Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
Dnia 30 listopada 2016 o 15:46, deccorativo napisał:

Jeszcze lepsze są moduły na diodach 5730  bo taki 3 diodowy ma 1,2W a wali 150lm światła.

Dobrze więc ci radzą byś zupełnie odrzucił moduły na diodach 5050.

Tylko będzie problem dostać moduły na diodach 5730, barwę 11000K w IP68. Bo chyba głównie o tą barwę chodzi Perezowi?

W sprzedaży są 120lm https://www.perfektmarket.com.pl/modulled-goq-samsung-3-smd-5730-zimny-11000k-id-765

Edytowane przez maqus
Błąd
  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)
17 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

..różnica jest. Ten po prawej jest bardziej doświetlony.

trochę nie tak:D

ten po lewej jest bardziej doświetlony :) bo leży pod białym 10000K a te diody dają co najmniej  2x silniejszy bardziej oświetlający strumień świetlny od diod RGB pod którą leży ten kwiatek z prawej.

Tajemnica leży w Ra lub jak kto woli w CRi - współczynniku oddawania barw  .

Na ten lewy świeci dioda 10000K czyli prawie samo niebieskie światło i ciut zielonego a zupełnie brak w jej widmie koloru czerwonego i CRi tych diod to max 70-80 ( światło słoneczne ma 100)

Diody RGB świecą bardziej pełnym spektrum i ich współczynnik oddawania barw jest w okolicy 90

Dokładnie z tymi kwiatkami masz jak tu - z jabłuszkiem - wszystkie kolory w tym zielony i żółty są tym bardziej soczyste i zbliżone do tego co widzimy w świetle słonecznym im Ra jest wyższe

http://www.emi-led.pl/img/cms/swiatlo/ra_cri_wspolczynnik_oddawania_barw.png

 

Raczej mówimy wtedy nie o doświetleniu ale o soczystości barw.

U nas z rybkami jest dokładnie to samo - światło RGB znacznie lepiej i pełniej wybarwia ryby niż takie 11000K które w zasadzie wybarwia tylko niebieskie ryby bo zielonych jakoś mało jest, ale pomarańczowych i żółtych już wiele. Natomiast jeśli chodzi o siłę świecenia czyli strumień świetlny w lumenach to jak pisałem każda dioda biała tej samej mocy co RGB świeci 2 x silniej. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wymieszanie diod RGB +W bo zapewnia i duży strumień świetlny i wysokie CRi.

Tę różnicę w wybarwieniu ryb zobaczymy tylko wtedy gdy jednocześnie patrzymy na ten sam przedmiot przy różnych Ra lub jak zapamiętałeś kolory ryb przy jednym świetle i zmienisz na takie o większym Ra.

Zakryj ręką ekran by widzieć tylko jedno jabłko to każde jest OK  nawet to <40CRi

Jeśli ktoś nigdy nie zobaczył swojego baniaka w takim świetle CRi >90 to powie że diody RGB są zupełnie zbędne i wystarczy tylko białe 11000K .

Są już diody białe o CRi 98 i wcale nie drogie tylko w Polsce ich nie dostaniesz - trzeba sprowadzać od producenta.

Kolega olobolo o tym pisał i tam masz link do takich

Edytowane przez deccorativo
  • Dziękuję 2
Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, deccorativo napisał:

ten po lewej jest bardziej doświetlony

...użyłem typowego określenia fotograficznego i może stąd nieporozumienie. Ja nie neguję ,że ten kwiat po lewej jest bardziej  doświetlony..Ale nie wnikając w ilości K po  prostu ma na sobie cień...Czyli albo kąt padania , odbicia światła np. z lampy błyskowej to zrobił albo jest niedoświetlony. Ja rozumiem co teraz przedstawiłeś ale patrząc na zdjęcie gdzieś przypadkowo widać ten cień....

 

5 godzin temu, deccorativo napisał:

światło RGB znacznie lepiej i pełniej wybarwia ryby niż takie

...to jest trochę niezręczne określenie bo światło nie wybarwia nam ryb ale ma znaczenie jak postrzegamy kolory naszych ryb. Dlatego osobiście unikam takiego określenia.

Edytowane przez AndrzejWalb
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano
7 godzin temu, Perez666 napisał:

Panowie, to jest obojętne w które kanały wepnę moduły czy tak jak w instrukcji, że rgb w ch1 ch2 ch3.Wtedy białe pod ch4 i +?

Teoretycznie obojętne ale po co sobie życie utrudniać? W programie będziesz się później motał.

Najważniejsze aby plus był w dobrym miejscu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.