Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Posiadam akwarium 210l.

Obecnie zamontowana jest tam tylko kaskada 650l/h

Ta kaskada jest raczej za słaba chciałbym do niej założyć 2 gąbki i stosowac jako filtr mechaniczny gdyż myślę o małym przerybieniu.

Posiadam sprawną pompę CO(max3000l/h) z demontażu domowego oraz troche wolnego czasu. A więc podstawy do wykonania filtra własnoręcznie.

Zastanawiam się jaki filtr zewnętrzny wykonać?

Kubełek sump czy przelewowy?

Ktoś może powiedziec że jest to nieopłacalne jednak ja mam akurat beczkę która powinna się nadac no i pompę więc inne koszty to tylko rurki kolanka etc. Niewielkie akwarium również posiadam..

Proszę o radę jaki filtr będzie najlepszy do akwarium o takiej kubaturze ewentualnie w przyszłości nieco większej(max300l)

Pozdrawiam i dziękuję za rady.

Opublikowano

wszystko ok, tylko jak w beczce chcesz zrobić grodzie przelewowe aby woda możliwie najwydatniej przechodziła przez złoże filtracyjne? jeśli masz pompę CO to sump powinien być ciekawym rozwiązaniem tylko powinieneś sprawić sobie jeszcze akwarium ok 50L właśnie jako sump. Musiał byś się też zastanowić jak byś chciał zasysać wodę z akwarium bo rozumiem, że komina nie posiadasz. Moim zdaniem w takiej sytuacji metodą grawitacyjną do sumpa a później pompką na powrót.


Oczywiście możesz zastosować również kubeł i wtedy roboty o wiele mniej.

Zastanawiam się czy sama kaskada wystarczy jako mechaniczny???? Moim zdaniem jakiś wewnętrzny typu Weipro TC-1000 jednak powinien się znaleźć jeszcze mimo to w środku.Zobaczymy co powiedzą bardziej doświadczeni koledzy.


Pozdrawiam

Opublikowano

jak nie chcesz wiercić dziur w akwa, czy doklejać komina z zewnątrz i progów wokół to zdecyduj się na beczkę, albo przelewowy... imho, jeśli nie traktujesz tego w kategorii szkoleniowej to budowa sumpa nie ma do tego akwarium sensu


mając pompę do CO i beczkę, ja bym się skusił właśnie na to rozwiązanie - masz filtr ukryty pod szafką, hermetyczny i gitara (na pompie do CO)


przelewowego nie lubię bo jak się go postawi z boku to aż się prosi odpowiedź na pytanie: "a czemu nie dłuższe akwa o tyle?"

a jak za akwarium, to: "będzie tak odstawac?"

nie wiem, nie w moim typie

Opublikowano

Jeszcze jeden typ filtra jest warty zastanowienia -- FBF.

Rzadko sie o nim mowi -- ale tutaj w ktoryms watku Danielj mi o nim przypomnial. W serwisie jest artikl Zyrafa na temat takiej filtracji. W necie coraz wiecej informacji o calkiem niezlej wydajnosci takich filtrow !

Opublikowano

@ ptb_pl

Woda jest wtłaczana do beczki dołem tam na wlocie są założone gąbki filtracyjne na to "koszyk" i kermazyt. u góry przy wylocie podobna sytuacja woda przelewa się przez cały filtr.

Co do FBF..

Pomysł bardzo fajny musiałbym co prawda kupić plexi ale to jest do zrobienia muszę się zorientować jak kształtują się ceny.

Własnie w sumpie nie przemyślałem zasysania.. nie mogę zasysać jak w przypadku kubełkowego ponieważ sump by się przelewał a woda nie wracałaby do akwa..

Więc w grze pozostają chyba tylko kubełkowy i FBF..

Jakie inne tworzywo przychodzi wam na myśl zamiast plexi? szkło raczej odpada ciężko wiercić skręcac itp.

Jeśli ktoś ma własnie ciekawe zdanie lub pomysł na jakiś inny filtr /hybrydę to czekam na radę,.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Nie nie.. rośliny odpadają:)

Chcę go schować w szafce..

Można zrobić FBF z beczki ścianka nie bedzie wtedy ukośnie ale jeśli beczka będzie dostatecznie duża to wydaje mi się że piasek przy mocnej pompie nie powinien być pchany z powrotem do akwarium co o tym myślicie?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.