Skocz do zawartości

Pierwsze 240L po przenosinach


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć wszystkim! Jestem Tomek i od dawien dawna (głównie przez nurkowanie) wahałem się nad założeniem swojego zbiornika. Winowajcą jak łatwo można się domyślić był Egipt! Serio :) W związku z faktem, że Egipt przestał być bezpieczny nurkowo i ludzko, szarość dnia codziennego musiała zostać w końcu zamalowana :)


Po lekkich bojach domowych w stylu "zrobisz jak zechcesz", udało mi się metodą zamiany - ty mi akwarium ja ci pieniądze ;) - zabrać i przygarnąć do siebie zbiornik 240L Diversa z już albo raczej ciągle śmigającą obsadą. Kolega sprzedający po prostu musiał się go pozbyć, widziałem ten ból, też bym cierpiał...


Do rzeczy, jako że jestem świeżakiem na wybiegu to liczę na sporą dawkę krytyki konstruktywnej ale i pomocy.


Przenosiny był 2 dni temu. Ogółem w zbiorniku śmiga Aquel turbo 2000, a biologią zajmuje się JBL e1501. Tył to spiekany pcv, góra Wromak z 2 świetlówkami T8 daylight, druga opti blue diversa. Grzałka 150W EHEIN ale w zapasie dostałem i 300W Yongcheng.


Obsada to Labidochromis caeruleus - 17szt, sporo młodych i jeden glonojad Plecostomus.

Temperatura na poziomie 26C.


Przy przenosinach przerzuciliśmy w baniaki około 70L wody. Pierwszego dnia dolałem drugie 70L kranówy, podpiąłem Aquela i puściłem maszynę w ruch. Druga dolewka nastąpiła po 12h. Pewnie za szybko? W tym momencie został tez odpalony JBL, pewnie późno? Prócz wyczyszczonych gąbek JBL jechał raczej z biologią. Dostałem polecenie polania Aqua Safe - poszło 100ml, do tego doszło 12ml Multimineral Tropicala.


Testy JBL pokazały wczoraj azotyny i azotany na zielono, KH pH, chlor w normach. Tylko GH niestety różowo jest, a mi nie jest :| Kranówkę raczej mam twarda i to mocno (okolice 9 z tego co podają wodociągi). Dzisiaj minimalnie GH wybariło sie mniej. Co z tym fantem robić?



6vkOs2h.jpg


Teraz kilka pytań:

- W obsadzie były też wcześniej aulonocary, caeruleus'y są multo bene grazia seicento piękne ale w przyszłości będę pewnie myślał o drugim gatunku. Szukać innego pod nie?

- ilość skał - przeglądając wasze cudne zbiorniki widzę, że chyba przesadziłem trochę u siebie. A może się mylę? Wiem , że pyszczaki są strefowe i lubią jaskinie, zakamarki etc. Lubie być cierpliwym obserwatorem i czekać aż się pokażą same ale pytanie moje dotyczy bardziej czy nie przesadziłem z ograniczeniem im miejsca do pływania? Ogółem poza łupki na chwile obecną nie bardzo wychodzą

- chwasty plastikowe - tu mi się oberwie pewnie ale z racji chwilowych nacisków córki wsadziłem to co dostałem i w sumie to co było u poprzednika. Do wywalenia?

- karmienie - jak to powinno wyglądać ilościowo? i czy na czas karmienia wyłączać wewnętrzny? (sory tu świezość wychodzi, lata temu miałem coś koło 112L z kompletnie amatorską obsadą i tam nie było stresu o nic)

- przepływ wody/pęd - skierowałem wyjście z JBL w tym samym kierunku co i wyjście z Aquela, no i ogółem jest trochę klimat rzeczny powiedział bym bardziej niż jeziorny. Ok? nie ok?



Pewnie jeszcze sporo będę pytał ale na wstępie tyle.



Powiem jedno, od tych 2 dni jestem mega szczęśliwy, mega wyluzowany i ogółem większość wolnych chwil zlatuje mi na siedzeniu i obserwowaniu życia mini Malawi ;)



Z góry dzięki za wszelka pomoc.

Opublikowano

Aulonacara z yellowkiem może być, pod warunkiem że jest tym niewielkim gatunkiem.Osobiście wymieniłbym ją na coś bardziej kolorowego ale to już kwestia gustu. Glonojadów bym się pozbył bo będą miały ciężki żywot, nie ten biotop i preferencje żywieniowe. Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie aulonacar to masz z yellowkiem obsadę mięsożerną. Karmienie 2X dziennie jeśli ryby malutkie to przez 7 dni jak już spore to przez 6 dni a siódmego głodówka. Dobrze byś kupił jakiś pokarm wybarwiający od czasu do czasu sypnąć jakiegoś roślinnego nie zaszkodzi. Te łupki wymieniłbym na kilka większych i mniejszych głazów i porobiłbym kilka grot bardziej naturalnie by wyglądały.Generalnie kontroluj parametry i dobrze by było gdybyś dodał bakterie Prodibio Biodigest z 2 ampułki i zrobił sporą podmiankę wody.


Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
Aulonacara z yellowkiem może być, pod warunkiem że jest tym niewielkim gatunkiem.Osobiście wymieniłbym ją na coś bardziej kolorowego ale to już kwestia gustu. Glonojadów bym się pozbył bo będą miały ciężki żywot, nie ten biotop i preferencje żywieniowe. Ten gatunek z włoską nazwą też do odstawki bo na 100% inny biotop. Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie aulonacar to masz z yellowkiem obsadę mięsożerną. Karmienie 2X dziennie jeśli ryby malutkie to przez 7 dni jak już spore to przez 6 dni a siódmego głodówka. Dobrze byś kupił jakiś pokarm wybarwiający od czasu do czasu sypnąć jakiegoś roślinnego nie zaszkodzi.


- Aulonacara były wczesniej u poprzednika, u mnie pole otwarte do manewrowania ;)

- włoski gatunek ? :) to "yellowki" lekki sarkazm na temat piękności hehehe

- karmienie - ok tak działam ale hałmacz? w sensie ile? maluchom dorzucacm granulat, mam spirulinę, novorift, mikorvit, vitabin, grana cichild, no i novotanganijka + Malawi tropicala

Opublikowano

Właśnie się zorientowałem co do tej nazwy i poprawiłem. To co dajesz to pokarm gorszej jakości zaopatryłbym się w pokarmy O. S. I, Dainchi lub Hikari ewentualnie NLS lub AZOO zgodnie z preferencjami żywieniowymi a rybki odpłacą ci się pięknym wyglądem i świetną kondycją.

Do Yellowka polecam Cynotilapię na przykład harę.


Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

...cześć Tomku!

Witam serdecznie na naszym forum . Zdjęcia z Egiptu bardzo fajne...

Tu polecam najpierw http://forum.klub-malawi.pl/faq.php a będzie nam łatwiej wtedy coś doradzać jak przeczytasz na spokojnie FAQ. Czytaj, pytaj ... a na pomoc zawsze możesz liczyć.

A tak na marginesie to musisz bardziej precyzyjnie podać wyniki testów, czy to są paskowe czy kropelkowe itp:) Po prostu wtedy łatwiej się rozmawia...

Opublikowano

Witaj na naszym forum ;)...

No paskowe testy niestety ale musisz wymienić bo są niedokładne w pomiarach...

Zamień je na dokładniejsze kropelkowe tej samej firmy...

Ps.fotki z nurkowania super :D...

Czytaj,zadawaj pytania w odpowiednich działach do tego przeznaczonych a pomoc na pewno otrzymasz...


Co do oceny zbiornika to zupełnie nie w moim guście(sorki),kamienne garaże z łupka nie wyglądają naturalnie ułożone...

Pomyśl bardziej nad zmianą kamieni na inne np w kształcie brył z których łatwiej ułożyć jakieś fajne gruzowisko skalne...

Kamieni jest od groma do wyboru do koloru :D np: otoczaki,serpentynit,piaskowiec, itd...


Powodzenia :)...

Opublikowano

dziękuję dziękuję!


Powiedzcie tylko czy na tym etapie mam się obawiać GH czy to jeszcze nie powód na stres że pasek się zaróżowił?


co do prądu wody:

"Prąd wody także nie wywiera negatywnych skutków, do momentu, aż rybki nie przestają pływać w toni, lecz chowają się za skały."

- no i owszem pochowały się ale to pewnie też związane jest ze stresem po przenoszeniu i nowym miejscem i ustawieniem?


Korzeń- natrafiłem w faq że korzeń to nie najlepsza opcja ale przy mojej kranówie to raczej chyba niezbyt wielki problem (pH9, tyle podają wodociągi, a czajnik mówi że mogę zacząć murować nowy dom).

Opublikowano
Powiedzcie tylko czy na tym etapie mam się obawiać GH czy to jeszcze nie powód na stres że pasek się zaróżowił?


...na razie tym się nie sugeruj. Na temat wyników odczytywanych paskiem JBL napisał Ci Egon.. Zrób kropelkami JBL a jestem przekonany ,Że wszystko będzie OK.

Opublikowano
Powiedzcie tylko czy na tym etapie mam się obawiać GH czy to jeszcze nie powód na stres że pasek się zaróżowił?

Kolego na tym etapie to musisz zmienić testy paskowe na kropelkowe,bo tak to tylko możemy gdybać jakie parametry wody masz...

Paskowe testy niestety ale lecą do kosza...

co do prądu wody:

"Prąd wody także nie wywiera negatywnych skutków, do momentu, aż rybki nie przestają pływać w toni, lecz chowają się za skały."


Nadfiltracja wskazana przy pyszczakach,więc nurt wody w niczym nie przeszkadza rybom,ale nie może być w akwarium pralki...

- no i owszem pochowały się ale to pewnie też związane jest ze stresem po przenoszeniu i nowym miejscem i ustawieniem?

Dokładnie tak może być...

Korzeń- natrafiłem w faq że korzeń to nie najlepsza opcja ale przy mojej kranówie to raczej chyba niezbyt wielki problem (pH9, tyle podają wodociągi, a czajnik mówi że mogę zacząć murować nowy dom).

Jeśli jesteś pewien korzenia że nie wypuszcza do wody żadnych związków humusowych zakwaszających wodę to możesz go mieć...

Co innego jak wypuszcza te związki...

Ogólnie Malawi to przede wszystkim skały,skały i jeszcze raz skały :D...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.