Skocz do zawartości

Podmiana wody i padnięte 2 ryby


Darek73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj po południu podmieniłem około 20% wody z mojego 400 l baniaka. Po podmianie dokonałem standardowego czyszczenia szyb, czyszczenia gąbki i dość mocno przemieszałem piasek. Podmiankę robię co około 1 miesiąc i wtedy też mieszam piasek. Po podmiance dodałem około 4 łyżki soli do Malawi i wlałem tak na oko bakterii Kordon Tidy Tank. Woda jaka nalałem szła przez filtr węglowy ale była dość zmian taka jak w wodociągu i pewnie nieźle mi to obniżyło temp w akwa (nie mam termometru więc nie wiem jaka temp była). Taką wodę leje od przeszło 2 lat i nic się nie działo a wczoraj wieczorem padła mi 1 dorosła ryba a dzisai rano była następna. Reszta ryb pływa i wygląda normalnie. Mam obsadę mieszaną dorosłe i młode.

Nie wiem czy to przez przemieszanie piasku, czy może przez oziębienie wody a może coś jeszcze - sól?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 - 0,05

NH4 - 0,05

PO4 - 1,2 (za dużo)

NO3 - brak pomiaru, skończyły się odczynniki

PH 7 - 7,8

A sól to AZOO African Cichlids Mineral Salt.

A może muszę już wymienić mój filtr węglowy jaki używam do podmian? Mam go już 2 lata ale ilość wody jaka podmieniłem to może być około 2000-2500 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz że podmiany robisz raz na miesiąc 20% to pytam -co masz w baniaku do usuwania NO3 - akurat tego pomiaru brak.

Ten Azoo podnosi tylko GH i zupełnie nie rusza pH a w jeziorze jest GH 5-7 tymczasem wątpię by twoja kranówa miała mniej jak GH 10  to w jakim celu sypiesz tak dużo tej soli Azoo?

Jeśli się nie okaże że NO3 jest bliskie 100ppm to woda, sól Azoo i temperatura na pewno nie są przyczynami zejść ryb.

Coś nowego ostatnio wpuszczałeś z obsady, karmisz mrożonkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stałą obsadę. Karmię tylko spiruliną. Zamawiam test na NO3.

Jedna z ryb wyglądała jakby była pogryziona ale jak padła mi druga to już zwątpiłem.

Do usuwania NO3 mam Purolite ale myślę, że złoże jest już zatkane bo ostatnio płukałem około 2 miesiące temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, żeby powodem był zbyt wysoki poziom NO3. Gdyby to była wartość zagrażająca życiu, to wszystkie ryby wykazywałyby niepokojące objawy. Przy niższej wartości nie byłoby zgonów. Może to przypadek, a może szok termiczny....trudno powiedzieć. Kup termometr.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.