Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie, jestem nowym tutaj choc forum sledze juz od jakiegos czasu.

Pilnie potrzebuje pomocy z moim zbiornikiem , moze na poczatek kilka faktow


120l akwarium proste,

Temp. 26-27 (zalezne od pory dnia, ehh te upaly)

Filtr tetratex ex1200 (zeolit, porcelana, bioballsy oraz gabki)

obsada (tylko nie zabijcie) :

2x Maingano

1x samica Saulosi

5x pyszczak rdzawy w tym jeden maly urodzony w grudniu (2 samce, 2 samice i malec)

3x pyszczak zlocisty (samiec i 2x samica)

3x zebra red (2x samica i samiec)

1x zbrojnik pospolity


Parametry to

no2 0

no3 0-3

amoniak 0.25

ph 7.4-7.5



Zbiornik dostalem z cala obstawa okolo miesiaca temu, niestety wszystko musialem wpuscic do kranowki gdyz nie bylo szans na transport wody, dodalem proparatu "Prime" ktory mi polecili w sklepie. wszystko wystartowalo pieknie.

Od dzisiejszego ranka zaobserwowalem ze czesc obsady plywa blisko tafli wody i lapie powietrze, podkrecilem brzeczyk, strumien robi tez spora fale jednak to nic nie pomaga.

Dodatkowo powiem ze rybki maja dluugie odchody jednak nie wydaja sie byc przezroczyste, moze u jednej sztuki. Dzisiaj doslownie kilka h temu bylem swiadkie tarla pyszczakow rdzawych. w Akwarium jest sporo kryjowek, rowniez dzisiaj przy sprzataniu zauwazylem brak jednego pyszczaka domasoni, znalazlem jego szczatki w skale wapiennej, niestety byly w formie galarety, ciezkie do zidentyfikowania.


przepraszam za natlok informacji jednak nie chcialbym niczego pominac, jedyne co przychodzi mi do glowy to ze zwloki demasoni mogly sprawic niedobor tlenu, obecznie mam wyjety ten kawalek wapienie i wypazam go. Demasoni byl najmniejszy z calej obsady, okolo 3-4cm.


Czy moze ktos ma jakies pomysly co sie tutaj dzieje?? Z gory dziekuje

Opublikowano

Jakich używasz testów ? Podany poziom NO3 jest raczej mało prawdopodobny przy takiej obsadzie i zalegających resztkach pyszczaka. To nie przyducha z braku tlenu moim zdaniem. Uważam ze słabo mas z biologia i ryby są podtrute własnymi metabolitami. Tarło nic nie znaczy. Jednak bez informacji dotyczącej testów gdybam. Jeszcze poziom amoniaku ...


Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
Czy moze ktos ma jakies pomysly co sie tutaj dzieje?? Z gory dziekuje



Pomysł mam jeden... woda była niedojrzała i zaczęły się problemy. Czym robisz testy? Jeśli jakimiś paskami to od razu zamawiaj kropelkowe JBL No2, No3, Nh4. Zrób 50% podmiany. Lej wodę z kranu przez korpus z węglem. Jeśli nie masz korpusu z węglem to lej kranówkę.

Aha... i najważniejsze. Zdecydowanie za dużo ryb. Do Twojego zbiornika to 1+4 Saulosi i nic więcej.

Opublikowano

..też nie wierzę w te wyniki tym bardziej ,że masz sporo ryb , sporo odchodów i je przekarmiasz o czym świadczą ciągnące się odchody. W Malawi przy dobrym napowietrzaniu temp 26-27 nie powinna być przyczyną przyduchy. Napisałeś ,że po dodaniu "Prime" i wpuszczeniu ryb do kranówy wszystko ruszyło... Może..ale wątpię w to. Fakt..ryby żyją..ale musisz podać czym mierzyłeś parametry bo one zaprzeczają temu co opisujesz. Musisz zacząć od zrobienia porządku z obsadą bo sam wiesz ,że jest zła a też jest powodem Twoich problemów..

Najpierw porządne testy a potem obsada a pomału wyprowadzisz akwa na prostą..z tym ,że pomału nie oznacza tego dosłownie bo tu trzeba się spieszyć. Nic nie piszesz o podmianach wody.... a jest to w tym przypadku też istotne.

Opublikowano

Do słusznych rad i pytań dodam

Podaj w profilu miejscowość - może będziemy wiedzieli jaką masz wodę w kranie.

Akwarium jak rozumiem przeniesione wraz z rybami i miesiąc już u ciebie.

Poprzednią wodę wylano i nalałeś swojej kranówy.

Dokładnie podaj co zrobiłeś z piaskiem, i złożami w tej Tetrze przy przenosinach, ile czasu filtr nie pracował, czy płukałeś złoża lub sparzyłeś wrzątkiem jak ten kamień.

Jak najszybciej zrób polecaną podmianę wody i do nowej wlej podwójną dawkę Prime bo zapewne nie masz ustrojstwa do podmianki z węglem jak radzi Seba.

Prime detoksykuje amoniak i azotyny choć nie tak dobrze jak Amquel Kordona.


Czy otwierałeś przez ten miesiąc kubełek i płukałeś złoża? masz pewność że tam lub w kupie kamieni nie ma szamba.

Opublikowano

a wiec mam firmy API kropelkowe Freshwater master test kit, podmiany okolo 30% raz w tygodniu, mieszkam w UK Launceston, choc nie sadze ze to moze pomoc.


zaraz podam nowe wyniki testow, nie doczytalem ze przed wlaniem odczynnika jego tez trzeba potrzasac przez kilka sekund :/ ehhh zaraz bedzie aktualizacja

Opublikowano

kubelek zakupilem z innego zrodla, byl wyplukany pod bierzaca woda i to wszystko, w akwarium byl filtr ktory byl na tyle zaniedbany ze praktycznie wgl nie pracowal, byl to filtr wewnetrzny dedykowany do zbiornikow 60-100l

Piasek solidnie wyplukalem , jest to piasek kwarcory na ktorym bylo strasznie duzo odchodow, ogolnie tragedia.


jak juz pisalem dzisiaj zrobilem podmiane okolo 30% dodajac jedynie kondycjoner neutralizujacy metale ciezkie, jak przy kazdej podmianie

-- dołączony post:

no3 okolo 40ppm - 50ppm, ( u mnie wciaz widno wiec autentyczne )

-- dołączony post:

jesli chodzi o przekarmienie, staram sie to robic regularnie, 3x dziennie , o 12 hikari excel (namaczane) okolo 18 Vitalis (polecone w sklepie) oraz przed polnoca ponownie hikari. dawalem wg zalecen tyle zeby zjadly wszystko, wczesniej co zostawily to odlowilem

-- dołączony post:

dzisiaj wyplukalem kubelek w wodzie ktora tam sie znajdowala bylo troche brudu ale nie tragedia, dodalem zeolit i wiecej porcelany. powiem jeszcze ze z powodow bardzo dobrych wynikow jakie mialem ( a przynajmniej tak sadzilem) nie wymienialem wody tydzien temu czyli dzisiaj nastapila podmiana po 2 tygodniach

-- dołączony post:

dodalem podwojna dawke Prime wgl zalecen, rano podam zaktualizowane wyniki

Opublikowano

Reasumując

Brak podmian wody przez 2 tygodnie, wielkie przerybienie i przekarmianie ryb doprowadziło do wzrostu NO3 do poziomów trujących ryby. Ile tam było azotanów nie wiemy ( a może lepiej że nie wiemy:D )


Co do przerybienia i obsady to się nie wypowiem ale że przekarmiasz ryby to pewne.

Proponuję szybko zmienić zasady na - tylko 2x dziennie rano i po południu ( nie tuż przed zgaszeniem światła) a raz w tygodniu w dowolny dzień całodobowa głodówka. Wprowadzić 3 pokarm - lekkostrawną Spirulinę w tonących granulkach lub namaczanych z 1min płatkach.

Karmić nie tak by się ryby najadały ale tylko tyle by zjadały w pół minuty i żebrały jeszcze.

Ryba głodna to zdrowa i aktywna ryba.:D


Testy masz API których my zupełnie nie znamy i jak wpiszesz w profil ten Launceston to będziemy wiedzieli by ci nie polecać nic JBLa albo mechanika Aquaela Turbo2000 czy Jebao RW4 bo tego tam nie masz.

Generalnie wszystkim kolegom z UK polecam zasadę by im zakupy robiła rodzina w Polsce i wysyłała listem lub paczką Pocztą Polską - zawsze wychodzi co najmniej o połowę taniej. Dodatkowo do akwarystyki u nas jest wszystko a w was tylko kilku wybranych firm i drogo jak cholerka.


Plan działania.


1/ Pomierzyć jeszcze raz i podać po podmiance parametry w akwarium

pH , NH4, NO2, NO3 ( podaj nam jaki jest zakres skali NO2 i NO3 lub wklej zdjęcia tych kolorków by my nie znamy API zupełnie.


2/ Powtórz te same pomiary dla wody z kranu i podaj wyniki


3/ Poziom NO3 -40-50ppm jest nadal zbyt wysoki dla ryb - za 2dni zrób podmiankę nie 30% a 50% bo na szczęście biologię masz dobrą choć zdecydowanie przeciążoną i ponieważ to tylko 80-100l wody a ryb masa to wahania parametrów zawsze będą szybkie i duże.

Musisz regularnie mierzyć NO2 a szczególnie NO3 i to trzymać je na poziomie 20-30ppm.


4/ Nie masz odrębnego mechanika tylko kubełek spełnia rolę i mechanika i biologa.

Dokładanie zeolitu i ceramiki nic już nie pomoże a tylko spowalnia wypływ wody.

Pomierz ten wypływ z kubła podnosząc powrót wody z kubełka i nalej do 2l peta po coli mierząc czas ile to trwa - przelicz na l/h i podaj - to nam dużo powie co robić dalej.


Poczytaj ten temat http://forum.klub-malawi.pl/test-purolite-a520e-kubelku-t27265.html

bo bez tego nie dasz rady utrzymać tylu ryb w tak małym baniaku.


tyle na początek:D

Opublikowano
kubelek zakupilem z innego zrodla, byl wyplukany pod bierzaca woda i to wszystko, w akwarium byl filtr ktory byl na tyle zaniedbany ze praktycznie wgl nie pracowal, byl to filtr wewnetrzny dedykowany do zbiornikow 60-100l

Piasek solidnie wyplukalem , jest to piasek kwarcory na ktorym bylo strasznie duzo odchodow, ogolnie tragedia.



Płucząc wszystko w bieżącej wodzie zrobiłeś dokładnie to, czego nie wolno Ci było robić... Tak jak napisano Ci wcześniej zabiłeś biologię i potem wpuściłeś tam ryby, nie wspominając już, że wpuściłeś ich dużo za dużo. Poszukaj domu dla obecnych ryb i wystartuj zupełnie od nowa, tym razem po przeczytaniu na forum jak to powinno wyglądać. No i tak jak Ci napisał Seba, do tego akwarium maks to jeden harem Saulosi.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.