Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie,

Nie znalazłem podobnego tematu odnośnie ułatwienia podmian wody i odmulania w mniejszych zbiornikach bez bezpośredniego podłączenia do sieci wod-kan.

Przedstawiam mój odmulaczo-podmieniacz DIY low-cost coś w podobie JBL Aqua In Out.

Bez wiaderkowania możemy odmulić dno i przy okazji bezpośrednio skierować wodę do wanny, umywalki lub toalety. Tą samą drogą wprowadzamy świeżą wodę do zbiornika.

Spuszczenie 60l w moim 260l zbiorniku i ponowne napełnienie zajmuje mi ok 5min.

Nie nosimy ciężkich wiader, nie rozlewamy wody.

Twardość mojej kranówki, zawartość chloru i No3 pozwala mi lać wodę prosto z kranu do akwarium


Potrzebne nam będą:

Trójnik ogrodowy z podłączeniem 1/2 cala

Wąż ogrodowy w długości odpowiedniej pomiędzy akwarium a łazienką. Ja mam grubości 12,5mm

3 cybanty 12-20mm

Stary odmulacz ( ja mam JBL EX)

Zawór prosty ( ja mam z zestawu z odmulaczem)

Szybkozłączka ogrodowa do połączenia trójnika z wężem

Wszystkie zdjęcia potrzebnych części w załączeniu.


Zasada działania:

Podłączamy trójnik ogrodowy pod np wyjście z prysznica 1/2 cala lub zdejmujemy perlator z wylotu baterii i tam podłączamy.

(Problem z podłączeniem pod miejsce perlatora wiąże sie z wykorzystaniem przejściówki gwintów z drobnego (bateria)na gruby (trójnik) dlatego ja wykorzystałem wyjście prysznica i baterie wannową a nie np. baterię umywalkową)

Do trójnika podłączamy wąż poprzez szybkozłączkę. Drugi wylot trójnika pozostaje pusty

Na drugim końcu węża montujemy zawór zamykający za pomocą cybantów i podłączamy do odmulacza.

Uwaga - w mojej wersji odmulacza był jeszcze mały zaworek zapobiegający cofaniu się wody ale przy tej technice odmulania i jednoczesnego napełniania zbiornika nie możemy mieć zaworów zwrotnych bo woda musi iść w obu kierunkach więc ową plasikową klapkę usunąłem.

Po podłaczeniu trójnika, węża do trójnika wkładamy odmulacz do akwarium.

Aby móc zassać wodę musimy odpowietrzyć układ poprzez:

1.Zamknięcie prawego zaworu na trójniku.

2. Otwarcie lewego zaworu na trójniku, do którego podłączony jest wąż

3. Odkręcenie wody ( uwaga na ustawienie odpowiedniej temperatury)

Po odkręceniu wody idziemy do akwarium i zanurzamy odmulacz tak, aby płynąca woda w pełni odpowietrzyła układ. Ciśnienie musi być spore więc kran odkręcony na max.

po odpowietrzeniu układu idziemy spowrotem do łazienki:

1. Otwieramy prawy zawór trójnika do spuszczenia wody

2. Wyłączamy wodę

3. Zawór z podłączeniem do węża pozostawiamy otwarty.

W ten sposób tworzy się podciśnienie i woda zaczyna nam płynąć odwrotnie - z baniaka do wanny poprzez prawy wylot trójnika.

Podciśnienie pozwala nam odmulać dno i przy okazji spuszczać wodę.

Ważne aby nie było powietrza w układzie bo to spowalnia spuszczanie wody


Po spuszczeniu odpowiedniej ilości wody:

1. Zamykamy prawy zawór na tróniku.

2. Włączamy wodę

3. Sterujemy odmulaczem w zbiorniku przy napełnianiu wodą.


Kilka uwag:

Bardzo ważne- poziom trónika musi być niżej niż poziom akwarium aby podczas spuszczania woda grawitacyjnie spływała do wanny.

Uważajcie na temperaturę wody

Dodawajcie uzdatniaczy jeżeli woda jest chlorowana

Cały układ musi wytrzymać ciśnienie w kranie więc dlatego użyłem akcesoriów ogrodowych

Zawór przy odmulaczu mam z zestawu odmulacza ale nie używam go gdy wąż jest pod ciśnieniem bo jest za słaby a zamykam jedynie wtedy, kiedy nie chcę żeby podczas demontażu węża woda wylała mi się z obiegu a woda w kranie jest zakręcona.

Jeżeli nie czujecie sie komfortowo spuszczając brudną wodę do wanny to mozecie pod prawy zawór trójnika podłączyć kawałek węża i skierować go do sedesu.


A teraz koszty:

Wąż 20m z Leroy Merlin ( użyłem tylko 10m) 20 PLN

Szybkozłączka - była w gratisie z wężem

cybanty - 3x 1,69 PLN

trójnik - 14 PLN

odmulacz i zawór przy nim - miałem stary

Całość zamknęła się w kwocie 40 PLN, co w porównaniu do gotowych rozwiązań w cenie ok 200 PL, wydaje sie ciekawą alternatywą ;)


Pozdrawiam


Piotr

post-13449-1469572933608_thumb.jpg

post-13449-14695729373985_thumb.jpg

post-13449-14695729382288_thumb.jpg

post-13449-14695729391406_thumb.jpg

post-13449-14695729397153_thumb.jpg

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Witam

Jest tego mnostwo w sieci, wpisz w google "DIY python water change" .

Przymierzam sie do mojego juz dobre kilka miesiacy, przy czym chce zrobic dodatkowo by-pass w kuchni pod umywalka z filtrem weglowym. Jak wroce z wakacji to moze w koncu zrobie , ale pozyjemy zobaczymy :)

Londo

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.