Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam serdecznie po dłuższej nieobecności.

Planuję obecnie zmianę obsady. Dlaczego ? Ano dlatego że wszyscy na forum mieli rację tylko nie ja :) Po nabraniu doświadczenia stwierdzam że wszystkie akwaria poniżej 375 l nie nadają się na 3 gatunki, ot co.

Aktualna obsada:

-yellow 1:2 - do usunięcia

-maingano: 8 szt z czego chyba 6 samców- docelowo zostanie jeden samiec i dokupie narybek może się uda jakieś samice ^^

-chisumulae: 10 szt, prawie same samce - do usunięcia (dodatkowo napiszę iż z moich obserwacji, no cóż, nie jest to ciekawa ryba, a już na pewno nie z ubarwienia )

Więc zostaną same maingano, choć i tego nie jestem pewien. Choruję na hongi sweden red i chciałbym je połączyć z maingano, docelowo po jednym samcu i 4 samice. Co myślicie ? (akwarium 100x50x50)

Pozdrawiam

Edytowane przez eublefar
Opublikowano

Zarówno Maingano jak i Hongi są znane z temperamentu, u mnie pływają razem od samego początku i nigdy jakoś bardzo międzygatunkowo nie iskrzyło, choć bardzo późno się wybarwiły i bardzo wolno rosły inne ryby im podjadały pokarm. Teraz są duże i pięknie wybarwione zarówno samce jak i samice i nie dają sobie dmuchać w kaszę. Nie wiem jak będzie się przedstawiać sytuacja, kiedy dopuścisz młode rybki do dominującego samca Maingano, ale jestem dobrej myśli. Możesz pozmieniać wystrój w baniaku i wszyscy od nowa zaczną szukać nowych miejsc.

Opublikowano

W mojej obecnej obsadzie największy charakterek ma samiec yellow'a... No nic zrobię tak że dzisiaj usunę yellowy, zredukuję maingano i chisumule. W niedzielę doredukuję chisumule do końca, poprzestawiam kamienie a w poniedziałek pojadę dokupić hongi i maingano. Może się uda jakoś je połączyć....

Opublikowano

W akwarium 100x50x50 przy takich rybach jak Maingano i Hongi raczej zrezygnowałbym z trzeciego gatunku, to po pierwsze. Po drugie zastanów się jeszcze nad tym "sweden red" bo oprócz nazwy handlowej jest to "odmiana" sztucznie wyhodowana przez człowieka. Lepiej zostać przy samym "Hongi" ;) 

Opublikowano

Źle się wyraziłem, 3 gatunku nie będzie. Chisumule zostaną do niedzieli (ze względu na żonę). Docelowo chciałbym mieć 1+4 maingano i 1+4 hongi. Dzięki za rady :)

Opublikowano

Patrząc na swojego samotnego samca Hongi , to przy takich wymiarach może terroryzować zbiornik. Ryba jest agresywna też do innych mieszkańców, a w czasie tarła może być szczególnie agresywny. Pamiętam jak u siebie miałem go z samicami, był na tyle agresywny, że samicę odłowiłem do kotnika, miała rany na bokach i poobgryzane płetwy, była na tyle osłabiona, że atakowały ją inne mniejsze ryby. Więc warto się zastanowić czy wpuszczać Hongi do Twojego bądź co bądź krótkiego akwarium. 

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witam ponownie,

Yellowy i chisumule mają już nowy dom, zostałem z samymi maingano.

Za 6-7 msc skończę budowę nowego lokum dla nas a i dla rybek nastąpi przesiadka na 450tke. W związku z tym chciałbym uzupełnić obecną obsadę o jeszcze jeden lub dwa gatunki, które po zmianie szkła na większe trafią tam razem z maingano oraz innymi kolegami które będę dobierał jak już skończę budowę :)

Co drodzy koledzy byście mi zaproponowali do rocznych maingano ? myślałem nad M.msobo i może rdzawym ?

Opublikowano
1 godzinę temu, eublefar napisał:

myślałem nad M.msobo i może rdzawym ?

Jeśli podoba Ci się takie zestawienie to jak najbardziej może być ;) 

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.