem testy No3 salifert - 50 ; No2 jbl - 0,6ppm....

NO3 na wysokim poziomie więc biologia jakoś działa. NO2 na podwyższonym poziomie to znaczy, że biologia nie wyrabia z przerabianiem NO2 na NO3. Teraz najważniejsze pytanie - kto i ile i czym karmił jeżeli nie było Cię w domu?

Możliwe, że ryby były przekarmiane. Już tak duży wzrost NO3 w tak krótkim czasie może świadczyć o przekarmianiu lub o zalegających gówienkach w akwarium. Często też bardzo wysoki poziom NO3 zafałszowuje odczyt NO2.

Opublikowano

Mierz NO2 i bądź cierpliwy. Zachwiana mocno biologia i nic ponadto. Ratuj się częstszymi podmianami i czekaj aż się unormuje. U mnie po przesiadce z 450 na 1000 miałem takie cyrki przez 2 miesiące.

Opublikowano

Pyśki były karmione przez rodziców niby dwa razy dziennie ale w jakich porcjach nie wiem, widać po yellowach, że trochę im brzuszki urosły :D więc dieta. 

Ryby ogólnie nie są jakieś mocno energiczne obecnie - siedzą z prawej strony w akwa w kamieniach i chyba pokutują za podaną ilość żarcia. Choć mają momenty, że się pogonią po całym zbiorniku. 

Bakterii niestety nie mam - więc trzeba się udać do sklepu na shopping ;) Kupić oba czy jeden z tych preparatów wystarczy?

Co do wody w kranie to NO3 Salifert  jest faktycznie na poziomie 5ppm :) 

Opublikowano
22 godziny temu, niedzielek napisał:

 

Pyśki były karmione przez rodziców niby dwa razy dziennie ale w jakich porcjach nie wiem, widać po yellowach, że trochę im brzuszki urosły

 

I tu mamy odpowiedź. A napisz jeszcze czym były karmione?

Opublikowano
Teraz, marcin1ja1 napisał:

I tu mamy odpowiedź. A napisz jeszcze czym były karmione?

Płatki OSI Spirulina i Chichild. 

Póki co podmieniłem 50% wody - pyśki nie dostały nic od ponad 24h i widać, że zaczynają być bardziej żywiołowe. Parametry spadły do NO3 -25 ppm i No2 - 0,02 ppm 

 

Opublikowano
23 minuty temu, niedzielek napisał:

Parametry spadły do NO3 -25 ppm i No2 - 0,02 ppm 

Parametr NO2 wrócił więc do właściwego.  Może przejdz na jedno karmienie dziennie połowę tego co dawano jednorazowo a w piątek ścisły post.  Jeśli ktoś karmi jak mu powiesz dwa razy dziennie to nawali bez miary 2x dziennie.

Teraz za tydzień przed podmianką zmierz NO3 i podmieniaj co tydzień tyle wody by utrzymywać NO3 w granicach 10-20ppm  pamiętając że kranówa ma już 5ppm NO3.

Może pomyśł o Purolite A520E albo TMBT. bo widać z tym NO3 będzie stale problem jak często wyjeżdzasz.

 

Opublikowano

Mój teść, który opiekuje się kotojem i rybami podczas naszej nieobecności także zaklinał się, że mało sypie, ale jak mi pokazał ile to jest mało w jego wydaniu to zastosowałem inną metodę. Wziąłem wszystkie kieliszki z domu i poporcjowałem pokarmy na każdy dzień tygodnia. Teść tylko brał kielich i chlup w ten głupi dziup ... eee to znaczy do akwarium ...

Możesz pomyśleć o takim wariancie jeśli zostawiasz ryby pod opieką niedoświadczonej osoby.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.