Skocz do zawartości

Oświetlenie 450l led 11000 + RGB


L.A.J.O.N.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak w temacie plan jest na oświetlenie baniaka 450l modułami led. Chcę użyć 6 modułów 11000K i 4 moduły 7500K (samsung 5630) oraz 10 modułów RGB. Chciałbym osiągnąć efekt przyciemnionych boków i tyłu. Teraz pytania do Was :P


1. Czy całość rozłożyć na 2 belki ?

2. W jakiej odległości dawać moduły?


Osobiście myślałem aby rozdzielić na dwie belki. Jedną zrobić z białych modułów gdzie 6 mocniejszych idzie w środek a po dwa słabsze (7500K) dać na boki. Druga belka to rgb. Długość oświetlenia 100cm aby uzyskać wspomniany efekt przyciemnionych boków i obie belki położyć obok siebie 5-10cm od przedniej szyby. Sterownik Romka i pomóżcie dobrać zasilacz tak aby miał zapas mocy bo w przyszłości oświetlenie będzie użyte do większego akwarium. Proszę o sugestie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być OK, choć ja bym dał białe jednakowe i tymi RGB skorygował barwę do takiej jaka Ci odpowiada. Bałbym się efektu zmiany koloru ryby, choć w sumie to profilaktycznie, bo nie jestem pewien czy będzie to bardzo widać na rybie pod jakim akurat pływa modułem i czy ma to znaczenie. Najwyżej będzie bardziej kolorowo ;) W każdym razie jak kiedyś miałem dwie różne świetlówki to kolory ryb wyraźnie się zmieniały z żółtego na pomarańczowy przy przepływaniu z tyłu do przodu akwarium. Mnie to nie odpowiadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dam całość tej jednej belki w modułach 11000K nie będzie za jasno po bokach wtedy? Bo rozumie, że jak ściemniam sobie to całą belkę jednakowo tak?


Ilość K to nie moc, a temperatura barwowa modułów. Im więcej tym bardziej w niebieski, im mniej tym w żółty. Słońce ma chyba temperaturę 6500K, a świeczka 3000K, 120000K mają niebieskie ksenony. Moduły 11000K nie są mocniejsze od 7000K.


Ja u siebie na 200x60cm daje 14x 11000K + 12x RGB - lubię niebiesko-fioletową poświatę, ale to też kwestia gustu.


Jak dasz belki dostatecznie blisko to nie będzie różnicy, gdy ryba przepłynie do tyłu.

Ja daję na jedym płaskowniku 15cm 2 rzędy modułów.


Generalnie ściemniasz jedna barwę na osobnym kanale, ale wszystko zależy od podłączenia- możesz zrobić tak, żeby osobno ściemniać boki, jeżeli Ci na tym zależy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bakus 44 a jak to jest z kolorem przy ściemnianiu - im bardziej ściemnie to kolor w lekko żółty przechodzi czy cały czas jest taka lekko niebieska barwa tylko coraz słabiej świeci? Jak możesz to zapodaj zdjęcia zbiornika.

Teraz tak myślę czy jak dam na przemian moduł raz 11000K, raz 7500K odpowiednio blisko siebie to czy uzyskam jakiś kompromis w kolorze bieli - jak myślicie? Może ta barwa białego jakoś się wymiesza bez tego koloru tęczy właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduły przyklejone naprzemiennie na pewno sie wymieszają. Tylko kombinacja alpejska z tym, bo rozcinać i lutować trzeba co drugi. Ja przykleiłem w dwóch rzędach białe i RGB na jednej belce i ładnie się miesza światło. Im bardziej chcesz mieć zacienione boki tym krótszą dajesz belkę. W mojej stopce zobacz - akwarium 250 cm, belka 160 cm.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To te moduły nie przychodzą osobno tylko polutowane już? Czytając inne posty zrozumiałem, że trzeba wszystko samemu lutować. Jeśli tak to zrobiłbym na przemian właśnie.

Jakiej mocy zasilacz 50-60W i na 12V?? Tylko tym się kierować czy patrzyć np. na firmę jeszcze? Rozumie, że płaskownik aluminiowy jest najlepszym wyjściem tylko wkładać go jeszcze w jakąś tubę plastykową?

Ps. Zetce akwarium super ale masz też pole manewru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas jest taka lekko niebieska barwa tylko coraz słabiej świeci

dokładnie tak


Naprzemiennie dawać bez sensu, bo trzeba rozcinać i lutować.

Możesz dać 2 rzędy obok siebie z przesunięciem tak żeby jeden moduł wchodził między 2 drugiego rzędu. Barwa światła się wymiesza....

a jak chcesz przyciemnione boki, to tak jak pisał poprzednik zrób krótsze rzędy tych ledów.


Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mocny na te ledy co zaproponowałeś. Myślę że możesz swobodnie kupić o mniejszej mocy i tańśzy, nie potrzebujesz w klasie IP67 bo i tak nie bedziesz go trzymał pod pokrywą tylko w szafce. Myślę że spokojnie taki wystarczy:

http://multienergo.com/pl/p/ZASILACZ-MODULOWY-LED-POS-35-12-12V-2.9A-35W/575

i 20zł na piwko zostaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.