Skocz do zawartości

Łupki-piaskowce mącą wodę


Kazimierz Markisz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Założyłem akwarium jakiś miesiąc temu (150x50x60). Było to moje pierwsze akwarium. Wszystko zrobiłem zgodnie z instrukcjami zawartymi na Państwa stronie internetowej. Po wpuszczeniu ryb wszystkie padły po tygodniu. Miałem mętną wodę i teraz zdałem sobie sprawę z tego że przyczyną mętnej wody były kamienie (białe wapienie-łupki piaskowca) Czy mogła to być przyczyna śmierci ryb? Dwa dni temu na nowo założyłem zbiornik i znowu woda jest mętna mimo że wyszorowalem kamienie i kilka razy je wypłukałem. Co zrobić ? Proszę o podpowiedź. 

W załączniku zamieszczam zdjęcia akwarium. 

Kazik 

image.jpeg

image.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kazimierz Markisz napisał:

Wszystko zrobiłem zgodnie z instrukcjami zawartymi na Państwa stronie internetowej.

czy aby na pewno..? jak długo dojrzewało akwarium, zanim wpuściłeś ryby? przed zarybieniem sprawdziłeś za pomocą testów, czy cykl azotowy zamknął się?

Przyczyną zgonów w Twoim akwarium z pewnością nie były skały. Ja obstawiam niedojrzały zbiornik z zerową biologią. Mętna woda to jedna z oznak takiego stanu.

A tak na marginesie.. na tym forum rzadko poleca się tak jasny piaseczek i tego typu skały, a już na pewno nie ustawianie z nich tego typu domków na piasku.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dojrzewało około trzech tygodni testy wykonałem i były w porządku oprócz twardości wody ponieważ miała 7,2 pH a poźniej doczytałem ze to zbyt mało. 

Jasny piasek to pomysł z tego forum a domki wygooglowałem. Czyli to na pewno nie piaskowce męcą wodę, dzięki za informację. Tym razem poczekam dłużej.

Może robię też błąd podczas gdy zbiornik dojrzewa, ponieważ filtr jest ciagle włączony i zachowuję cykl światła tak jakby były ryby w zbiorniku. Czy tak powinienem robić?  Proszę rownież o podpowiedź czy podczas dojrzewania akwarium mam podmieniać wodę co tydzień ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas dojrzewania akwarium nie podmieniamy wody, pierwszą większą podmianę robi się na koniec cyklu - kiedy mocno skoczy NO3, a NO2 jest już niewykrywalne dla testów.

Inną przyczyną mętnej wody może być też piasek o zbyt drobnej granulacji. Ruch wody powodowany filtrami może unosić jego drobiny i stąd mętna woda. Podobnie - niedokładnie wypłukany piasek.

Proponowałbym, żebyś dokładniej opisał swój zbiornik, filtrację biologiczną i mechaniczną, opisał w jaki sposób startowałeś zbiornik, podał wyniki testów itd. Bez tych informacji trudno coś konstruktywnego doradzić i znaleźć przyczynę problemów.

11 minut temu, Kazimierz Markisz napisał:

oprócz twardości wody ponieważ miała 7,2 pH

jeszcze jedno.. pH to nie twardość, lecz odczyn. Chodziło Ci o to, że woda nie była wystarczająco zasadowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piasek o granulacji 0,3mm. Jeżeli chodzi o filtrację to posiadam jedynie mechaniczną filtr z ceramiką oraz gąbką dobrany do wielkości akwarium. Startowałem w ten sposób: wypłukałem dokładnie piach i żwir  (mam przemieszane dno), wypłukałem i wyczyściłem kamienie, ułożyłem je na dnie i zalałem zbiornik wodą. Następnie dodałem uzdatniacz do wody a po 24h bakterie. Po 7dniach znów dodałem bakterie zgodnie z instukcją. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy jedną z potencjalnych przyczyn mętnej wody.. granulacja 0,3 mm to zdecydowanie zbyt mało, najlepiej jeśli wielkość ziaren zawiera się w przedziale 0,8-1,2 mm.

Druga sprawa.. taka filtracja w biotopie malawi przy tej wielkości zbiornika nie wydoli. Tutaj potrzebny jest co najmniej mocny wewnętrzny mechanik (2000 l/h) i do tego osobny filtr biologiczny np. kubeł wypełniony ceramiką. Inne sprawdzone rozwiązania to np. filtr kasetowy, załatwiający kompleksowo filtrację mechaniczną i biologiczną lub filtracja narurowa na korpusach.

Odnośnie startowania zbiornika.. delikatnie mówiąc niezupełnie tak to powinno wyglądać. Polecałbym zapoznanie się z następującym wątkiem:

Tutaj jest wszystko dokładnie i krok po kroku napisane jak to zrobić nie popełniając błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust, masz zupełnie niedojrzałe akwarium, stąd wykwit pierwotniaków i mętna woda, potwierdza to śmierć rybek.

Potrzeba abyś podał:

Wyniki testów i jakimi testami sprawdzałeś - przed wpuszczeniem ryb.
Jaką masz obecnie filtrację ?

Jaką temperaturę ?

Jaki uzdatniacz stosujesz po wlaniu wody z kranu i jakie bakterie wlewałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ale jeżeli chodzi o wyniki oprócz Ph które podałem we wcześniejszych postach to nie jestem w stanie podać no2 i no3 ponieważ niestety nie zapisywałem wyników. Teraz i tak muszę wszystko zrobić na nowo. Proszę tylko o informacje czy musze mieć komicznie dwa filtry? W zoologicznym we Wrocławiu zaproponowali mi kubeł albo wewnętrzny. Wziąłem wewnetrzny ponieważ kubeł kosztował 1750 zł , obsługa sklepu powiedziała że jeżeli wezmę duży mechaniczny filtr to wystarczy tylko taki. 

Na forum dotyczącym zakładania akwa jest tak dużo rożnych wpisów ze mam juz mętlik w głowie. 

Teraz zakładając na nowo akwarium rozumiem ze mam: 

1) wymienić piach na 0,8-1,00

2)  Przepłukać jeszcze raz kamienie

3) Poczekać aż woda odstoi 

4) Dodać jakiś uzdatniacz -jaki najlepiej?

5) Dodać bakterie- jakie najlepiej? (Mam Reef safe specjal blend) 

6) Włączyć filtr ( mechaniczny) i nie podmieniać wody 

7) Dodawać regularnie bakterie i dokonywać testów aż bedą satysfakcjonujące

8) wpuścić ryby 

Czy coś jeszcze?

Dziekuje wszystkim za podpowiedzi. Chyba mogłem zacząć od jakiś mniej wymagających ryb ale moze jeszcze wszystko się uda. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza i najważniejsza zasada, nie słuchaj obsługi sklepów ZOO, oni są nie do doradzania klientom co jest lepsze tylko aby nabijać kasę, a i ich wiedza często pozostawia wiele do życzenia.

Jak na razie to nieźle Cię zbajerowali tymi 1750zł :) bo kubeł dostaniesz już za 500-600zł. Jeśli nie chcesz wydać dużo kasy a jak widzę nie chcesz, to może załóż taki wątek w podstawach, co mam zrobić aby wyprostować moje akwarium.

Możesz spróbować jednej z lepszych i najtańszych filtracji - czyli filtra kasetowego. Ale to już może rozpiszę się w nowym wątku. Bo tutaj rozmawiamy o wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.