Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich i jednocześnie proszę o porady :)

Pierwotnie startowałem z planem na akwa 240l o wymiarach - 120x40x50 i tłem zewnętrznym Juwela oraz zewnętrzną filtacją. Jendak z każdym kolejnym dniem obywania się z  forum zaszło troszku odstęp od normy.

Udało się okazyjnie kupić baniaczek o wymiarach 120x50x60cm i zdecydowałem się na filtrację wewnętrzną, Tak więc w moim akwa stanął kaseciak przyklejony do pleców z czarnego pienionego PCV:

5f7fc0fc6e21109f.jpg

Kaseta (prawa strona) to 14x14.5cm (tyle miałem luzu od szyby do wzmocnienia wzdłużnego)  w środku 5cm gąbki PPI45, komora śmieciowa oraz Atman306 wraz z ceramiką Matrixa. Zasys 4mm na całej szerokości . Zostawiłem też wypustkę na ewentualny falownik JVP-102 aby nadać właściwej cyrkulacji. Jako że chciałem mieć także dobry dostęp do całego osprzętu to w przeciwnym rogu wkleiłem podobną "mini kasetę" w której znajdzie się blok absorbera z rury fi75mm oraz grzałka. Chciałem jakoś sensownie to zamaskować więc kupiłem jakieś najtansze tło jakie znalazłem. W baniaczku będą łupki filitowe więc gdy są mokre wyglądają dokładnie tak jak to tło. Jako że tło w całości mi się nie podobało ani trochu to poszła w dłoń piłka i udało się wyskrobać takie cudo:

4a3fc63d246f6e8c.jpg

Światło to moduły ledowe wraz ze sterownikiem palabras. Są skoncentrowane przy przeniej szybie i na środku tak aby maksymalnie zaciemnić boki, zamocowane na aluminiowym profilu więc można dowolnie przesuwać pocałej szerokości baniaka. Póki co jeszcze jasno ale mam nadzieje że woda trochu przyciemni to światło. Mam nadzieje że uda się osiągnąć głębie poprzez czarne tło i tylko nieznacznie będą się na nim wybijać boki i środek dodatkowego tła. Póki co plan z umiejscowieniem kamieni jeszcze w praniu ale wstępnie wyglądało by to tak jak poniżej:

cfebf25111f50978.jpg

Czekam jeszcze na wysokie iglice tak aby jakoś zagospodarować 60cm wysokość baniaka. Jak przyjdą to zrobię jakieś foty wewnątrz. By przebić tą całą czerń wyląduje  biały piaseczek od Retnee. To kamieniste tło jeszcze nie jest nigdzie poprzyklejane bo dopiero przymiarki. Jeśli macie jakieś uwagi to będę wdzięczny za każdą sugestię i pomoc w temacie.

 

 

 

 

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Ciekawe podejście do tła :) Zobaczymy jak będzie wyglądać po zalaniu wodą :)
Jeśli chcesz zacienione boki to chyba powinieneś dać moduły jeszcze bliżej siebie a tym samym bliżej środka. Ale jak sam piszesz, to jeszcze zweryfikuje woda :)

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Drodzy forumowicze i forumowiczki. Mam do was prośbę. Czy moglibyście mi doradzić w sprawie ułożenia kamieni ? Póki co, własna fantazja mi podpowiada dwa warianty:

 

1ef5c0b989106033.jpg

ede77bcb64f9343c.jpg

 

Z czego druga wersja mi bardziej się widzi. Może jednak macie jakąś inną sugestię, którą warto by rozważyć ? Za iglicami będzie kaseciak oraz falownik. Zostawiłem tam jakieś 10cm luzu od szyby bo będzie tam (jeśli uda mi się oczywiście ustawić odpowiednią cyrkulację) strefa najwolniejszego ruchu wody i zasys kaseciaka.

Opublikowano

To akwa ma 60cm wysokości więc duży kamień ważyłby pewnie ze 20 kg (jak nie więcej). Te "rakiety" mnie akurat się podobają i robią przy dnie kilka ładnych szczelinek dla ryb więc raczej zostaną ale dziękuje za uwagi :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.