Skocz do zawartości

Start na WA 375l - pytanie po 10 dniach od startu


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie. Czytam to forum od około roku i tyle też czasu przygotowywalem się do tego biotopu. Wystartowalem zbiornik 375l i mam pytanie po 10 dniach od startu na wa.


Zbiornik 375l woda kranowa 14.06.16r

Temp po zalaniu 18C

pH -7,4

KH - 16

GH - 15

NH4 - 0

NO2 - poniżej 0,01

NO3 - 1,0


15.06.16r

1) Wlany uzdatniacz wody kranowej - nie pamiętam jaki dostałem wraz zakupem zbiornika w RA Kraków

2) 1,5 ml wody amoniakalnej

3) seachem stability zgodnie z instrukcja na opakowaniu

Testy po zalaniu wszystkim

temp 24C

pH 7,5

KH 16

GH 16

NH4 po 10min od wlania 2,0 po godzinie spadło do 1,0

NO2 poniżej 0,01

NO3 1,0

Dodałem sody oczyszczonej spożywczej saszetke sklepowa bodajże 80g


19.06.16

temp 25,2C

pH 7,6

KH 19

GH 17

NH4 1,0

NO2 0,1

NO3 1,0

Dodałem kolejna saszetek sody 80g


23.06.16

temp 26C

pH 7,8

KH 16

GH 8

NH4 0,6

NO2 0,3

NO3 1-5


25.06.16

temp 27,2C

pH 8,1

KH 22

GH 5

NH4 poniżej 0,05

NO2 wystrzelił ponad skale - więcej niż 1,0

NO3 miedzy 5-10 bliżej 10

Wszystkie testy to jbl kropelkowe test pH7,4-9,0

Teraz moje pytanie czy czekać czy podmienić już trochę wody zeby wywalić ten nadmiar azotynów i azotanów? Obawiam się ze potrwa to jeszcze bardzo długo zanim bakterie przerobia no2 na no3 bez podmiany wody.

Opublikowano

Poczekaj aż NO2 spadnie, a do góry wystrzeli NO3. Jeśli teraz zrobisz podmianę zaburzysz sobie cykl dojrzewania akwarium i tylko wszystko wydłużysz. Niby od roku czytasz, a to przeoczyłeś chociaż już wiele razy było pisane... ;) cierpliwości!

Opublikowano

Co ty z tą sodą ?

Czy w szablonie startu na WA jest coś o sodzie?:rolleyes:


Zasada jest taka.

Robimy start i do czasu zakończenia dojrzewania nie korygujemy żadnych parametrów wody- wcale.

Jak startujemy baniak mierzymy wszystko co w kranówie ale w baniaku to już nie mierzymy pH , KH,GH,PO4 w akwarium


W czasie startu mierzymy poczynając od wlania bakterii tylko NH4 ( jeśli mamy test) a głównie

- NO2

- NO3


Nic nie podmieniaj wody , to tworząca biologia ma przerobić azotyny na azotany i dopiero jak te osiągną NO3 -ponad 40ppm możesz podmieniać z 50% ale bez żadnej sody.

Buduj już ustrojstwo do podmian wody przez węgiel aktywny


Człowieku w jeziorze Malawi woda jest bardzo miękka -

wystarczy jak sama w akwarium osiągnie pH 7,6 a KH 10 i GH 7 - zobacz co narobiłeś sodą.

Nic nie rusz i łapki z daleka od baniaka póki nie dojrzeje.:D

Opublikowano

A Ja

Moge moje 200 wystartować w ten sposób że "przełożę" moje małe akwa 30l do dużego i wszystko uruchomię?

Małe ma rok i jest w pełni dojżałe, wydaje mi się że to dobry pomysł, po miesiącu bakterie powinny się osadzić w kasecie itd. wtedy wyjąłbym ten filterek


przełożyłbym filtr, cały piasek ze świderkami i wode

oczywiście wode uzdatnie mam jakiś specyfik tetry i dodam bakterie biodigest

Opublikowano

Jarku troszkę wlazłeś z butami w temat startu na WA kolegi drumstyle - może mod wydzieli bo bym ci napisał co i jak ale nie w temacie startu na WA - ty chcesz zrobić przeszczep gotowej biologii a to inna broszka:D

Opublikowano

Dzięki za podpowiedzi, także nic już nie kombinuje i czekam na wysokie no3 i spadek no2 do zera. Za kilka dni dam znać jak się maja parametry.

Ustrojstwo już mam - zostal mi jeden korpus po budowie narurowca także tylko filtr węglowy muszę dokupić.

Opublikowano

28.06.16r

Temp. 26,5

pH 8,2

KH 20

GH 5

NH4 poniżej 0,05

NO2 0,1

NO3 10


NO2 zaczyna zjeżdżać w kierunku 0, a NO3 stoi w miejscu od kilku dni, chyba zmierzam ku końcowi - zaraz pewnie będzie uderzenie NO3 i spadek NO2 do 0, potem podmiana wody i zamawiam ryb ;)

Opublikowano
28.06.16r

Temp. 26,5

pH 8,2

KH 20

GH 5


NO2 0,1

NO3 10


NO2 zaczyna zjeżdżać w kierunku 0, a NO3 stoi w miejscu od kilku dni, chyba zmierzam ku końcowi - zaraz pewnie będzie uderzenie NO3 i spadek NO2 do 0, potem podmiana wody i zamawiam ryb ;)



A moim zdaniem będzie inaczej:D


Nie będzie żadnego uderzenia NO3 . Od startowego 1ppm wzrosło do 10ppm i podejdzie pod 15ppm a tylko widać "skutki picia wódki" czyli tej sody.


Po pierwsze rozjechałeś tą sodą pH w kranie z pH w baniaku z 7,4 do 8,2 i przy podmianach pozostaje albo już stałe dawkowanie sody albo powrót na ziemię czyli do pH jakie samo by się ustaliło bez sody - myślę że tak 7,7 i to by było akurat dla pyszczaków z Malawi.


Po drugie wywindowałeś KH też do 20 gdy w kranie masz 16 a w jeziorze Malawi coś w okolicy 10.

http://malawicichlids.com/mw01011.htm

Od startu na WA minęło 2 tygodnie i 1 dzień i faktycznie zbliżasz się do dojrzałego baniaka.

Co bym sugerował ? - już podmianę 50% wody by pozbyć się sody i jej skutków przed wpuszczeniem ryb, bo NO3 masz niskie i tak i nie wymaga podmiany jak jest 10ppm.

Po podmianie wlej resztę Stability i zmierz dopiero po dobie parametry a nie od razu.

Jak pH będzie 7,8 NO3 -5 a NH4 i NO2 na najniższych kolorkach testu JBLa - wpuszczaj ryby

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.