Skocz do zawartości

200l - czyżby sinice?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam problem z glonami, o ile inwazja dużej ilości okrzemków nie jest czymś okropnym (popełniłem błąd kupując piasek z castoramy..), o tyle martwi mnie obecność zielonych glonów - obawiam się, że to sinice,mają jakby "nitkowatą" strukturę, porastają punktowo powierzchnie piasku - zdają się przyklejać do piasku - przy próbie poruszenia ich, odkleja się "placek"  podłoża.

 

 Być może zostanę zaraz zganiony - ale nie posiadam niestety testów na związki azotu czy fosforu - jednakże resztę potrzebnych informacji mogę podać. Chciałbym się dowiedzieć jak mógłbym ewentualnie z tym walczyć.

Dodatkowo załączam zdjęcia.

 

IMAG0520.jpg

IMAG0521.jpg

IMAG0523.jpg

Opublikowano

Witam, akwarium ma ok. 6 tygodni, filtracja to Aquael FAN 3 + hw-302 w ktory jest wypelniony 1x ceramika + 2x zeolit mineralny.

oswietlenie 2x 30W standardowa pokrywa do 200l, swiece ok. 12h dziennie

Na chwile obecna obsade stanowia 5x neolamprolugus caudopunctatus i 2x neolamprolugus multifasciatus ( wiem, ze tanganika, ale moze mnie nie zabijecie tutaj :)

Co tydzien wymieniam 10% wody.

Opublikowano

bez wątpienia sinice - IMHO

takie tam rady -zmniejsz oświetlenie, usuwaj mechanicznie, zwiększ podmiany  wywal zeolit z kubła i go odblokuj by choć 200l/h płynęło - IMHO nie są skuteczne a kiedyś były.:(

bez ustalenia proporcji NO3/PO4 nic nie poradzę ,- ale radzę kupić tylko dwa testy kropelkowe ale nie inne niż te

Salifert PO4 i broń Boże nie kup JBL czy Zooleka.

JBL NO3

i tak długo jedziesz bez testów czyli po omacku.  Opisz co i ile dajesz rybom jeść.

widzę że jesteś mój sąsiad - jedyny znany Wyszków to ten nad Liwcem to jest 9km od Węgrowa:D

 

 

Opublikowano

Wyszków tak, ale nad Bugiem, nad Liwiec jeżdżę latem nad wodę :)

Jeśli mam wywalić zeolit, to co mialbym dac w zamian? myślałem żeby kupić lawe wulkaniczna, podobno lepsza od bioceramiki.

Jeśli chodzi o pokarm, to głównie mrożony solowiec którego uwielbiają i co jakiś czas daje mrożonego oczlika i granulat spirulinowy, ale niechętnie go jedza, wybredne te moje ryby.

Opublikowano
17 minut temu, Xiviss napisał:

Jeśli mam wywalić zeolit, to co mialbym dac w zamian? myślałem żeby kupić lawe wulkaniczna, podobno lepsza od bioceramiki.

Zostaw sobie samą ceramikę tylko rozłóż ją po równo to reszty pustych koszy w kubełku.

Opublikowano
4 minuty temu, Xiviss napisał:

Jeśli mam wywalić zeolit, to co mialbym dac w zamian? myślałem żeby kupić lawe wulkaniczna, podobno lepsza od bioceramiki.

napisałeś baniak 200l więc zgodnie z przepisami Saechema  należy się do kubła tylko 0,5l Matrixa a ponieważ to złoże co ma tylko 700m2/l czyli jak tam siedzi w 1 koszu 1 litr najgorszej chińskiej ceramiki po 6 zł/l (  takie białe rurki ?? czy bioceramika czyli takie kulki czarne plastikowe?? ) to jest już o 100% za dużo. :)

Ale te 2 kosze zeolitu trzeba wywalać na raty - 1 kosz zeolitu co 2 tygodnie.

Co w zamian - a no jak chcesz coś o identycznym działaniu jak zeolit tylko 1000x silniej działający to te 2 kosze gruzu zastąpi 100ml Purigenu w siateczce rozłożone równo i cieniutko na całym dnie kosza i przyciśnięte tą ceramiką.

Jakbyś jednak kupił te testy i zmierzył NO3 w kranie i w baniaku to możliwe że bym polecił zupełnie inny zestaw chemikalii - 100x lepszy i tańszy niż ten Purigen.

10 minut temu, Xiviss napisał:

Jeśli chodzi o pokarm, to głównie mrożony solowiec którego uwielbiają i co jakiś czas daje mrożonego oczlika i granulat spirulinowy, ale niechętnie go jedza, wybredne te moje ryby.

Tu zacznij dokładny opis co i jak robisz od tego momentu.

- Otwieram lodówkę i wyjmuję listek zamrożonego solowca i oczlika ale bardzo dokładnie opisz co i jak robisz dalej aż do zjedzenia przez ryby.

dalej bez zakupu wymienionych testów i pomiarów w akwarium i w kranie nic mądrego nie wymyślę.

 

 

Opublikowano (edytowane)

No więc , otwieram zamrażarke , wyciągam "paletę" pokarmu, odcinam 1 kostke, szybko nożem odkrajam z 1/4 kostki, żeby na raz rybki to zjadły, resztę chowam do zamrażarki.

Następnie wkładam ta 1/4 kostki na sitko i idę z tym pod kran i polewam dopóki nie rozpuszcze "zmarzliny", później karmię tym ryby starając się by jedzenie zostało zjedzone nim opadnie na dno, ale czasami coś niestety opadnie.

 

Jeśli chodzi o ceramikę, tak to takie białe walce z dziurkami.

I dlaczego radzicie usunąć ten zeolit? nie neguje waszego zdania, ciekawi mnie jedynie cel tego zabiegu, chodzi o nadmierny pobór związków azotowych czy co?

Właśnie robie podmianę - traktować wodę jakimś AquaSafe'm czy zostawić do odstania i wlać

 

 

Jak wygląda sprawa z piaskiem: czy krzemionka z tego piasku z Castoramy wypłucze się z czasem i glony przyhamują, czy może potrzebna jest wymiana podłoża, jeśli tak - to na jakie? Do biotopu Tanganiki dobrym wyborem wydaje się być drobny, biały piasek wapienny.

 

Dodaje dane z wodociągów odnośnie wody:

woda.jpg

Edytowane przez Xiviss
Dodanie danych
Opublikowano

Dobrze że się przypomniałeś - bo umknęło.

Wiesz mamy IV kw 2016 więc badania wody z przed 3 lat to brak badań:( wiesz ile wody w tym czasie przepłynęło przez Bug.

Pierwsze - to dobrze dajesz te mrożonki bo często tu popełnia się błąd nie płucząc ich po rozmrożeniu. Generalnie mrożonki dają wysokie dawki fosforanów do wody w baniaku więc niestety podejrzewam że testu Saliferta PO4 nie starczy skali a tam jest do 3mg/l.  Czasami nie kup innego który akurat jest w sklepie - przestrzegam 

Bez zakupu tych dwu testów które ci wskazałem nie ruszymy z miejsca poza mechanicznym zbieraniem, ograniczeniem świecenia z 12h do 8h a jak nie ma domowników to wyłącznik zrób i podmiany co tydzień najmniej 30% a nie 10%.

Nie podajesz jak duży baniak ale po zdjęciach widzę że moim zdaniem masz wodę jak w stawie czyli stoi bo kubeł to ledwo biologię rusza a mechanika nie masz - Fan3 to ledwo natlenia wodę ale gówienek nie zbiera - wiesz jak ja bym wyłączył cyrkulator i pozostawił tylko jednego Hydorka 900l/h to ryby nie pływają tylko się snują  a też mam Tangę jak ty.

Jeśli ci okrzemki piasek zasiedliły to już zupełnie woda stoi - weż to palcami przemieszaj delikatnie jak grabiami by je schować pod spód .

Dam trzy porady do wykonania.

1/ zrób to co wskazałem powyżej

2/ zakup testy kropelkowe Salifert PO4 , JBL NO3 i JBL NO2

3/ unieś powrót z kubła do góry i nalej do naczynia o znanej pojemności np butelka pet 2l po coli i złap czas nalewania - policz ile leci w l/h z kubła.

zeolit dawno się zapchał bo start baniaka zapewne przeszedł a ponieważ jest zazwyczaj drobny to makabrycznie hamuje przepływ przez kubły więc teraz nic nie robi tylko jest hamulcowym - wywal i przy okazji wypłucz w wodzie z akwarium te rurki i to co na dnie kubła jest z syfu. Jak podasz ile leci przez kubeł to zobaczymy czy w gąbkę na zasys warto inwestować by mechanik jakiś powstał.

 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Czyli mniej więcej tak jak myślałem🙂   Wiem, czytałem od deski do deski wielokrotnie... Ale ja nie jestem małym chemikiem😉 myślałem, że to co robiłem wystarczy, no niestety życie zweryfikowalo... Czekam, nic innego nie zostało. Może dla pewności kupię jakaś używana pompę obiegową i zrobię ten filtr. Dzięki raz jeszcze!👍
    • Ja mam wolną Jebao DCP 2500. Jak coś namieszam, to fitr piankowy oparty o dno (nie mam piasku, tylko pcv na dnie; jak piasek, to można korek od dołu...)) dociśnięty wlotem pompy od góry. W pompie wymienione amortyzatory na przyssawki - przyklejone do szyby. Sposób nie ważny, istotne by przepuścić wodę przez filtr... A co do biologii... to dojrzewała u mnie w wiaderku  przez  miesiące na karmie I NH3/NO2- (https://forum.klub-malawi.pl/topic/25309-projekt-akwarium-280x60x60-pokrywa-filtr-szafka/?do=findComment&comment=371935. ) Przy starcie akwa wrzuciłem medium do filtra + cukier + fosforany +  Nh4Cl, NaNO2 i brud z dna wiaderka. Po pewnym czasie (godziny ?) zmętniało... i po 3-4 tygodniach zrobiło się klarowniej, ale nie idealnie.  Potrzeba czasu...   
    • Mam nieużywany korpus 10" z filtra RO, mam jeszcze Pata Mini ale raczej nie jest to "wydajna głowica"😉 co można by było dobrać do tego i jak ogóle ma to działać? Głowica tłoczyła by wodę przez korpus mam rozumieć, nie wiem czy moja wyobraźnia działa dobrze😉
    • Wrzucam raz jeszcze. VID_20250404_102632.mp4   Mam nadzieję, że teraz będzie widział 
    • Nie widzę twoich filmików. Nie wiem czy przyczyna leży po mojej czy Twojej stronie. Zakładam , że po mojej bo nikt nic na ten temat nie napisał.
    • Dziękuję za cenne rady. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż czekać jak polecacie. Jedno mnie zastanawia z N03 było ono praktycznie niewykrywalne od samego początku. Wynik max 2. Tłumaczyłem to sobie tym, iż  azotany są pochłaniane na bieżącą przez bakterie które się cały czas namnażają bo mają ku temu dobre warunki (chodzi o powierzchnię na 70l kształtek). Jeżeli kolonia ma gdzie się rozwijać, to robi to do osiągnięcia max powierzchni jaką jej zapewnimy. Taka moja teoria apropo niewykrywalnych NO3. Biologię praktycznie przeniosłem z innego zbiornika dodając jeszcze na start brud z gąbek. Miałem jedną przygodę ze skokiem N02 ucząc się dozować karmienie (pisałem o tym wcześniej) a tak to, do tej pory woda była w miarę klarowna. Skąd to nagłe zachwianie biologii teraz po czasie, jeżeli żadne zmiany nie zostały wprowadzone. Pierwotniaki teraz? Kurcze trochę nie chce mi się wierzyć...( Oczywiście nikogo nie krytykuję, po prostu jestem mocno zdziwiony) Znaczyło by to, że cykl jest jeszcze nie zamknięty? Idąc tym roku myślenia wypadałoby wyciągnąć żywice i grzecznie czekać na dojrzenie zbiornika? Zalane było ok 3 mc temu, ryby pływają 2 mc. Biologia dalej nie hula? Dla mnie mega dziwna sprawa. Wrzucam jeszcze filmik na którym dokładniej widać to zmętnienie: VID_20250404_102632.mp4  
    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.