Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam bardzo serdecznie :) Nazywam się Rafał, mam 30 lat i pochodzę z Nysy woj. opolskie.

Aktualnie przebywam w Holandii i raczej już tu zostanę na stałe.


Doczekałem się po kilku latach nowego zbiorniczka, może nie jest to jakiś gigant ale mnie bardzo cieszy :) Posiadam do tego akwarium filtr zewnętrzny Eheim professional 3e 7028. Tak na sam start chciałbym zadać pytanie czy jako filtr mechaniczny mogę zastosować Eheim Compact +2000 ? Dokładnie ten http://www.aquaplantsonline.nl/pompen/opvoerpompen/eheim-compact-2000-pomp .


Musze wiele rzeczy się dowiedzieć, ponieważ za młodych lat nie było tak rozwiniętego sprzętu akwarystycznego. Nie ukrywam ze liczę na waszą pomoc i dokładne wytłumaczenie. Postaram się zrobić fotorelacje z projektu a w zasadzie to tła strukturalnego.


Pozdrawiam Rafał.

Opublikowano

Obawiam się że nie dostane tego tutaj o takiej mocy, mam na myśli 2000 l/h

Znalazłem taki http://www.aquaplantsonline.nl/aquael-turbo-filter-1500?keyword=aquael%20turbo ale obawiam się ze jest za slaby :( Tutaj jest ciężko bardzo dostać cokolwiek. Dla nich najlepszym sprzętem jest eheim i piękne zestawy firmy Juwel. Więc wydaje mi się że zostanę przy eheim.

Opublikowano

To może jak w NL tak ciężko z rynkiem akwarystycznym, to skusisz się o zbudowanie własnej filtracji, filtr kasetowy napędzany pompą. Mało obsługowy a z wielkimi możliwościami, i woda nie opuszcza zbiornika, cała filtracja odbywa się wewnątrz akwarium.

Wadą tej filtracji jest zajęcie troszkę miejsca rybom, ale łatwo go zamaskować, zalet jest tak wiele, że ta wada wydaje się nie znacząca.

Gdybyś był zainteresowany, to odsyłam Cię do wątku o filtrach Kasetowych. Lub bezpośrednio na prv do mnie uderz. Skleiłem już kilka wersji, ekspertem może nie jestem, ale moją wersję zbudowało także kilka osób i są zadowolone.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Pleziorro napisalem post w dziale osprzet akwarystyczny i ogolem chcialbym pozostac jak narazie przy filtracji typu zewnetrzny kubelkowy i wewnetrzny jako pompa. W przyszlosci raczej bedzie sump ale to jak juz bede zakladal akwarium 700 litrow bo takie mi sie marzy. Wszystko w swoim czasie ale dziekuje za podpowiedz ;)

Patrzac na twoja obsade tak na marginesie to akurat Maingano i Hongi mnie interesuja :P ale do obsady to jeszcze daleko.

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witam po dłuższym nie odświeżaniu tematu. Mianowicie po kilku rozmowach z Deccorativo jak i reszty chłopaków z forum którzy mi doradzali w sprawie sprzętu i rozwiązania wszelkich moich wątpliwości za co bardzo im dziękuje. Nadszedł czas startu zbiornika. 

Była to droga przyznam bardzo ciężka. Na wstępie próba zrobienia tła, byl pomysl i realizacja ruszyla. Jak juz wiadomo mieszkam w holandii i tutaj byl najwiekszy problem miedzy innymi nawet z pianka z ktorej robilem tło. Holendrzy w sklepach budowalnych czy tez marketach typu karwei ( w polsce castorama, obi itp) nie wiedza co tak naprawde sprzedaja. Nie potrafili mi powiedziec czy pianka jest wysoko prezna czy nisko, ale sobie mysle znam angielski to poczytam sam na etykiecie i tu niespadzianka instrukcja w jezyku holenderskim i francuskim. Szukam slowa high ewentulanie universal czyli srednia :D Znalazlem i jestem happy :) Ok udało sie. Nastepnie znalesc cos co zastapi CR-65 i tu rowniez problem. Nie wiedza co to jest izolacja cementowa :( Nie maja zielonego pojecia. Jak juz koles zatrybil o co mi chodzi ze chce izolacje to przynosi mi folie izolacyjna do oczek :(  Tu nasuwa mi sie brzydkie slowo ale sie ugryze w jezyk :) Zrobilem male zamieszanie ze nie wiedza co sprzedaja i tak naprawde nic nie maja. Mysle sobie niech mi wysla to z Polski i bedzie spokoj. Ale przegladajac internet "Holenderski" szukam nadal tej izolacji trwalo to okolo 2-3 dni i patrze jest :) O dziwo w tym sklepie gdzie zrobilem zamieszanie pojawil sie nowy produkt. Izolacja cementowa do oczek, basenow, lazienek. Huraaa, jednak walka sie oplacala. Pomoglem rozwinac zaopatrzenie w Holenderskim sklepie :D Wiec etap tła zaczal sie rozwijac wszystko szlo z godnie z planem. Wiem ze beda slowa krytyki bo duzo miejsca zajmuje :P

f2835e035550ad0e.jpg

0c806c273abdf674.jpg

Fajna izolacja, jest ona z drobnym piaskiem i robi ona fajna strukture.

0b983f57e620b13c.jpg

Tutaj tło juz skonczone 

06b4b90b7820909a.jpg

6d93a2c93ac2cd32.jpg

Tutaj juz wlozone do akwarium i zasypane piaskiem i ulozone wstepnie kamienie.

fad3103b1e8793e0.jpg

aaa tu akwarium juz zalane woda

f84995a723b24186.jpg

 

Filtracja uruchomiona, wszystko dziala, teraz czekac az sie biotop ustabilizuje. Wiec ze to bylo troszeczke na wariackich papierach poniewaz wyjezdzalem na 3 tygodniowy urlop i zalewalem je dzien przed wyjazdem a akwarium bylo pod okiem kolegi. Tak wiem zaryzykowalem. Lecz mialem obawy czy wszystko bedzie wporzadku. Gdy juz urlop dobiegal konca umowilem sie z hodowca na odbior rybek. Jadac do Katowic na busa do Holandii po drodze odbieralem rybki. Mialy byc msobo magunga i auratusy ale hodowca akurat ich nie posiadal (w sensie mlodych, duze mial i byly piekne :D ). Zdecydowalem sie jednak na Hongi i johanni. Pozdrawiam i dziekuje MALAWIAN za rybki ktore maja sie dobrze ;) 

Jak juz wyjechalem po drodze caly czas w glowie mysl czy z woda wszystko ok. Gdy juz dojechalem na miejsce a rybki w styropianowym boxie, wchodze do domu i totalna zalamka gdy zapalilem swiatlo w akwarium. Plywa od cholery jakiegos bialego syfu. Mysle co jest do cholery. Pytam sie kumpla: Nie widziales tego ze to lata ? Bez komentarza w sumie. Cisnienie tysiac na 400 jak nie wieksze, Rybki w boxie po podrozy. Co robic ? :( Sprawdzam co to plywa bialego i jak sie okazalo holenderskie mendy sprzedali mi przeterminowana biala farbe. Szybko spuscilem cala wode wyjalem kamienie, piasek, wywalilem cale tło do smieci. Płukanie od nowa piasku, czyszczenie kamieni, szyb z sylikonu. Walczylem ja lew przez cala sobote nie spiac od 6 rano w piatek. Od nowa wsypanie piasku, ulozenie kamieni tak akby tylko ryby mialy gdzie sie schowac. Tyle dobrze ze mialem tylna i boczna szybe juz pomalowana na czarno i tu podaje pomysl calkiem dobry "Plastidip" Jest to powloka ktora bardzo latwo sie sciaga jak gume. Stosuja to do malowania calych samochodow jak i felg czy tez innych elementow. Poczytajcie sobie o tym, przyznam ze rewelacyjny pomysl i nie trzeba pozniej szkrobac szyby, w kazdej chwili sciagacie to sobie i jest piknie :D Ale kontynuując temat akwarium to jak juz od nowa zalalem zbiorniczek wlalem bakterie wspomagajace start, ktory kupilem w Polsce w razie gdybym potrzebowal. No i jednak potrzebowalem. Rano w niedziele wstaje sprawdam parametry wody, jednoczesnie mysle jak tam rybki w tym boxie, ale jak juz sprawdzilem wode pojawil mi sie usmiech na twarzy. Testy wyszly spoko ale jednak jakas tam obawa byla. Jednak zaryzykowalem i postanowilem wpuscic rybki. Teraz jednak stres przed otwarciem boxu czy wszystkie zyja, ale na moje szczescie zyly. Wiec wpuszczamy je do zbiorniczka.

ddb627fba758565e.jpg

958767758c23e207.jpg

f82be028ccc5efa8.jpg

bddb4c66339e1cfd.jpg

34e97d2df2468038.jpg

Aktualnie akwarium ma sie dobrze juz 3 tydzien. Co do dekoracji w nim to bedzie zmieniona cala i na pewno udostepnie zdjecia.

Czekam na slowa krytyki, mam nadzieje ze ich duzo nie bedzie :P i pozdrawiam caly klub malawi Rafał ;)

 

 

Opublikowano
34 minuty temu, Jetstorm napisał:

Czekam na slowa krytyki, mam nadzieje ze ich duzo nie bedzie :P i pozdrawiam caly klub malawi Rafał ;)

Witaj ;) ...

Nie no chłopie jaka krytyka,moim zdaniem odwaliłeś naprawdę super robotę...

Tło wyszło ekstra,ale szkoda że skończyło się tak źle przez tą farbę :(...

Fajnie że ocaliłeś obsadę i uporałeś się z problemem tak szybko :D...

 Kurde ten Plastidip to bardzo dobry pomysł...

Mam w planach zmianę tła na czarne,więc może to dobra opcja do wypróbowania tego...

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.